Ana Sayfa Yaşam 400 Kişiyi Öldüren Galyalı Locusta’nın Akılalmaz Öyküsü

400 Kişiyi Öldüren Galyalı Locusta’nın Akılalmaz Öyküsü

0
400 Kişiyi Öldüren Galyalı Locusta’nın Akılalmaz Öyküsü

1. yüzyılda Galya’nın kırsal bir yerinde dünyaya gelip, gençlik çağına kadar günlerini bitkiler ile geçirerek zehirler konusunda uzmanlaşan ve lisana kolay ikisi imparator, 400 üst seviye bürokratı şahsen zehirleyen Galyalı Locusta, dünyanın birinci seri katili olarak makus şöhreti ile tarihin tozlu sayfalarına ismini yazdırmayı başarmıştı.

Gelin artık daima birlikte Locusta’nın fakir bir köyden, imparatorluğun şatafatlı hayatına kadar uzanan pek zehirli hayatına ve akabinde onu bekleyen acı sonuna bir göz atalım.

Locusta, Galya’nın kırsal kesitlerinde dünyaya gelmeyi kendi ismine avantaja çeviren zeki bir bayandı.

400 Kişiyi Öldüren Galyalı Locusta'Nın Akılalmaz Öyküsü - Yerli Portal

Locusta ya da kimi kaynaklarda geçtiği biçimiyle Lucusta, günümüzde bilhassa de Fransa’yı içerisine alan Batı Avrupa olarak tabir edebileceğimiz Galya’nın kırsal kesimlerinde dünyaya geldi.

Kırsal bir yerde dünyaya gelmiş olması onun için dezavantaj üzere görünse de son derece zeki bir bayan olan Locusta, burada günlerini bitkileri inceleyerek geçirdi. Zehirli ve faydalı bitkiler konusunda pek çok deneyim edindi.

Galya, Locusta için yetersiz gelmeye başlayınca kendini ispat etmek için Roma’ya taşınmaya karar verdi.

400 Kişiyi Öldüren Galyalı Locusta'Nın Akılalmaz Öyküsü - Yerli Portal

Locusta, doğup büyüdüğü köyünde bitkiler ile mükemmeller yaratıyordu lakin bu zeki bayanın zincirlerini kırıp kabuğunu terk etme vakti de gelmişti. En sonunda Locusta, Roma’ya taşınmaya karar verdi. Roma’ya taşınınca da geçimini sağlamak için birkaç uğraş aradıysa da yalnızca bitkiler ile para kazanabileceğini kısa müddette anladı.

Galya’dan Roma’ya gelen tek şey Locusta değildi, Locusta’nın ünü de beraberinde geldi.

400 Kişiyi Öldüren Galyalı Locusta'Nın Akılalmaz Öyküsü - Yerli Portal

O periyotlarda bitkiler ile mucizevi şeyler sergileyen pek çok kişi, büyücü olarak isimlendiriliyordu ve Locusta da bu bireylerden biriydi. Roma’ya geldiğinde kendisini Galyalı Locusta olarak tanıttı. Galyalı Locusta, burada beklediğinden de fazla bir ilgi ile karşılaştı. Bu ilginin altında yatan şey ise Roma’da çok fazla bürokratın bulunmasıydı.

Yükselmek isteyen pek çok bürokrat ve yönetici, kendisini garanti altına alabilmek için düşmanlarını ve rakiplerini zehirleterek öldürtmek istiyordu. Locusta, bilgi birikimi ile bu işler için adeta biçilmiş bir kaftandı.

Üstün bitki bilgisiyle pek çok bürokratı zehirleyen Locusta, zehirlenmekten çok korktuğu için her gün bir ölçü zehir içerdi.

400 Kişiyi Öldüren Galyalı Locusta'Nın Akılalmaz Öyküsü - Yerli Portal

Para kazanmak için pek çok orta ve üst seviye bürokratı zehirleyerek öldüren Locusta, hayatını kaybeden kurbanlarının çektiği acılardan etkilenmiş olacak ki en çok korktuğu şey zehirlenerek ölmekti.

Zehirlere karşı bağışıklık kazanırsa zehirlenemeyeceğini düşünen Locusta, yıllarca her gün bir ölçü zehir içerek vücudunu zehirlere karşı adeta eğitti. Bazen içtiği zehirler ağır gelse de panzehir ile bağışıklık kazandı ve bir yerden sonra adeta zehirlere karşı tam bağışıklık kazanmayı başardı.

Locusta yakalansa bile yeteneklerinden ötürü öldürülemeyecek kadar bedelli bir insandı ve bundan pek çok kere istifade etmeyi başardı.

400 Kişiyi Öldüren Galyalı Locusta'Nın Akılalmaz Öyküsü - Yerli Portal

Ömrü boyunca Roma’da 400 kişiyi zehirleyerek öldürdüğü kestirim edilen bir insanın hiç yakalanamadığını düşünmek biraz abartı olurdu. Gerçekten Locusta, birkaç defa suçüstü yakalansa da, yakalayan şahısların de ortadan kaldırmak istediği rakip ve düşmanları olduğu için Locusta’dan faydalanmak için cezalandırmak yerine muahede yoluna gittiler.

İmparatorları ve ailesini de zehirlemeye başlayan Locusta, şöhretin en zirvesine ulaştı.

400 Kişiyi Öldüren Galyalı Locusta'Nın Akılalmaz Öyküsü - Yerli Portal

Roma’da ünü herkesin lisanında olan Locusta, Nero’nun eşinin isteği üzerine 4. Roma İmparatoru Claudius’u da zehirledi. Claudius’un vefatının akabinde tahta geçen 5. Roma İmparatoru Nero, cinayet işlemekten zindana atılıp hakkında idam kararı verilen Locusta’yı, Claudius’un ölümündeki hissesinden dolayı affetti ve kendisini “ömür uzunluğu mevt cezasından muaf” tutma kelamı verdi.

Bu süreçte Locusta, İmparator Nero’nun buyruğunda çalıştı. Locusta, Nero’nun talepleri doğrultusunda İmparatorluk bünyesindeki öğrencilere bitkiler ve zehirler konusunda dersler verirken; tahta çıkma ihtimali bulunan Claudius’un oğlu Britannicus’u da zehirledi.

İmparator Nero’nun vefatı, Locusta’nın sonu için de bir başlangıç manasına geliyordu

400 Kişiyi Öldüren Galyalı Locusta'Nın Akılalmaz Öyküsü - Yerli Portal

Nero’nun buyruğunda uzunca bir mühlet çalışan Locusta, Nero’nun vefatından sonra tahta çıkan 6. Roma İmparatoru Galba’ya da bir mühlet hizmet verdi. Galba her ne kadar Locusta’nın sihirli ellerinden bir müddet faydalansa da Locusta’nın sadakatinden kuşku duymaya başladı ve Locusta’nın kendisini zehirlemeden evvel onu öldürme kararı aldı.

O periyot Roma’da büyük bir gelenek haline gelen, mevt cezası alan bireylerin hayvanlar tarafından tecavüz edilme kararı Locusta’yı aşağılamak için de uygulandı ve bir zürafaya tecavüz ettirildi

Tecavüzün akabinde idam edilen Locusta, büyücü olarak anıldığı için yeniden dirilmesini engellemek amacıyla cansız vücudu yakıldı ve külleri denize atıldı. Locusta’nın acı vefatından kısa bir müddet sonra İmparator Galba zehirlenerek hayatını kaybetti. Pek çok kişi Galba’nın vefatında Locusta’nın parmağı olduğunu, Galba’ya onu yavaş yavaş öldüren bir zehir verdiğini düşünmektedir.

Kaynaklar: 1 / 2 / 3 / 4 /

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz