Ana Sayfa Sektörel Amazon, iRobot Şirketini Satın Almaya Hazırlanıyor

Amazon, iRobot Şirketini Satın Almaya Hazırlanıyor

0
Amazon, iRobot Şirketini Satın Almaya Hazırlanıyor

Son 2 yahut 3 yıldır ülkemizde de bir epey fazlaca kullanılmaya başlanan paklık robotlarına aşinasınızdır. Ülkemizde de çeşitli modelleri satışa sunulan otonom süpürge markası iRobot, tam 1,7 milyar dolar karşılığında Amazon’un bünyesine katılmak için bir mutabakat imzalamaya hazırlanıyor.

‘Bir robot süpürge şirketi için niçin bu kadar para ödeniyor?’ diye sorabilirsiniz. Asıl sebep robotlar yahut teknolojileri değil, bu robotların içerisinde barındırdığı veri. Anlaşma gerçekleşirse Amazon, diğer bir şahsî data kaynağına daha erişim sağlayacak: iRobot süpürge sahiplerinin meskenlerinin planları.

Bu kadar da bilgimizi ele geçirmeseniz mi?

Amazon, Irobot Şirketini Satın Almaya Hazırlanıyor - Yerli Portal

Kâr gayesi gütmeyen dijital haklar tertibi Fight for the Future’ın yöneticisi Evan Greer, Amazon hakkında şunları söylüyor: “İnsanlar Amazon’u çevrim içi bir alışveriş platformu olarak görüyorlar fakat Amazon gerçekte bir gözetleme şirketidir. İş modelinin özü budur ve inhisar gücünü ve kârını sağlayan da budur.”

Amazon’un bu satın alım süreciyle sahip olacağı bilgiler, tüm dünyada milyonlarca konutun haritasına sahip olması manasına geliyor. Yani Amazon, bir nevi konutlarımızın içine kadar bilecek.

Amazon, iRobot bilgilerini nasıl kullanacağına ait soruları yanıtlamayı reddetti lakin şirket sözcüsü Alexandra Miller, şirketin müşteri bilgilerini düzgün bir halde koruduğunu belirttiği bir açıklama yaptı. Açıklamada “Müşteri itimadı, kazanmak için ve her gün korumak için çok çalıştığımız bir şeydir” tabirleri yer alıyor. Siz ne düşünüyorsunuz? Niyetlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz