Ana Sayfa Yaşam Avrupa’nın En Büyük Nükleer Tesisi Felaket Riski Taşıyor

Avrupa’nın En Büyük Nükleer Tesisi Felaket Riski Taşıyor

0
Avrupa’nın En Büyük Nükleer Tesisi Felaket Riski Taşıyor

Geçtiğimiz aylarda başlayan ve tüm dünyanın gündemine oturan Rusya-Ukrayna tansiyonu devam ediyor. Birçok insanın hayatını kaybetmesine yol açan savaş, Avrupa’nın en büyük nükleer tesisi olarak nitelendirilen Zaporjiya Nükleer Santrali’ne de sıçramıştı. Savaşın birinci vakitlerinde santrale ataklar düzenleyen Rusya, geçtiğimiz aylarda tesisi ele geçirmeyi başarmıştı.

Şimdi ise dev santral ile ilgili yetkililerden korkutucu açıklamalar geldi. BBC’nin haberine nazaran Uluslararası Atom Gücü Kurumu (IAEA), Rusya’nın denetiminde olan Zaporjiya Nükleer Santrali konusunda tasa duyduklarını belirtti.

“Felaket riski var”

Avrupa'Nın En Büyük Nükleer Tesisi Felaket Riski Taşıyor - Yerli Portal

Birleşmiş Milletler bünyesinde faaliyet gösteren Milletlerarası Atom Gücü Kurumu’nun Lideri Rafael Grossi, nükleer santralin ziyan gördüğünü; bu nedenle de incelenmeye ve onarılmaya muhtaçlığı olduğunu belirtti. Rastgele bir nükleer santralde olmaması gereken şeylerin yaşandığını belirten lider, çatışmalara yakın bölgede yer alan tesisin felaket riski taşıdığını aktardı.

Bunların yanı sıra Grossi, Ukraynalı işçilerin baskı yahut tehdit altında kalmadan vazifelerini yerine getirmesi gerektiğine vurgu yaptı. Savaş sürerken bir şey yapılmamasının akılalmaz olduğunu belirten 61 yaşındaki lider, muhtemel bir kazanın suçu atabileceğimiz bir doğal afet olmayacağının da altını çizdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz