Ana Sayfa Sektörel Amazon, 10 Bin Çalışanını İşten Çıkarmayı Planlıyor!

Amazon, 10 Bin Çalışanını İşten Çıkarmayı Planlıyor!

0
Amazon, 10 Bin Çalışanını İşten Çıkarmayı Planlıyor!

Artan rekabet, COVID-19 sonrası yaşanan sıkıntılar, ekonomik sorunlar ve daha birçok faktörün dünyadaki birçok teknoloji devini etkilediği bilinen bir gerçek. Bu durum, bu şirketlerde büyük işten çıkarmaların yaşanmasına neden oluyor. Örneğin yakın vakitte Elon Musk idaresine geçen Twitter’da önemli oranda çalışan işten çıkarılmıştı. Ayrıyeten Facebook, Instagram üzere platformların çatı şirketi Meta da geçtiğimiz günlerde 11 bin kişiyi işten çıkardığını duyurmuştu.

Şimdi ise toplu işten çıkarma uygulayacak şirketlere bir yenisi daha eklendi. ABD merkezli e-ticaret devi Amazon’un, yüksek sayıda çalışanını kovmayı planladığı ortaya çıktı. Şirketin bu atağı, geçtiğimiz günlerde 1 trilyon dolar paha kaybeden birinci şirket olmasının akabinde geliyor.

Amazon, 10 bin çalışanını işten çıkaracak

Amazon, 10 Bin Çalışanını İşten Çıkarmayı Planlıyor! - Yerli Portal

New York Times’ın bahse yakın kaynaklara dayandırdığı bir habere nazaran Amazon, şirketteki 10.000 çalışanını işten çıkarmayı planlıyor. İşten çıkarmaların bu hafta başlayacağı belirtilirken, etkilenecek çalışanın insan kaynakları, perakende ve yapay zekâ takviyeli sanal asistan Alexa üzere eserleri içeren aygıtlar departmanından olacağı aktarılıyor. Bu adımın, yavaşlayan satışlar ve global iktisattaki sorunlar nedeniyle maliyet düşürme gayretlerinin bir modülü olduğunu iddia etmek mümkün.

Şirket tarafından şimdi resmi bir açıklama gelmezken, bunun Amazon’un şu ana kadarki en büyük  işten çıkarma hamlesi olacağı aktarıldı. Geçen yılki oranlara nazaran şirketin tam vakitli ve yarı vakitli dahil olmak üzere yaklaşık olarak 1 milyon 608 bin çalışanı bulunmakta. Bu da yeni işten çıkarmaların teknoloji devinin global iş gücünün %1’inden daha azına tekabül edeceğini gösteriyor. Ayrıyeten sayının Amazon’un kurumsal çalışanlarının %3’üne denk geldiğini eklemek gerek.

Amazon’un kurucusu ve eski CEO’su Jeff Bezos da ekonomik problemler hakkında yakın vakitte açıklamalarda bulunmuştu. CNN’e ABD iktisadı hakkında konuşan milyarder iş insanı, “Olasılıklar, şu anda değilsek çok yakın bir vakitte resesyon içinde olacağımızı gösteriyor” ifadelerini kullanmış, işletmelere risk almaktan kaçınma davetinde bulunmuştu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz