Ana Sayfa Yazılım Apple, San Diego’daki Siri & AI takımını kapatıyor

Apple, San Diego’daki Siri & AI takımını kapatıyor

0
Apple, San Diego’daki Siri & AI takımını kapatıyor

2023 yılında işten çıkarmalardan kaçınmayı başaran Apple, son raporlara nazaran, Siri ve yapay zeka üzerine çalışan 121 kişilik bir grubu kapatma kararı aldı. Bu takım San Diego’da faaliyet gösteriyordu ve yeni gelişmelere nazaran, çalışanlar öteki bir kentteki yeni bir kısma geçiş yapamazlarsa işlerini kaybetme riskiyle karşı karşıya. San Diego’daki eski çalışanlar, Apple’dan ayrılmak yahut taşınmak üzere Şubat ayı sonuna kadar karar vermeleri gerekiyor.

Bu küme, Data Operations Annotations olarak biliniyor ve Bloomberg’e nazaran, 121 kişilik grup Çarşamba günü Austin’e taşınıp Teksas’taki grupla birleşmeleri gerektiği konusunda bilgilendirildi. Hususla ilgili bilgi sahibi olan ve kimliklerini kapalı tutmak isteyen şahıslar, bu çalışanların Şubat ayı sonuna kadar taşınıp taşınmayacaklarına karar vermeleri gerektiğini, aksi takdirde 26 Nisan’da işlerini kaybedeceklerini söyledi. Data Operations Annotations kümesinin Çin, Hindistan, İrlanda ve İspanya üzere bölgelerde de ofisleri bulunuyor.

Bu şahıslar, Siri’yi dinleyerek güzelleştirmekle vazifeli lakin şanslılar için taşınma mecburiliği yok. Bir Apple sözcüsü, Data Operations Annotations takımının çoğunluğunun esasen bulunduğu Austin kampüsüne taşınacağını söyledi. Taşınmayı kabul eden çalışanlar, Apple’daki mevcut rollerine devam etme fırsatına sahip olacaklar.

Apple, San Diego’daki Siri & AI grubunu kapatıyor

Ancak rapora nazaran, Apple’ın Siri ve yapay zeka grubuna diğer bir plan hakkında bilgi verdiği, şirketin Ocak ayında San Diego içinde bir taşınma süreci için çalışanlara paketleme kutuları dağıttığı tez ediliyor. Fakat çalışanlar için sürpriz bir formda, artık Austin’e taşınmaları gerekiyor ki bu herkes için mümkün olmayabilir.

Bazı çalışanlar, Austin’e taşınmak istemediklerini belirtti ve Apple’ın öbür işlere başvurabileceklerini söylemesine karşın, bu şahıslar mühendislik derecelerine sahip olmadıkları için uygun olmayacaklarına inanıyor. Taşınmaya karar veren çalışanlar için işleri daha az acı verici hale getirmek maksadıyla, Apple 7.000$’lık ödenekler sunuyor. Taşınmayacak olanlar ise rollerinin sona erdirileceğini lakin dört haftalık tazminat, Apple’da her çalıştıkları yıl için ek bir hafta ve altı ay sıhhat sigortası teklif edileceğini öğrendi.

Apple, bu kararın mali yükleri azaltmak için alınıp alınmadığına dair bir yorum yapmadı, fakat şirketin ‘Apple GPT’ olarak isimlendirilen ChatGPT rakibini bu yıl piyasaya sürmeye hazırlandığına dair raporlar var. Cupertino devinin kendi Büyük Lisan Modelini Haziran yahut Temmuz aylarında tanıtacağı söyleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz