Ana Sayfa Uzay 2 Devasa Kara Deliğin 3 Yıl İçinde Çarpışabileceği Açıklandı

2 Devasa Kara Deliğin 3 Yıl İçinde Çarpışabileceği Açıklandı

0
2 Devasa Kara Deliğin 3 Yıl İçinde Çarpışabileceği Açıklandı

SDSS J1430+2303, faal bir galaktik çekirdeğe sahip bir galaksidir. Bilim insanları yaptıkları incelemeler sonucunda bu galakside ışık dalgalanmaları keşfettiler. Araştırmayı yürüten takım, keşfedilen ışık dalgalanmalarını, birbirine yaklaşmış ve çarpışabilecek olan iki kara deliğe benzetti. Lakin galaksinin tam merkezinde yer aldığına inanılan bu iki harika kütleli kara deliğin çarpışması hatta var olup olmadıkları bile kesin değil.

Dünya’dan bir milyar ışık yılı uzaklıkta olan SDSS J1430+2303 galaksisinin merkezinde neler olduğunu söylemenin güç olduğunu belirten bilim insanları, bu iki muhteşem kara delik çarpışırsa kara delikler ve cihanın gizemleri hakkında yeni bilgiler elde edilebileceğini düşünüyor. Yapılan çalışma, şimdiye kadar galakside elde edilen bulguları bütün ayrıntılarıyla gözler önüne seriyor.

Kara delikler hakkında net bilgi yok fakat birkaç ipucu var

2 Devasa Kara Deliğin 3 Yıl İçinde Çarpışabileceği Açıklandı - Yerli Portal

Uzay bilimi için bir çift üstün kütleli kara deliğin çarpışmasını gözlemlemek hayli enteresan ve fevkalâde bir şey olarak kabul ediliyor. Bilim insanları, SDSS J1430+2303 galaksisinde, üç yıl içinde kara delik çarpışması bekliyor. Çarpışma sonucunda oluşacak düşük frekanslı yer çekimi dalgalarını algılayabilen bir dedektörleri olmasa bile spektrum boyunca muazzam bir ışık patlamasını gözlemlemeyi bekliyorlar.

Bu patlama sonucunda toplanan datalar, bu biçim olayların nasıl geliştiği ve gerçekleştiği konusunda bilgiler edinilmesini sağlayabilir. Galaksi üzerinde yapılan incelemelerde kara deliklerin yaklaşık 200 milyon Güneşlik bir birleşik kütleye sahip olabileceği düşünülüyor. Kara deliklerin nasıl bu kadar büyüdüğünden tam olarak bilinmiyor lakin birleşmiş bir ikilinin var olduğunu gösteren birkaç ipucunun olduğu söyleniyor.

Bizi etkilemeyebilir ancak…

Bu gerçekleştiğinde, gökbilimciler bize kara delikler hakkında çok şey öğretebileceğine ve hatta evrenin gizemleri hakkında daha fazlasını açığa çıkarabileceğine inanıyorlar. Dünya’ya bir milyar ışık uzaklıkta olan bu galakside gerçekleşecek olan bir çarpışmanın bizi etkilemesi pek mümkün değil.

Ancak, kara deliklerin çarpışmasının yeni galaksilere ve hatta devasa kara deliklere yol açabileceği biliniyor. Bu yüzden bilim insanları SDSS J1430+2303 galaksisini derinlemesine incelemek istiyorlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz