Ana Sayfa Yaşam Asbest Taşıyan ve Aliağa’ya Gelen Gemiyi Uzmana Sorduk

Asbest Taşıyan ve Aliağa’ya Gelen Gemiyi Uzmana Sorduk

0
Asbest Taşıyan ve Aliağa’ya Gelen Gemiyi Uzmana Sorduk

Rio De Janerio’dan yola çıkmak üzere olduğu belirtilen Nae Sao Paulo isimli geminin 600 tondan fazla kanserojen bir mineral olan asbest ve tonlarca öteki tehlikeli husus bulundurduğu tabir edildi. Geminin sökümün Türkiye’de yapılmasının büyük tehlikelere yol açabileceği de vurgulandı.

Biz de Asbest Söküm Uzmanları Derneği (ASUD) ve İş Sıhhati ve Güvenliği Federasyonu (İSAF) Lideri Mehmet Şeyhmus Ensari’nin husus hakkındaki görüşlerini aldık.

Temelden başlayalım, asbest nedir?

Asbest Taşıyan Ve Aliağa'Ya Gelen Gemiyi Uzmana Sorduk - Yerli Portal

Asbest minerali

”Asbest ısınmaya, aşınmaya, kimyasallara karşı dirençli bir mineral. Tabiatta bulunuyor, Anadolu’da birçok köyümüzün toprağında da var. Bu özellikleri nedeniyle ziyanları tespit edilmeden evvel ‘Mucize mineral’ olarak anılıyordu. Bu endüstride 1800’lü yılların sonunda dokumacılık, gemi sanayi, otomotivde kullanıldı. Gemide yanmaz, neme sağlam, yalıtım yapan bir gereç. Yani gemilerde kullanılmak için çok uygun bir materyal.”

‘Asbest soluyan çalışanlar, 40’lı yaşlarda kanser oluyor’

Asbest Taşıyan Ve Aliağa'Ya Gelen Gemiyi Uzmana Sorduk - Yerli Portal

”Eskiden daha çok kulllanılsa bile şimdiki gemilerin imalinde da asbest kullanılıyor. Brezilya’dan gelen gemi,1960’lı yıllarda, asbestin çok ağır bir biçimde kullanıldığı yıllarda yapılmış bir gemi. Bu geminin ikizinde 760 ton asbest olduğu bilgisi var. Basında en az 600 ton denilse bile, ikizi kadar kabul edersek 760 ton asbest bulunduruyor. İş yalnızca asbest ile bitmiyor. Daha farklı ve tehlikeli kimyasallar da var. Bizim daima reaksiyon koyduğumuz şey, gemi sökümünde çalışan personellere kâfi hami ekipman verilmiyor, personeller bize şikayet ediyor. Geçenlerde bir çalışanın çıplak elle söktüğü materyalin asbest olduğunu kamuoyuna duyurduk. Bu personeller bunu sökerken soluyor.

Birinci önceliğimiz insan sıhhati. Birinci maruz kalan orada çalışan emekçiler, asbest kurbanları. 40’lı yaşlara geldiklerinde çoğu kanser oluyor. Devamlı tozun içindeler, hakikat düzgün hijyen kabinleri ve karantinalı sökümler yapamadıkları için bu çalışanlar bu unsurları günlük kıyafetleriyle ailelerine de taşıyor. Bu gemide asbest ve tehlikeli hususlar var. Asbest Söküm Uzmanları Derneği Lideri kimliğimle ‘asbest’ diyorum fakat İş Sıhhati Güvenliği Federasyon Lideri kimliğimle de tüm tehlikelerden bahsediyorum. İşçileri tehdit ediyorlar, birçok emekçi bize Twitter’dan yazıyor. Haklılar, iş kaybetme riskleri var. Onlara ‘Şu andaki şartlarda gemi sökümünde çalışmamalısın’ diyorum. Bu öldürücü bir toz ve literatürde asbeste bağlı kanserden kurtulan yok.”

Peki Brezilya’ya ilişkin olan bu gemi, neden Türkiye’de sökülüyor?

Asbest Taşıyan Ve Aliağa'Ya Gelen Gemiyi Uzmana Sorduk - Yerli Portal

”Gemi sökümü aslında tüm dünyada var. Bu gemi Brezilya Donanması’na Fransız Donanması’ndan satılıyor lakin satış yapılırken mukaveleye bir kural koyuyorlar. Fransa, ‘Bu gemiyi hurdaya ayıracaksan, Avrupa Birliği yeterliliği verilmiş bir tersanede söktüreceksin’ diyor. Avrupa Birliği yeterliliği almış 46 tesis var, bunların 8 tanesi Aliağa’da. Avrupa Birliği’ndeki ülkeler ne kadar gemi sökmüş, biz ne kadar gemi sökmüşüz? Adam 4 gemi söküyorsa, ben 200 gemi söküyorum. Hasebiyle bu, kar etme ve sermaye hırsı kuralına nazaran bu işi yapmamamız gerektiğini ortaya çıkarıyor. Biz bu iş alanlarına davette bulunduk, gelelim, denetleyelim, fiyatsız eğitim verelim dedik, yanıt alamadık.”

‘Bu şartlarda geminin Aliağa’da sökülmemesi insanlık ismine gerekli’

”Şu anki şartlarda bu geminin Aliağa’da sökülmemesi insanlık ismine gerekli bir şey. Şayet o gemiyi orada sökeceklerse katliam. Avrupa’nın bu mevzuda 30-40 sene gerisindeyiz. Orada bir konut alındığı vakit asbest var mı diye bakıyorlar, uzman çağırıyorlar. Bu şikayetleri biz İş Teftiş Heyeti’ne yapıyoruz, ‘Gittik ancak o denli bir şey görmedik’ diyorlar. Toplumsal sorumluluk gereği bu işi yapıyoruz, dayanağımız yahut yararımız yok. Bebek pudrasında da asbest bulduk. Sıhhat Bakanlığı Halk Sıhhati Genel Müdürlüğü’ne gittim. Bana ‘Asbest bir maden olduğu için mevuzatta denetlemek yok’ dendi. Vatandaşların bilinçlenmesi, Türkiye’de bu işin oturması gerekiyor yoksa ileride asbeste bağlı çok önemli hastalıklar olacaktır. Tedavisi için her yol denenen lakin sonuç alınmayan bir hastalıktır asbeste bağlı kanserler.”

Sökümü yapacak firmaya davet: Fiyatsız danışmanlık, eğitim verelim

Asbest Taşıyan Ve Aliağa'Ya Gelen Gemiyi Uzmana Sorduk - Yerli Portal

Asbest Söküm Uzmanları Derneği Lideri Mehmet Şeyhmus Ensari

”Bu gemi ile nükleer denemeler de yapılmış. Burada radyoaktif işin en kolay tarafı. Radyoaktif içeren birçok gereç esasen gemiden sökülmüştür. Bu gemi 2017’den sonra yüzme kabiliyetini kaybetmiş, emekliye ayrılmıştır. İki römork ile çekilecek Türkiye’ye. 20 gün – 1 ay üzere de Aliağa’ya geliş süreci var. O gemide en büyük risk öncelikle asbesttedir. O asbesti Aliağa’ya hür bırakın, bütün Aliağa’yı öldürürsünüz. Sizin nezdinizde firmaya davette bulunalım, gelin siz bu sökümü kurallara nazaran yapın, biz size fiyatsız danışmanlık verelim, bütün söküm personellerinize fiyatsız eğitim verelim, buyrun.”

‘Aliağa’ya asbest dolu saatli bir bomba geliyor’

”Aliağa’da Sao Paulo üzere çok gemiler gelip geçiyor. İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer ile görüştüm, daha evvel Aliağa’nın durumu ve İzmir’in kentsel dönüşümleri ile ilgili de sunum yaptım. Sayın lider çok ilgilendi, bu çalışmaların geliştirilmesi gerektiğini söyledi. Yaptığı açıklamada o gemi için her türlü hukuk uğraşını vereceğini söylemesi bizi çok şad etmiştir. Bugünkü kurallarda o gemi Aliağa’da sökülemez. Sloganımız ‘Aliağa’ya asbest bombası geliyor’. Asbest saatli bir bombadır, ciğerlerinize yerleşir, saati gelince patlar lakin fark ettiğinizde iş işten geçmiştir. Aliağa’ya saatli bir bomba geliyor.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz