Ana Sayfa Yaşam 2022 Yılı, ‘Süleyman Çelebi Yılı’ İlan Edildi

2022 Yılı, ‘Süleyman Çelebi Yılı’ İlan Edildi

0
2022 Yılı, ‘Süleyman Çelebi Yılı’ İlan Edildi

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında Cumhurbaşkanı Erdoğan imzalı bir genelge yer aldı. Bu genelgeye nazaran 2022 yılı, “Süleyman Çelebi Yılı” olarak anılacak. Bununla birlikte; yıl boyunca hem sonlarımız içerisinde hem de sonlarımızın ötesinde bazı etkinlikler gerçekleştirilecek. Tamam da Süleyman Çelebi kim ve neden bu türlü bir genelge yayımlandı?

1351-1422 yılları ortasında yaşayan Süleyman Çelebi, devrin önde gelen alimlerinden bir tanesiydi. Vesîletü’n-necât isimli bir yapıtın de sahibi olan Çelebi, bu eser ile ismini Orta Asya ve Balkanlarda duyurmuştu. Vesîletü’n-necât; asker uğurlama, düğün, doğum ve mevt, dini gün ve geceler üzere özel günlerde okutulan “Mevlid“in ta kendisidir.

Vefatının 600. yılı UNESCO anma listesine eklendi

2022 Yılı, 'Süleyman Çelebi Yılı' İlan Edildi - Yerli Portal

Resmi Gazete’de yer alan 2022/6 sayılı genelgede, Süleyman Çelebi’nin 600. mevt yıl dönümünün UNESCO anma listesine eklendiği hatırlatıldı. İşte bu yüzden gerek yurt içinde gerekse yurt dışında Türkiye’nin organize ettiği çeşitli anma aktiflikleri yapılacak. Diyanet İşleri Başkanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ulusal Eğitim Bakanlığı ve gerekirse Cumhurbaşkanlığı, aktifliklerin gerçekleştirilmesinde koordineli bir biçimde çalışacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kelam konusu genelge de bir de istekte bulundu. Bu istek, yıl boyunca tertiplenecek aktifliklerin en âlâ biçimde gerçekleştirilebilmesi için gereksinim duyulacak her türlü takviye, yardım ve kolaylığın tüm kamu kurum ve kuruluşlarınca geciktirilmeksizin öncelikli olarak yerine getirilmesiydi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz