Ana Sayfa Yaşam 2022’nin Son Üstün Ay’ı Bu Gece Gerçekleşecek

2022’nin Son Üstün Ay’ı Bu Gece Gerçekleşecek

0
2022’nin Son Üstün Ay’ı Bu Gece Gerçekleşecek

Bugün, gökyüzü tutkunları için kıymetli bir gün. Çünkü bugün, 2022 yılının son Süper Ay olayı gözlemlenecek. Her zamankinden çok daha yakın ve çok daha parlak görünecek Ay, gökyüzünü merak edenlere benzersiz anlar sunacak. 

Süper Ay, Ay’ın yörüngesinin Dünya’ya en yakın olduğu periyotlarda yaşanıyor. Ortalamadan yüzde 17 büyük ve yüzde 30 civarında daha parlak olan Ay, her zamanki üzere görünmediğinden Harika Ay olarak isimlendiriliyor. Gökyüzünün bulutsuz olduğu çabucak her yerde Muhteşem Ay’ı görebilirsiniz.

Her yerde tıpkı parlaklıkta görülemeyecek!

2022'Nin Son Üstün Ay'I Bu Gece Gerçekleşecek - Yerli Portal

İngiliz bilim insanlarının iddialarına nazaran Muhteşem Ay, TSİ 04:36 maksimum parlaklık ve büyüklüğe ulaşacak. Bu iddia, Muhteşem Ay’ın her yerde tıpkı parlaklık ve büyüklükte görünemeyeceği manasına geliyor. Mesela Türkiye’nin en doğusu, o saatlerde neredeyse Güneş’i görmeye başlayacak. Lakin bu pek de kıymetli bir şey değil. Çünkü bu akşam prestijiyle nereden bakarsanız bakın, Harika Ay’ı görebileceksiniz.

Bu ortada, bugünün uzay tutkunları için Üstün Ay haricinde de değerli olduğunu söyleyelim. Çünkü bugün, Perseid meteor yağmurunun en ağır günlerinden biri olacak. Eğer şanslıysanız ve kâfi ekipmanlara sahipseniz, Üstün Ay ile Perseid meteor yağmurunu birebir anda görüntüleyebilirsiniz. Eğer Perseid meteor yağmurunu nasıl izleyeceğinizi merak ediyorsanız, buradaki haberimize göz atabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz