Ana Sayfa Mobil Apple, Spotify şikayeti nedeniyle 500 milyon euro ceza ile karşı karşıya

Apple, Spotify şikayeti nedeniyle 500 milyon euro ceza ile karşı karşıya

0
Apple, Spotify şikayeti nedeniyle 500 milyon euro ceza ile karşı karşıya

Bu gelişme, dijital müzik servisleri ortasındaki rekabetin ne kadar kızıştığının ve büyük teknoloji firmalarının pazar hakimiyetinin sorgulanmaya başlandığının bir göstergesi olarak dikkat çekiyor.

Apple, Avrupa Kurulu tarafından Spotify’dan gelen bir şikayet üzerine 500 milyon euro (yaklaşık 539 milyon dolar) meblağında bir ceza ile karşı karşıya kalabilir. Financial Times’ın Pazar günü yaptığı açıklamaya nazaran, Amerikan şirketi şuurlu bir halde Apple Music’i App Store’da öbür müzik platformlarına, bilhassa Spotify’a karşı avantajlı hale getirmekle suçlanıyor.

2019 yılında geriye giden bu şikayet, Spotify’ın Apple Music platformunun ana şirkete telif hakkı ödemediği ve üçüncü parti servislerin maruz kaldığı sıkıntı şartlarla karşı karşıya kalmadığı tarafındaydı. Apple, bu suçlamaları reddetmeye çalıştı ve ikna edici olmayan bir karşılık yayınladı. Avrupa Birliği’nin başlangıçta Apple’a küresel cirosunun %10’una kadar, yaklaşık 40 milyar dolarlık bir ceza kesmeyi düşündüğü söyleniyor, bu da teknoloji dünyasını sarsabilirdi.

Apple, Spotify şikayeti nedeniyle 500 milyon euro ceza ile karşı karşıya

Ana sorun, Spotify’ın “Apple vergisi” olarak isimlendirilen, her süreçte (bu durumda Premium abonelik için her 10 dolarlık abonelikte 3 dolar) %30 oranında bir kesintiye tabi tutulması. Apple, bu durumun yalnızca aboneliklerin birinci yılı için geçerli olduğunu ve daha sonra hissenin %15’e düştüğünü belirtse de, bu, daha evvel abonelikten çıkan ve daha sonra tekrar abone olan mevcut müşterileri etkilemiyor.

Apple ayrıyeten, Spotify’ın App Store’daki “ücretsiz” uygulaması olmasaydı başarılı olamayacağını sav etti. Lakin bu uygulama geliştiriciler için fiyatsız değil; onlar hâlâ geliştirici hesabını kullanmak için bir fiyat ödemek zorunda. Bu çatışma, Spotify’ın uygulama içi satın almaları başlatmamasının da ana nedeni. Avrupa’daki kullanıcılar, Apple Dijital Pazarlar Yasası’na (DMA) uyarsa, bu yeni özelliği birinci deneyimleyenler olabilir, lakin bu, iki şirket ortasındaki öbür bir açık cephedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz