Ana Sayfa Yaşam Arpacık Neden Olur, Nasıl Geçer?

Arpacık Neden Olur, Nasıl Geçer?

0
Arpacık Neden Olur, Nasıl Geçer?

Bir formda maruz kaldığımız bakteriler nedeniyle oluşan iltihaplar, bedenimizin rastgele bir yerinde görünür hale gelen yumrular oluşturabilir. Beğenilen oluşan iltihap ise kendini arpacık olarak gösterir. Arpacık olarak isimlendirdiğimiz rahatsızlık, genel olarak göz kapağının dışında küçük bir sivilce üzere ortaya çıkar lakin küçük olmasına karşın gözümüz hassas bir yapı olduğu için oldukça can yakıcı olabilir.

Herkes, hayatının bir periyodunda bir sefer bile olsa arpacık çıkarmıştır. Baştan söyleyelim, arpacık çıkmasının nedeni gerilim değildir. Birden fazla vakit kişinin hijyenine dikkat etmediği durumlarda gözün bakteri kapması sonrası oluşan enfeksiyon nedeniyle ortaya çıkar. Merak etmeyin, tahlilsiz bir rahatsızlık değildir. Gelin arpacık nedir, nasıl geçer, belirtileri nelerdir gibi merak edilen soruların ayrıntılarıyla inceleyelim.

İçindekiler

Arpacık nedir?
Arpacığa benzeyen şalazyon nedir?
Arpacık belirtileri nelerdir?
Arpacık neden çıkar?
Arpacık nasıl geçer?
Ne vakit doktora gitmek gerekir?
Arpacık nasıl önlenir?
Ellerinizin paklığına ihtimam gösterin
Kullandığınız kozmetik eserlerden emin olun
Kontakt lenslerinizin paklığına dikkat edin
Şüphelerinizin peşine düşün

Arpacık Neden Olur, Nasıl Geçer? - Yerli Portal

Öncelikle, arpacık nedir?

Arpacık, birden fazla vakit göz kapağının dışında lakin bazen de göz kapağının içinde ortaya çıkan sivilce gibisi bir yumrudur. Vücudumuza giren bakterilerin enfekte olması sonrası oluşan iltihabın görünür hale gelmesi durumudur. Dış arpacık ve iç arpacık olarak iki çeşidinden bahsetmek mümkün.

Yaygın olarak görülen dış arpacık, göz kapağının dışındaki bir yumru olarak kendini gösterir ve nedeni kirpik foliküllerinde ya da yağ bezlerinde yaşanan iltihaptır. Göz kapağının içinde oluşan iç arpacık çok sık görülmez. İç arpacığın nedeni meibomian ismi verilen gözyaşı bezlerinde yaşanan iltihaptır. İç arpacık çok daha ağrılıdır.

Arpacık Neden Olur, Nasıl Geçer? - Yerli Portal

Arpacığa benzeyen şalazyon nedir?

Arpacık halinde kendini gösteren şalazyon, gözyaşı yağ bezlerinin tıkanması nedeniyle alt ve üst göz kapağında ortaya çıkan kistlerdir. Başlangıçta hayli küçüktür ve ağrı yapmaz. Kist büyüdükçe ağrı, kızarıklık ve hassasiyet oluşur. Müdahale edilmediği takdirde göze baskı yaparak görüş bulanıklığı yapabilir ve ilerlerse tüm gözü kaplayabilir.

Arpacık belirtileri nelerdir?

 • Göz kapağında sivilce gibisi şişlik
 • Bulunduğu bölgede kızarıklık
 • Şişlikte sarı renkli iltihap noktası
 • Bulunduğu bölgede sıcaklık
 • Gözün bütünününde kızarıklık
 • Göz kapağı ve etrafında kabuklanma
 • Batma hissi
 • Gözde sulanma
 • Işığa karşı hassasiyet
 • Çapaklanmada artış

Arpacık Neden Olur, Nasıl Geçer? - Yerli Portal

Çoğu vakit bir sabah uyanırsınız ve yüzünüzü yıkamak için banyoya gittiğiniz vakit aynada bir anda gözünüzde bir kabartı olduğunu fark edersiniz. İltihap çok ağır değilse herhangi bir ağrı hissetmezsiniz lakin arpacığın oluştuğu bölgede kızarıklık ve sıcaklık artışı kendini kesinlikle muhakkak edecektir.

Arpacık neden çıkar?

 • Arpacığa ya da şalazyona sahip bireylerle girilen etkileşim
 • Elleri yıkamadan göze dokunmak
 • Havadan bakteri kapmak
 • Göz makyajını silmeden uyumak
 • Göz makyajını hijyene uygun olmadan materyallerle yapmak
 • Temiz olmayan kontakt lensler
 • Kontakt lenslerin gece gözden çıkarılmaması
 • Takma kirpik kullanmak
 • Hijyene uygun olmayan takma kirpik kullanmak
 • Yorgunluk ve uykusuzluğa bağlı olarak beden direncinin düşmesi
 • Blefarit ve meibomit olarak isimlendirilen kirpik tabanı iltihapları
 • Rozasea ismi verilen bir cilt hastalığı 

Arpacık Neden Olur, Nasıl Geçer? - Yerli Portal

Göz kapağınızın içinde ya da dışında arpacık çıkmasının temel nedenleri bu biçimde. Aslında tüm bu nedenleri incelediğimiz vakit asıl sorunun gözün bir halde bakteriye maruz kalması ve sonrasında iltihaplanması olduğunu görüyoruz. Arpacığa en sık neden olan bakteri, stafilokok ismi verilen bir mikroorganizmadır.

Arpacık nasıl geçer?

Çoğu arpacık, çıktıktan sonraki birkaç gün ya da en fazla bir hafta içinde kendi kendine geçer. Bu süreçte ağrınız varsa reçetesiz ya da daha evvel benzeri nedenle verilmiş bir ağrı kesici ilaç kullanabilirsiniz. Arpacık olan bölgenin hijyenine değer göstermeli, sıcak kompres uygulayarak şişliği azaltmayı deneyebilirsiniz. Ellerinizin pak olduğundan emin olarak göz kapağına yavaşça masaj yapmak da arpacığa güzel gelecektir. 

Ne vakit doktora gitmek gerekir?

Arpacık birçok vakit kısa müddet içinde kendi kendine geçer ve rahatsız edici olsa bile genel olarak zararsızdır. Sıcak kompres uyguladıysanız ve yavaşça masaj yaptıysanız ancak 48 saat geçmesine karşın rastgele bir güzelleşme belirtisi görmüyorsanız ya da kızarıklık, şişlik, sıcaklık artıyorsa ve yayılıyorsa kesinlikle bir göz hekimine muayene olmanız gerekiyor. İltihabın durumuna nazaran doktorunuz göz damlası ya da antibiyotik tedavisine başlayabilir.

Arpacık nasıl önlenir?

Arpacık Neden Olur, Nasıl Geçer? - Yerli Portal

Ellerinizin paklığına ihtimam gösterin:

Pek çok farklı nedeni olsa bile arpacık çıkmasının en sık görülen nedeni, pak olmayan eller ve o ellerin göze sürülmesidir. Pandemi devrinde kazandığımız el yıkama alışkanlığını sürdürün, gerekirse yanınızda dezenfektan taşıyın ve hepsinden kıymetlisi, elinizin pak olduğundan emin değilseniz asla fakat asla gözünüze dokunmayın.

Kullandığınız kozmetik eserlerden emin olun:

Maalesef çok daha uygun fiyatlı olduğu için pek çok kişi ne olduğu aşikâr olmayan kozmetik eserleri ve makyaj materyalleri kullanıyor. Daha da berbatı bir kozmetik eseri ya da makyaj gereci ortak kullanılıyor. Bakteri geçmesin de ne olsun? Tüm hijyen kurallarına uyarak kaliteli materyallerle göz makyajı yapmış olsanız bile gece yatmadan evvel kesinlikle temizlediğinizden emin olun.

Kontakt lenslerinizin paklığına dikkat edin:

Kontakt lens kullanırken son derece dikkatli olmanız gerekiyor. Gözünüzün tam içine yerleştirdiğiniz bir eseri gözlük üzere takıp çıkaramazsınız. Lens takarken ellerinizi uygunca yıkayın, çıkardıktan sonra kendi kabına koyun, içinde solüsyon olduğundan emin olun ve dış etkenlere maruz kalmadan kapağını çabucak kapatın. Husus hakkında doktorunuz çok daha ayrıntılı bilgi verecektir, bunlara uyun. 

Şüphelerinizin peşine düşün:

Arpacık birden ortaya çıkan sinsi bir rahatsızlık üzere görünse de aslında dikkat ederseniz birinci belirtilerinden kimilerini fark edebilirsiniz. Gözünüzde sık sık yanma oluyorsa, sık sık kaşıma muhtaçlığı hissediyorsanız ve gözünüzde sıcaklık hissediyorsanız arpacık çıkmasını beklemeden de bir göz tabibine gidebilirsiniz. Bu cins bir erken denetim sayesinde arpacıktan çok daha önemli pek çok rahatsızlık da şimdi gelişmeden fark edilerek tedbir alınabilir.

Bakteri enfeksiyonu nedeniyle oluşan iltihabın ortaya çıkardığı göz kapağındaki bir yumru olan arpacık nedir, neden olur, nasıl geçer, belirtileri nelerdir gibi merak edilen soruları yanıtlayarak husus hakkında bilmeniz gereken ayrıntılardan bahsettik. Anlattıklarımız sadece bilgilendirme gayelidir. Husus hakkındaki en gerçek ve size özel bilgiyi uzman bir tabipten almanız gerektiğini unutmayın. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz