Ana Sayfa Uzay Artemis’in Birinci Fırlatması İçin Yeni Tarih Paylaşıldı

Artemis’in Birinci Fırlatması İçin Yeni Tarih Paylaşıldı

0
Artemis’in Birinci Fırlatması İçin Yeni Tarih Paylaşıldı

NASA, Ağustos ayında planladığı Artemis I Ay misyonunun iptal olmasının akabinde tekrar denenen Eylül ayı fırlatması da iptal olunca artık bir durulmuş ve fırlatma tarihi hakkında daha açıklama yapmamaya karar vermişti.

En son Eylül ayının son günlerine işaret edilen fırlatma tarihi ise bir sefer daha ileri bir tarihe itildi. Amerika Birleşik Devletleri’nin Doğu kıyısında meydana gelen Ian Tropikal Kasırgası, Artemis’in fırlatma pistinin bulunduğu yeri de etkileyeceğinden ötürü fırlatma yeniden ertelendi.

Artemis I, Kasım ayında Ay’a fırlatılacak

Artemis'In Birinci Fırlatması İçin Yeni Tarih Paylaşıldı - Yerli Portal

ABD’nin Virginia bölgesini vuran Ian Tropikal Kasırgası, Artemis I fırlatma tesisini de etkileyeceğinden ötürü roket, üstteki fotoğrafta görebileceğiniz Kennedy Uzay Merkezinin Araç Birleştirme Binasında koruma ediliyor.

NASA, fırlatmanın yeniden ertelenen tarihini bu sefer 12 Kasım ve 27 Kasım ortasında bir tarihte gerçekleştireceklerini belirtti. Şayet her şey plana nazaran giderse Artemis I vazifesi, mürettebatsız Orion roketini ay yörüngesine ve geriye gerçek uzun bir seyahate gönderecek. Artemis 2, 2024’te ayın etrafına astronotlar gönderecek ve Artemis 3, 2025 yahut 2026’da Ay’ın güney tarafına bir takım indirecek.

Ancak bu türlü ertelenmeye devam ederse Ay’a gidişimiz 2030’u da bulabilir. Siz ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz