Ana Sayfa Donanım Analog Aslında Ne Demek, Dijital ile Ortasında Ne Fark Var?

Analog Aslında Ne Demek, Dijital ile Ortasında Ne Fark Var?

0
Analog Aslında Ne Demek, Dijital ile Ortasında Ne Fark Var?

Aklınıza gelen tüm elektronik aygıtlar birbirine sinyal yollayarak çalışırlar. Bu sinyallerin yollanma nedeni data transferidir. Data transferi deyince artık hepimiz aklına kodlarla oluşturulan sayısal datalar geliyor lakin analog olarak isimlendirdiğimiz fizikî datalar hala bizimle. Analog bilgiler fizikî formdadır ve daimdir. Bu açıdan baktığımız vakit analog sistemin aslında gerçek hayatın bir yansıması olduğunu görürüz.

Elbette analog dataların fizikî formda olması demek bunları illa elle tutulur gözle görülür olması demek değildir. Kıymetli olan aygıtların birbirine yolladıkları sinyallerin okunur olmasıdır. Her şeyin dijitale evrilmiş üzere göründüğü günümüz dünyasında bile aslında analog hala bizimle ve dijitalle işbirliği yaparak da olsa hala her yerde karşımıza çıkıyor. Gelin analog ne demek, dijital ile ortalarında ne üzere farklar var yakından bakalım.

Analog ne demek, nasıl çalışır, dijital ile farkları ne?

Analog ne demek?
Analog aygıtlar nasıl çalışır?
Analog halde çalışan birtakım aygıt örnekleri
Analog ve dijital ortasındaki farklar
Peki analog mu, dijital mi?

Analog Aslında Ne Demek, Dijital Ile Ortasında Ne Fark Var? - Yerli Portal

Temelden başlayalım, analog ne demek?

Pek çok farklı tarif yapmak mümkün olsa da en temel haliyle analog, bir data paylaşım sistemidir. Bu sistem dahilinde paylaşılan verilen fizikidir ve bir sinyal olarak iletilirler. Kesinlikle elle tutulur gözle görülür olmasına gerek yok. Aygıtın içinde ya da öbür bir aygıtla paylaştığı sinyal ile iletilen bilginin fizikî formda olduğu sistem analogdur.

Analog sistemde sinyaller üzerinden paylaşılan fizikî bilgiler daimdir. Dijital paylaşım ise sonludur. Bu açıdan baktığımız vakit analog sistemin gerçek hayatın bir yansıması olduğunu söylemek mümkün. Analog bir saati düşünürsek akrep, yelkovan ve saat ibresinin daima döndüğünü görürüz. Dijital saat ise görevlendirildiği üzere sırf muhakkak sayıları sırayla gösterir.

Analog aygıtlar nasıl çalışır?

Analog aygıtların nasıl çalıştığını emsal iki aygıt olan CD çalar ve plak çalar üzerinden görelim. CD çalar analog bir sistem üzere görünse bile aslında CD üzerindeki ikili bilgileri okur yani dijital bir sinyal transferi yapar. Plak çaların ise her halinden analog olduğu muhakkaktır zira iğne, plak üzerinde bulunan kabartmaları okuyarak sese dönüştürür.

Plak çalar örneğinden de anlaşıldığı üzere analog sistem aslında bugün alışık olduğumuz sinyaller üzerinden yapılan veri paylaşım sisteminin fizikî halidir. Analog sistemi sadece aygıt olarak düşünmemek lazım. İnsan tarafından yapılan süreçler de analog olarak kabul edilir. Örneğin bir dilekçeyi elle doldurup o kağıdı görevliye teslim etmek de analog bir sistemdir.

Analog formda çalışan birtakım aygıt örnekleri:

Analog Aslında Ne Demek, Dijital Ile Ortasında Ne Fark Var? - Yerli Portal

 • Hoparlör
 • Tüplü televizyon
 • Sabit telefonlar
 • Ses bantları
 • Eski tip fotokopi makineleri
 • Eski tip fotoğraf makineleri
 • Eski tip voltmetre
 • Eski tip ampermetre
 • Eski tip wattmetre
 • Ambulans, itfaiye aracı gibisi sirenler
 • Eski tip saatler
 • Tavan pervanesi
 • Eski tip bilgisayarlar
 • Ses amplifikatörü
 • Termostat
 • Gerinim ölçer
 • Anten

Bugün herkesin bildiği ve hala kimilerini kullanmakta olduğu en bilinen analog aygıt örneklerinden kimileri bu formda. Şayet bu listedeki aygıtlar ortasından en azından birini gördüyseniz ve kullandıysanız analog çalışma sisteminin ne olduğunu az çok biliyorsunuz demektir.

Tüm analog aygıtlar sinyaller üzerinden paylaştıkları bilgileri analog biçimde aktarır ve okurlar. Sonuç olarak bildiğimiz tüm cihazlardakine misal bir sinyal transferi yaparlar ancak elbette dijital kadar akıcı bir paylaşım olmadığı için analog aygıtların sorun çıkarma potansiyeli epey yüksektir. Yeniden de bazen dijital sistemlerden çok daha sağlam çalıştıklarını kabul etmek gerekiyor.

Analog ve dijital ortasındaki farklar:

Analog Aslında Ne Demek, Dijital Ile Ortasında Ne Fark Var? - Yerli Portal

Analog ve dijital sistemler ortasında göze çarpan en temel fark, verilerin kaydedilme ve iletilme biçimidir. Analog sistemde bilgiler oldukları üzere kaydedilir ve birebir halde iletilir. Lakin dijital sistemdeki kayıtlar ikili formattadır. Dijital sistemin ikili kayıt hali nedeniyle bu bilgiler üzerinde süreç yapmak çok daha kolaydır.

Hepimizin bildiği üzere dijital sistemde transfer yapmak son derece kolaydır. Lakin analog sistemde bu transfer çok fakat çok hudutlu durumdadır. Bu durum sistemlerin tabiatı gereği olağandır. Birinin kaydetme sisteminin fizikî, oburunun ise sayısal olduğunu unutmamak gerekiyor.

Ses ve görüntü konusunda farklı bir başlık bile açılabilir zira bildiğimiz üzere ses ve görüntü hem analog hem de dijital olarak kaydedilebiliyor. Ancak bir noktada husus iletim formülüne geliyor. Tekrar tabiatı gereği analog sistemde iletim mümkün olsa bile hayli yavaş olacağı için gecikmelere neden olmaktadır. Dijitalde ise yaşanan gecikme fark edilmeyecek kadar az olabilir. Bu nedenle dijitalin en ilkel vakitlerinde bile canlı yayınlar sırasında sinyaller üzerinden data iletimi dijital sistem üzerinden yapılmıştır.

Düşünülenin tersine analog, yerini dijital sisteme bırakmamıştır. Evet, dijital çok daha yaygındır lakin hala pek çok özelliği nedeniyle analog sistem tercih edilen sayısız alan vardır. Öncelikle analog sistem daha ucuzdur, bir ortaya getirilerek yapılması kolaydır ve pek çok farklı teknoloji eseri ile gerekli temaslar sağlandığı vakit sıkıntısızca çalışmaktadır. Bu nedenle uzak gelecekte bile analog sistemlerin hala bizimle olacağı düşünülüyor.

Peki analog mu, dijital mi? Hangisi daha güzel?

Analog Aslında Ne Demek, Dijital Ile Ortasında Ne Fark Var? - Yerli Portal

Elbette analog mu yoksa dijital mi daha uygun sorusunu ferdî zevkler yerine teknik açıdan pahalandırmak daha gerçek olacaktır. Çünkü plak çaların sesini daha çok seviyorsanız dijital müzik makus diyemezsiniz ya da analog saat kullanmayı seviyorsanız bırakın dijitali akıllı saate berbat demek mümkün değildir.

Analog sistemde bilgiler tam biçimde fizikî olarak daima olacak formda kaydedilir. Bir ses ya da görüntü modülünü düşünürsek elimizdeki analog kayıtta kelam konusu bilginin tam hali bulunmaktadır. Dijital sistemde ise bu durum biraz daha esnektir.

Dijital sistemde bilgiler sayısal olarak ikili sistemde kaydedilir ve bu nedenle epey esnektir. Kaydedilen dijital datalar pek çok farklı halde görüntülenebilirler ve üzerinde süreç yapmak çok daha kolaydır. Analog bilgiler dijitale, dijital bilgiler de analog dataya dönüştürülebilir. Yani hangisi yeterlisi sorusunun karşılığı size ne lazım sorusunun cevabında bilinmeyen.

Yerini yavaş yavaş dijitale bıraksa bile tekrar de hala hayatımızda olan analog ne demek sorusunu yanıtlayarak bu sistemin çalışma prensibini örnekler üzerinden açıkladık. Analog mu dijital mi? Husus hakkındaki niyetlerinizi ve kullandığınız aygıtlar ile ilgili tecrübelerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz