Ana Sayfa Popüler Bilim Antik Medeniyletlerin Sonunu Hastalıklar Getirmiş

Antik Medeniyletlerin Sonunu Hastalıklar Getirmiş

0
Antik Medeniyletlerin Sonunu Hastalıklar Getirmiş

Anadolu ve etrafı tarihin birinci devirlerinden beri insan topluluklarının yaşamak için yerleştiği yerler olarak biliniyor. Sonuçta doğal kaynakların bol, toprağın verimli ve havanın da sıcak olduğu bu coğrafya ömür için epeyce elverişli koşullara sahip. O yüzden en eski yerleşim yerlerinden biri Göbeklitepe, o yüzden yurdumuzun dört bir yanı tarihi kalıntılarla dolu.

Geçmişte bu bölgede yaşamış olan topluluklardan geriye kalanlar üzerinde bilimsel çalışmalar devam ediyor. Bu çalışmalarda elde edilen bilgiler, geçmişteki medeniyetlerin çöküşüyle ilgili farklı bir bakış açısı elde etmemizi de sağladı.

Tüfek, Mikrop ve Çelik bir defa daha haklı çıktı

Antik Medeniyletlerin Sonunu Hastalıklar Getirmiş - Yerli Portal

Jared Diamond’ın kesinlikle okunması gereken yapıtı Tüfek, Mikrop ve Çelik, kolonicilerin Amerikalar üzerindeki muvaffakiyetini tüfek ve çeliğe olduğu kadar mikroplara da bağlıyordu. O periyoda kadar bağışıklık sistemi Avrupalılar kadar gelişmemiş olan ve Avrupa’daki birçok hastalıkla hiç karşılaşmamış yerliler, Avrupalılara tesir etmeyen hastalıklardan ötürü bile salgınlarla kırılabiliyordu. Yunanistan’ın Girit adasında yapılan hafriyatlar, bu durumun antik uygarlıklarda da emsal bir süreçle işlediğini gösteriyor.

Adadaki Aya Haralambos adı verilen mağarada (kilisesi de Çeşme’dedir, Webtekno farkıyla bir haber içinde coğrafyamızdaki yapıtları de öğrenebilirsiniz) bulunan kalıntılar üzerinde çalışan,, Max Planck Evrimsel Antropoloji Enstitüsü’nden Gunnar Neumann ve takımı, mağaradan çıkan kemikler üzerinde çeşitli incelemeler yaptı. Bu incelemeler sonucunda veba ve tifo hastalıklarının izini buldu.

Şimdiye kadar eski uygarlıkların çöküşünde hatalı olarak iklim değişikliği ve ittifakların bozulması gösteriliyordu. Araştırmacılara nazaran yeni bulgular, hastalıkların tesirini de ortaya koyuyor. Çünkü bizim bildiğimizden çok uzun vakit evvel de adada salgınlar görüldüğü anlaşılıyor.

Normal kaideler altında kemiklerde iz bırakmayan tifo ve veba, ilkel ve soyu tükenmiş versiyonları olması nedeniyle keşfedilebildi. Araştırma Current Biology isimli mecmuada yayımlandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz