Ana Sayfa Popüler Bilim 3 Boyutlu Yazıcılarla Böcek Besinler Üretildi!

3 Boyutlu Yazıcılarla Böcek Besinler Üretildi!

0
3 Boyutlu Yazıcılarla Böcek Besinler Üretildi!

3 boyutlu yazıcı teknolojileri, hayatımızın bir gerçeği haline geldi. Bugün mühendislik mükemmeli prototiplerden gerçek konutlara kadar çabucak her şey 3 boyutlu yazıcılar aracılığıyla yapılabiliyorlar. Yapılan son çalışmalar ise besin üretiminin de 3 boyutlu yazıcılar aracılığıyla yapılabileceğini ortaya koydu. Bilhassa de böcek kaynaklı proteinli besinler için…

İnsanlık, yavaş yavaş öteki bir boyuta hakikat evriliyor. Uzmanlar, besin kıtlığına karşı böcek, alg ve bitkilerin kullanılabileceğini söz ediyorlar. Fakat bu da birtakım tartışmalara yol açıyor. Birtakım kültürlerde böcek yemek kabul edilebilir olsa da örneğin Türkiye gibi dünyanın pek çok yerinde böcek yemek, pek de makul bir durum değil. İşte 3 boyutlu yazıcılar, bu tartışmalara son noktayı koyacak gibi görünüyor.

İşte “alternatif” protein kaynaklarının 3 boyutlu yazıcılarla basılmış halleri

3 Boyutlu Yazıcılarla Böcek Besinler Üretildi! - Yerli Portal

Singapur Üniversitesi bünyesinde çalışmalarını sürdüren bir küme bilim insanı, alternatif protein kaynaklarını daha yenilebilir bir hale getirmek için özel bir çalışma yaptılar. Yapılan çalışmalar kapsamında havuç tozu, “alternatif” protein kaynakları (cırcır böceği gibi) ve besin yapıştırıcısı kullandılar. İşte yapılan çalışmalar sonucunda da üstte gördüğünüz besinler ortaya çıktı. 

Yaptıkları çalışmayla ilgili konuşan Prof. Yi Zhang, alternatif protein kaynaklarının gelecek yıllarda ana besin hususları arasında yer alabileceğini söylüyor. Bilim insanına nazaran yapılan çalışma, 3 boyutlu yazıcıların kolay besin üretimi için kullanılabileceğini gözler önüne sermiş oldu. Profesör, görünüş açısından daha olağan olan ve tatlandırılan protein kaynaklarının, daha fazla insan tarafından tercih edilebileceğini gözler önüne seriyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz