Ana Sayfa Uzay Apollo ile Artemis Misyonları Ortasındaki Farklar

Apollo ile Artemis Misyonları Ortasındaki Farklar

0
Apollo ile Artemis Misyonları Ortasındaki Farklar

Ay’a birinci defa bir insanın ayak basışı, yüz milyonlarca insanın birlikte izlediği, şaşırdığı ve heyecanlandığı büyük bir andı. Milyonlarca yıldır başımızı kaldırıp karşılaştığımız büyüleyici yuvarlak, sonunda insan için ulaşılabilir bir hedef olmuştu. 

İlk beşerli Ay misyonlarından elde edilen datalar ve yıllar içerisinde Ay ile ilgili yürütülen araştırmalar, uydumuzu yakından tanımamızı ve daha fazlasını istememizi sağladı. Ortadan geçen 50 yıldan sonra, Ay tekrar insanların ayak basacağı bir amaç haline geldi. Fakat bu sefer insanlığı Ay’a götürecek teknolojiden vazifenin emellerine kadar, her şey farklı. 

İnsanlık bu kere NASA’nın Artemis misyonu ile Ay’a gidecek. Misyonun birinci ve insansız gerçekleşecek fırlatması ise evvel birtakım teknik nedenlerle, akabinde da ekstrem hava şartları ve fırtınaların tesiriyle ertelendi. Verilen en yeni tarih ise 12-27 kasım ortasında bir gün. Bu büyük vazifeye haftalar kala, geçmişten farklarına göz atalım.

Apollo ile Artemis vazifeleri ortasındaki farklar neler?

Apollo’dan sonra sıra Artemis’te: Ay’a ayak basacak grupta esaslı değişiklikler var

Apollo Ile Artemis Misyonları Ortasındaki Farklar - Yerli Portal

  • Apollo misyonları ile Ay’a ayak basan 12 bireyden sadece bir tanesi bilim insanıydı. Takımın geri kalanı ise asker kökenliydi. NASA’nın Artemis için astronotları seçeceği havuzda ise çokça bilim insanı bulunuyor.
  • Apollo vazifeleriyle Ay’a giden ekibin tamamı ‘beyaz erkeklerden’ oluşuyordu. NASA, Artemis misyonu ile bayan ve ‘beyaz olmayan’ insanları da Ay’a taşımayı hedefliyor. NASA tıpkı vakitte ‘yalnızca bir kadın’ değil de, grubun büyük kısmının ya da tamamının bayanlardan oluşma ihtimali olduğunu söylüyor.
  • Bir üstteki unsura de gönderme olacak biçimde; görevin isminin Artemis seçilmesinin de sebebi aslında bu. Apollo, Yunan mitolojisinde Zeus’un oğullarından biri. İkiz kardeşi ise tanrıça Artemis… 

Görevlerin gerisindeki teknoloji ve mühendislik de oldukça gelişti ve değişti

Apollo Ile Artemis Misyonları Ortasındaki Farklar - Yerli Portal

  • Apollo Komuta Modülü, takımın seyahat ettiği modüldü ve 3 kişilik bir grup maksimum 14 gün kadar kalabiliyordu. Bu 3 şahıstan iki tanesi Lunar Modül ile Ay’a inerken bir kişi komuta modülünde kalarak Ay’daki grubun geri dönüşünü bekliyordu. Artemis vazifesinde ise Orion 4 astronotu 21 gün ağırlayabilecek donanımla ve büyüklükte geliştirildi. Astronotların Ay’a taşınması ise Artemis’te Human Landing System ile yapılacak.
  • Apollo vazifesinde astronotlar evvel Saturn IB ve akabinde da uzun yıllar ‘dünyanın en güçlü roketi‘ unvanını taşıyan Saturn V’ten güç alarak Ay’a gerçek yola çıktılar. Artemis vazifesinde ise dünyanın yeni en güçlü roketi SLS kullanılacak. SLS’nin itme gücü, Saturn V’in itme gücünden %15 daha fazla. 

Apollo ile Artemis’in varış noktası için hedefledikleri bölgeler birbirine zıt

Apollo Ile Artemis Misyonları Ortasındaki Farklar - Yerli Portal

  • Apollo misyonları periyodunda Ay’a dair bilgimiz daha kısıtlıydı. Bu sebeple olabilecek en inançlı bölgeler iniş için seçildi. Artemis misyonunda ise Ay’ın ‘daha gizemli’ güney Kutbu’na gidilecek. Zira bu bölgenin, Ay’daki su buzu kaynaklarını barındırdığı düşünülüyor.

Apollo ve Artemis’in Ay ile ilgili planları da epey farklı…

Apollo Ile Artemis Misyonları Ortasındaki Farklar - Yerli Portal

  • Apollo ile insanlığın maksadı evvel Ay yörüngesine girebilmek, sonra da birinci kere ayak basmaktı. Birebir vakitte misyonun bir öbür kıymetli kesimi ise Ay’dan toplanacak numuneler ile uydumuza yönelik araştırmalar gerçekleştirebilmekti.
  • Artemis’te ise temel gaye Ay yüzeyine ve yörüngesine kurulacak üsler ve istasyonlar ile hem araştırmaları derinleştirmek hem de Mars’a ve sonrasında derin uzaya yapacağımız seyahatler için hazırlık yapmak. Bu emel için Ay’da bir üs kurulacak ve burada daima kalan astronotlar araştırmalarına devam edebilecekler.
  • Apollo misyonları sonrası uzunca yıllar ‘Ay’da keşfedilecek fazla bir şey kalmadı‘ üzere telaffuzlar hakim olmuştu ve Ay ile ilgili temel maksat üzerine çıkabilmekmiş üzere lanse edilmişti. Zira o periyotta Ay vazifeleri bilimsel çalışmalardan çok ‘siyasi’ birer koz olarak görülüyordu. Artemis misyonunda ise Ay’ın insan tipinin geleceği için değerli bir istasyon olabileceği fikriyle çok daha bilimsel bir bakış açısıyla hareket ediliyor.

NASA’nın Artemis vazifesi, Ay ile ilgili insanlığın tek projesi değil. Pek çok ülke bilhassa Ay’daki buz ve su kaynaklarına ulaşabilmek ve uzay çalışmalarında uydumuzdan bir istasyon olarak yararlanabilmek için çeşitli çalışmalar gerçekleştiriyor.

Örneğin Çin de önümüzdeki yıllarda Ay’da kapsamlı bir araştırma istasyonu kurmaya hazırlanıyor. Hatta ABD’den bu mevzuda ‘Çin, Ay’ı ele geçirmeye çalışacak‘ üzere absürt açıklamalar bile gelmişti.

Tüm bu çalışmalar sonrası gelecekte Ay’ı üzerinde ve yörüngesinde araştırmalar yapılan, başka gezegenlere giderken uğranan bir istasyon olarak göreceğiz. Lakin öncesinde oldukça yolumuz var…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz