Ana Sayfa Popüler Bilim 150 Milyon Yıl Evvel Yaşamış Bir Kertenkele Keşfedildi

150 Milyon Yıl Evvel Yaşamış Bir Kertenkele Keşfedildi

0
150 Milyon Yıl Evvel Yaşamış Bir Kertenkele Keşfedildi

Herkesin bildiği üzere dünyanın eski devirlerinde yeryüzünde pek çok farklı tıpta dinozor vardı. Bugün hâlâ yenileri keşfedilen bu devasa yaratıklar, natürel ki o periyotta yaşayan tek canlı tipi değildi. Hem günümüzde kuşağı tükenmiş pek çok canlının hem de hâlâ yaşayan canlıların cetlerinin fosillerini bulunuyor.

Sürekli olarak yeni cinsleri keşfetmek için ayrıntılı çalışmalar yapan Paleontologlar, geçtiğimiz günlerde Jurassic döneminden kalma bir kertenkelenin kalıntılarını buldu. Bu keşfin en heyecan verici kısmı ise bulunan kertenkelenin “kertenkelelerin kralı” olarak da bilinen Tuatara’nın akrabası olması.

(Tuatara kertenkelesi birebir vakitte SSC’nin ürettiği en tanınan muhteşem araba olan SSC Tuatara’nın isim kaynağıdır.)

Tuatara üzere 3. gözü olabilir

150 Milyon Yıl Evvel Yaşamış Bir Kertenkele Keşfedildi - Yerli Portal

Opisthiamimus gregori isimli bu kertenkele, yapılan karbon testlerinde tamı tamına 150 milyon yaşında. Bu kertenkele, yakın akrabası olan Tuatara kadar karmaşık bir yapıya sahip olmasa bile Paleontologlara nazaran bu iki tıbbın farkları, 150 milyon yıllık devasa bir evrimi gözler önüne seriyor.

Bu kertenkelenin keşfedilmesinin en değerli noktalarından biriyle tüm aile soy ağacına ışık tutabilecek olması. Tuatara ve Opisthiamimus gregori’nin ortak soy ağacı, yüz milyonlarca yıl evvel bilinmeyen bir nedenden ötürü yok oldu ve tüm aileden geriye yalnızca Tuatara kaldı. Bildiğimiz kertenkeleden farklı bir tipe ilişkin olan Tuatara kertenkelesi, başının üst kısmında 3. bir gözle doğar ve gelişiminin birinci 4-5 ayında bu gözün üzeri opak bir deri ile kaplanır. Araştırmacılara nazaran Opisthiamimus gregori’de de bu gözden olma ihtimali oldukça yüksek. Yeniden tıpkı biçimde hem Tuatara hem de Opisthiamimus gregori’nin dişleri, tıpkı yılanlar üzere çene kemiğine sabit ve yalnızca istediği vakit ortaya çıkabiliyor.

“Diğer kertenkelere yenilmiş olabilirler”

150 Milyon Yıl Evvel Yaşamış Bir Kertenkele Keşfedildi - Yerli Portal

Rhynchocephalia ailesine ilişkin olan Opisthiamimus gregori’yi keşfeden takımın bir üyesi olan Matthew Carrano bu tıbbın neredeyse büsbütün yok olmasına ait olarak şunları söylüyor “Rhynchocephalia soyunun büsbütün yok olmasının en mümkün nedeni, onların bizim bugün gördüğümüz ve bildiğimiz kerkentele cinsleri ile gayret edemeyerek diğer yırtıcı canlılara yem olması ve doğal seleksiyon ile ortadan kaybolması olabilir. Tuatara ise soyunun en güçlü üyesi olduğu için bu cinsten hayatta kalan son canlı olabilir.” diyerek Rhynchocephalia’nın öbür üyelerinin Tuatara kadar güçlü olmayabileceğini belirtti.

Paleontologlar hâlâ Opisthiamimus gregori üzerindeki araştırmalarını tamamlamadığı için şimdi bu canlı hakkında kimi bilgileri açıklamadı. Fakat yapılan bir açıklamaya nazaran kertenkelenin tüm kemikleri meselesiz bir halde fosil kalıbından ayrıldı ve incelenmek üzere laboratuvara taşındı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz