Ana Sayfa Popüler Bilim Akdeniz ve Etrafındaki Erkeklerde Döş Kılı Neden Fazladır?

Akdeniz ve Etrafındaki Erkeklerde Döş Kılı Neden Fazladır?

0
Akdeniz ve Etrafındaki Erkeklerde Döş Kılı Neden Fazladır?

İnsanlar bundan milyonlarca yıl evvel tıpkı maymunlar üzere ağır kıl katmanına sahipti.. Evrimsel süreçle birlikte bu kılların çok büyük bir kısmından arınmış olsak da özellikle erkeklerde göğüs bölgesinde ağır kıl görünebiliyor. Özellikle Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerdeki erkeklerin göğüs kılı konusunda yüksek orana sahip olduğunu görüyoruz. Bu oranı ülkemizdeki göğüs kılı oranına bakarak da rahatlıkla görebiliriz. 

Peki neden erkeklerde hala göğüs kılı var ve bilhassa bu kıllı beşerler Akdeniz ve etrafında bulunuyor? Bugün sizlere evrimsel süreçte birtakım insanların neden göğüs kıllarını koruduğunu açıklayacağız.

Öncelikle ne olduklarını tanıyalım: Halk ortasında döş kılı olarak da bilinen göğüs kılı nedir?

Akdeniz Ve Etrafındaki Erkeklerde Döş Kılı Neden Fazladır? - Yerli Portal

Vücut kılı çeşitlerinden biri olan göğüs kılları ya da halk ortasında bilinen ismiyle döş kılları, boyun ve karın bölgesi ortasında bulunur. Ergenlikten sonra çıkmaya başlayan bu kıllar androjenik saç tipleri ile birlikte gelişir. Genelde erkeklerde çıkan bu kıllar birtakım durumlarda bayanlarda da çıkabilir. Androjen düzeyine bağlı olarak gelişen bu kıllar birebir vakitte cinsel özellik olarak da görülebilir.

Peki neden erkeklerde göğüs kılları çıkıyor?

Akdeniz Ve Etrafındaki Erkeklerde Döş Kılı Neden Fazladır? - Yerli Portal

İnsan evrimi çok uzun vakittir devam ediyor. Uzun yıllar evvel tıpkı öbür primat kuzenlerimiz üzere bizde de kürk derecesinde ağır kıllar vardı. İnsanlığın tahminen de en büyük evrim sıçrayışı olan iki ayak üzerinde durma pek çok şeyi olduğu üzere kıllanma yapısını da değiştirdi. İki ayak üzerinde duran insan vakitle avlanmanın yalnızca yemek gereksinimini karşılamadığını fark etti. Soğuktan korunmak için avladıkları hayvanların postlarını kullanan insanların bedenlerini kaplayan bir kürk gereksinimi ortadan kalkmaya başladı. Doğal seçilimle vakit içerisinde daha kılsız beşerler oluşmaya başladı.

Günümüzde insanlarda hala yüz ve göğüs kıllarının bulunmasının asıl sebebi cinsel seçilim olarak görülüyor. Beşerler beden kıllarını kaybettikleri noktada bayanlar göğüs kılı olan erkeklerden daha fazla hoşlandı ve erkeklerin evrimi bu formda gerçekleşti. Erkekler ise bedeninde kıl bulunmayan bayanları tercih etti. 

Asıl bahse geçiyoruz: Akdeniz ve bölgesindeki erkeklerin neden daha fazla göğüs kılı bulunuyor?

Akdeniz Ve Etrafındaki Erkeklerde Döş Kılı Neden Fazladır? - Yerli Portal

Öncelikle üstte gördüğünüz harita yerli insan popülasyonlarında erkeklerin ortalama beden kıllarını gösteriyor. Haritadan gördüğünüz üzere Akdeniz ve etrafında insanların daha fazla kıla sahip olduğunu görüyoruz. Amerika yerlilerinde ise kıl oranı çok daha az.

Evrimin tahminen de en kıymetli yapı taşı olan cinsel seçilim göğüs kılında da değerli bir rol oynamış oldu. Elbette cinsel seçilim farklı etnik kümelerde farklı formda ilerledi. Mesela Amerika’nın yerlileri olan bayanlar göğüs kılı bulunan erkeklerden fazla kılsız erkekleri daha ilgi cazibeli buldu. Bunun sonucunda da bu bölgede evrimleşen beşerler daha az kıllı oldu.

Akdeniz Ve Etrafındaki Erkeklerde Döş Kılı Neden Fazladır? - Yerli Portal

Bu durumun karşıtı ise Akdeniz ve bölgesinde yaşandı. Akdeniz kökenli erkekler arasında daha çok göğüs kılı bulunan erkekler genetiklerini gelecek kuşaklara aktarabildi. Göğüs kılı bulunmayan erkekler ise doğal seçilim sırasında genetiklerini aktaramadılar. Tıpkı şey yalnızca göğüs kılı için de geçerli değil. Akdeniz ve etrafındaki erkeklerin daha çok saç ve sakala sahip olması da emsal cinsel seçilimden geliyor. Ayrıyeten Çin, Kore üzere bölgelerde erkeklerin genelde sakalsız olmasını da bu örnekler ortasına ekleyebiliriz.

Bugün sizlere Akdeniz ve etrafında yaşayan insanların neden daha fazla göğüs kılına sahip olduğunu açıkladık. Bu üslup içeriklerin devamının gelmesini istiyorsanız yorumlar kısmında yazabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz