Ana Sayfa Popüler Bilim 3D Baskıyla Üretilen Bir Kulak, Bir Beşere Nakledildi

3D Baskıyla Üretilen Bir Kulak, Bir Beşere Nakledildi

0
3D Baskıyla Üretilen Bir Kulak, Bir Beşere Nakledildi

Dünya çapında sürat kesmeden devam eden teknoloji gelişmeler, birçok alanda ilerleme kaydetmemize imkan tanıyor. Her birimiz için büyük kıymet arz eden sıhhat da bu gelişmelerden etkilenen alanların başında yer alıyor.

Şimdi ise son yıllarda popülaritesi epey yükselen 3 boyutlu baskı teknolojileri ile sıhhat konusunda büyük bir adım atıldı. Uzmanlar, hayatı boyunca kulağındaki bir problemle çaba eden Meksikalı bir bayana 3D baskıyla oluşturulan bir kulak yerleştirmeyi başardı ve bayanın normal boyutlarda bir kulağa sahip olmasını sağladı.

Kulak, bayanın hücrelerinden elde edildi

3D Baskıyla Üretilen Bir Kulak, Bir Beşere Nakledildi - Yerli Portal

20 yaşında olduğu belirtilen Alexa ismindeki bayan, hayatı boyunca ‘kulak yokluğu’ olarak da bilinen ‘mikrotia’ isimli bir sorun ile dünyaya gelmişti. Ortalama olarak 10.000 doğumda bir görüldüğü; yani epeyce az olduğu belirtilen bu sorun, kulağın deforme olmasına ve olağandışı bir halde küçük görülmesine neden oluyor.

Uzmanlar, hayatı boyunca bu ‘mikro kulağı’ saçıyla gizlemek zorunda kalan Alexa için 3 boyutlu baskı teknolojisinden yararlanmak istedi tarihe geçecek bir operasyona imza attı. Gelen haberlerde kulağın, bayanın kendi hücrelerinden 3D baskı yoluyla üretildiği ve hekimler tarafından naklinin gerçekleştirildiği aktarıldı. Ayrıyeten bunun, birinci beşerli deneyler sırasında gerçekleştiği de açıklamalarda yer aldı.

İmplantın rejeneratif tıp firması 3DBioTherapeutics tarafından geliştirildiği kaydedildi. Süreci kolay bir formda anlatacak olursak; bayanın kulağındaki kıkırdaktan alınan hücreler, milyarlarca hücreye bölündü ve sağlıklı kulağın 3 boyutlu taramasıyla birlikte 3DBio şirketine gönderildi. Şirket, hücreleri kolajen bazlı biyo-mürekkep ile birleştirdi ve bir biyoyazıcıya yerleştirerek toplamda 10 dakika sürdüğü belirtilen baskı sürecini gerçekleştirdi. Bunun akabinde da elde edilen kulak, cerrahlara gönderildi.

3D Baskıyla Üretilen Bir Kulak, Bir Beşere Nakledildi - Yerli Portal

Bunun yanı sıra Alexa’nın klinik deneylere katılan 6-25 yaş ortası 11 gönüllüden biri olduğu, bu şahısların testler sonucunda naklin inançlı olup olmadığını görmek için beş yıl boyunca izleneceği açıklandı. Ayrıyeten bu teknolojinin epeyce yeni olması sebebiyle kulağın beden tarafından kabul edilip edilmeyeceğinin kesin olmadığı aktarıldı. Lakin, kulağın hastanın bedeninden alınan hücrelerle oluşturulmasının bu ihtimali güçlendirdiği de gelen açıklamalar ortasında yer aldı.

Tarihte birinci defa canlı dokular yardımıyla birinci kere yapılmış olduğu düşünülen 3D baskının gelecekte tıp dünyasına ışık tutması bekleniyor. Uzmanlar, bu şekil nakillerin birkaç saat içinde tamamlanabilir olacağını ve gelecekte çok daha yaygın olabileceğini düşünüyor. Alexa’ya yapılan kulak nakli, estetik tarafı daha fazla basan bir operasyon olsa da bilim insanları, 3D baskı teknolojisinin gelecekte karaciğer ve böbrek üzere daha hayati organları kopyalamada kullanılabileceğini ve birçok insanın hayatını kurtarabileceğini düşünüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz