Ana Sayfa Donanım Aç Kapa Yapmak Nasıl Oluyor da İşe Yarıyor?

Aç Kapa Yapmak Nasıl Oluyor da İşe Yarıyor?

0
Aç Kapa Yapmak Nasıl Oluyor da İşe Yarıyor?

Bilgisayarımızda işlerimizi yaparken, oyun oynarken ya da farklı uygulamalar çalıştırırken hatalar görmek ve donmalarla karşılaşmak elbet hepimizin moralini bozuyor. Olması gerektiği üzere işlerimizi yapmamıza karşın karşımıza çıkan bu yanlışlara da mana veremeyince iş daha da anlamsız bir hâl alıyor.

Bu durumlarda genelde birinci başvurduğumuz tahlil yolu bilgisayarı kapatıp açmak olur. Lakin onlarca şey denedikten sonra tahlile ulaşamayıp, üstüne danıştığımız kişinin bize yalnızca bu tavsiyeyi vermesi de tabir yerindeyse bizi hudut eder. Lakin mucizevi bir biçimde sayısız soruna bu prosedürün çözüm olduğunu gördük. Pekala nasıl oluyor bu?

Öncelikle şu soruyu cevaplayalım: Bilgisayarda yavaşlamalar neden olur?

Programlardan ve yazılımdan kaynaklı bir sorun olup tekrara binmediği sürece bu üzere durumlar farklı kullanım senaryolarınızla ilgilidir. Örneğin bilgisayarını açıp yalnızca aşikâr süreçleri yapan ve bunun akabinde kapatan, ek olarak bu süreçte sorun yaşamayan birinin yanılgı görme mümkünlüğü çok çok düşüktür.

Öte yandan birebir kişi kullanım müddetini artırmaya kalkarsa ya da daha çok sayıda süreç yapmaya başlarsa işte o vakit kusurları görme mümkünlüğü yükselir. Bilhassa de Chrome, Photoshop üzere programlar vakit içinde daha da çok yük bindirdiği için performansları birinci açıldıklarında olduğu üzere olmayabilir.

Bunun sebebi de bahsettiğimiz üzere gitgide daha çok yük bindirmeleridir. Başta birkaç MB RAM belleği kullanan Chrome’u birkaç saat sonra 1 GB bedellerinde görmeniz mümkün. Bilhassa de farklı programlar buna eşlik ettiğinde bu üzere durumlar sistemin zorluk çekmesine sebep olur ve bilgisayarınızı yavaşlatır.

Eğer bilgisayarınız çok fazla yük altına girerse yanlışlarla karşılaşabilirsiniz:

Aç Kapa Yapmak Nasıl Oluyor Da İşe Yarıyor? - Yerli Portal

Fakat dediğimiz üzere bunlar, kullanım senaryonuzla alakalı. Şayet ortalama bir bilgisayarda ileri düzey 3D render yapmaya kalkarsanız yanılgılar ve donmalar peşinizi bırakmayacaktır. Lakin bu işlere karışmadığınızda makinenizin çok hoş çalıştığını görürsünüz. Ek olarak yanılgıların sebebi her zaman siz olacaksınız diye bir kural da yok.

Özellikle Windows’un getirdiği usulde olan yenileştirmeler, yazılımınızı kararsız hâle getirip sizleri yanlışlarla karşı karşıya bırakabilir. Bu güncelleme yazılımı değiştirdiği için de örnek olarak açılışta bir yanlışa sebep oluyorsa farklı bir güncelleme gelip onu düzeltene kadar daima açılışta onu görürsünüz. Lakin sizin açtığınız evraktan kaynaklı bir kusur olduğunda bu yanılgıyı tekrar almanız zordur. Zira onun kusura sebep olacağını bilirsiniz.

Sonuç olarak buraya kadar hangi kusur kaynaklarının elimizde olduğunu ve hangilerinin olmadığını anladık.

Karşılaştığımız yanlıştan sonra tekrar başlatmak neyi değiştiriyor?

Aç Kapa Yapmak Nasıl Oluyor Da İşe Yarıyor? - Yerli Portal

Önceden biriken tüm yük siliniyor ve adeta tertemiz bir sayfa açmış oluyorsunuz. Tıpkı yanılgıları burada tekrar yapmayacağınız için de daha problemsiz bir tecrübe elde ediyorsunuz. Artık alaka hayatınızdan mevzumuza geri dönelim. 

Bahsettiğimiz üzere Chrome, GB düzeylerinde yükü belleğe bindirebiliyor. Bunun yanına farklı programlar da eklediğinizde bilgisayarınız zorlanmaya başlıyor ve yavaşlamaların akabinde o meşhur donmayla karşılaşıyorsunuz. Bilgisayarı kapattığınızda ise tüm yük siliniyor ve temiz bir başlangıçla birlikte o kusurların da gittiğini görüyorsunuz. Genelde bu çeşit donmalar donanım arızasıyla olmadığı sürece ufak yanılgılardan kaynaklanıyor. Bu sebeple de aygıt tekrar açıldığında birçok vakit çözülmüş oluyorlar.

Bilgisayarı kapattıktan sonra açmadan 10 saniye kadar beklemenizin iş görmesi de bununla ilgilidir.

Bunu yalnızca bilgisayarlarda değil; telefonlarda, tabletlerde, televizyonlarda ve daha birçok teknolojik alette kullanırız:

Ve dediğimiz üzere yazılım yahut donanım arızası sebebiyle gerçekleşmediği sürece de kusurların giderilmesine yardımcı olur.

Yeni taşındığınız kentte konuttan okula gitmeniz gerektiğini düşünün:

Aç Kapa Yapmak Nasıl Oluyor Da İşe Yarıyor? - Yerli Portal

Normalde başınızda muhakkak bir yol olsa da kestirme üzere görünen farklı bir yola girmiş olun ve bu da sizin yalnızca kaybolmanıza sebep olsun. Bu noktada başta bulunduğunuz yere geri yürümeye çalışabilirsiniz lakin vardığınızda birinci durumdakine nazaran yorulmuş olursunuz. Fakat birisi gelip, kaybolduktan sonra sizi alıp tekrar o başlangıç yerine koysaydı meselesiz halde okulunuza giderdiniz. Yani baştan başlamak üzere olurdu.

Bilgisayarların “aç kapa yap düzelir” mantığı da motamot bu biçimde işliyor. Niyetlerinizi yorum kısmında paylaşabilirsiniz.

Kaynaklar: Tech With Dom, Spider Group, Rocket It

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz