Ana Sayfa Yaşam 1700 Yıllık Kayada Küfür Yazdığı Ortaya Çıktı

1700 Yıllık Kayada Küfür Yazdığı Ortaya Çıktı

0
1700 Yıllık Kayada Küfür Yazdığı Ortaya Çıktı

İngiltere’yi ortadan ikiye bölen ve Roma İmparatorluğu döneminden kalma en tanınan eserler ortasında yer alan Hadrian Duvarı’nın yakınlarında hayli değişik bir keşif yapıldı. Bölgedeki hafriyat çalışmalarına istekli olarak katılan Dylan Herbert, çalışmalar sırasında 40 cm genişliğinde ve 15 cm yüksekliğinde olan bir kaya modülü buldu. Bu kayanın bir yüzü epeyce sıradan görünürken art kısmında ise kıymetli bir ayrıntı yer alıyordu.

Araştırmacılar, bulunan kayanın 1700 yıllık olduğunu tespit ettiler. Kayanın üzerinde bir penis figürü ile birtakım yazılar bulunuyordu. Bu yazılar üzerinde incelemeler yapan bilim insanları, beklemedikleri bir sonuçla karşılaştılar. O denli ki o periyotlarda yaşayan bir kişi, “Secundinus” isimli öteki Romalıya karşı epeyce ağır konuşmuştu. Kaya üzerindeki yazılarda, “pislik” ve “g*t” sözlerini karşılayan bir tabir (CACOR) yer alıyordu. Yani kaya üzerine yazı yazan kişi, Secundinus’a açık açık hakaret etmişti.

İşte üzerinde küfür yazan kaya kesimi:

1700 Yıllık Kayada Küfür Yazdığı Ortaya Çıktı - Yerli Portal

Aslına bakacak olursak Hadrian Duvarı ve etrafında üzerinde oymalar yapılmış kayalar bulmak şaşırtıcı değil. Örneğin birebir bölgede bulunan öbür bir tablette, bir kişinin kız kardeşinin doğum günü için yazdığı bir yazı vardı. Uzmanları şaşırtan temel şey, kaya kesimi üzerindeki nefretti.

Bulunan kaya kesiminde kıymetli olan bir şey daha var. İddia edebileceğiniz üzere penis çizimi. Aslında bu çizim, tarihin her devrinde karşımıza çıkıyor. Roma periyodundaki penis sembolleri ise genellikle düzgün talih ve doğurganlık ile ilgili olarak kullanılıyordu. Lakin tarihçiler, çizimin bu kaya kesiminde o manada kullanılmadığını düşünüyorlar. Kayayı oyan kişi, penis sembolünü uygun talih yahut doğurganlıkla ilgili değil, kendi maksatları doğrultusunda, yani nefretini kusmak için kullanmış.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz