Ana Sayfa Yaşam Ay Ay Ülkü Bebek Kiloları Ne Kadar Olmalı?

Ay Ay Ülkü Bebek Kiloları Ne Kadar Olmalı?

0
Ay Ay Ülkü Bebek Kiloları Ne Kadar Olmalı?

Hoş geldin bebek, sefalar getirdin! Parıltı topu üzere bir çocuğunuz oldu ve onun fiziksel gelişimi için epeyce heyecanlısınız. Hangimiz heyecanlı olmadık yahut olmayacağız ki? Yenidoğan bir bebek birinci 4 hafta boyunca sıklıkla kaka yapma eğilimindedir.

Bu durum birtakım ebeveynlerin aklına şu komik ve bir o kadar gerçek soruyu getirir; gidenlerin yerini nasıl dolduracağız? Lakin birinci evvel odaklanmamız gereken ay ay ülkü bebek kilolarının bağlı olduğu faktörleri inceleyelim.

Ay ay ülkü bebek kilosu ne kadar olmalı, nasıl artmalı?

Yenidoğan bebeklerde kilo farkı neden görülür?
Doğum sonrası bebek gelişimi
İlk 3 ay erkek bebek kilosu nasıl olmalı?
İlk 3 ay kız bebek kilosu nasıl Olmalı?
Ay ay ülkü bebek kilosu nasıl artmalı?

Yenidoğan bebeklerde kilo farkı neden görülür?

Ay Ay Ülkü Bebek Kiloları Ne Kadar Olmalı? - Yerli Portal

  • Genetik Faktörler: Ebeveynin fizyolojik ve genetik özellikleri bebeğin kilosu kelam konusu olduğunda birinci akla gelen özelliklerdendir.
  • Hamilelik Süresi: Annenin hamilelik mühleti bebeğin kilosunu mutlaka tesirler. Örneğin iddiası doğum tarihinden evvel doğan bebeklerde ekseriyetle daha az kiloda doğma gözlemlenir.
  • Hamilelikte Beslenme: Hamilelik müddetince annenin istikrarlı ve sağlıklı beslenmesi, bebeğin rahimde sağlıklı bir biçimde gelişimini sağlar ve kilosunu kıymetli ölçüde tesirler.
  • Hamilelikte Hayat Stili Alışkanlıkları: Alkol ve sigara tüketimi yahut bebek için ziyanlı olabilecek olan birtakım ilaçların kullanımı, öteki sıkıntılara yol açabileceği üzere bebeğin kilosunu da olumsuz istikamette etkilediği bilinmektedir.

Ay Ay Ülkü Bebek Kiloları Ne Kadar Olmalı? - Yerli Portal

  • Hamilelik Sırasında Annenin Sıhhat Şartları: Annenin geçirmiş olduğu rahatsızlıklar (gebelik diyabeti, obezite vb.) bebek kilosunu etkileyebilmektedir.
  • Rahimdeki Bebek Sayısı: Rahimdeki bebek sayısına nazaran de paylaşılan alan bebek kilosunu etkileyebilmektedir. İkizlerin, olağan bebeklere nazaran daha az kilolarda doğduğunu duymuş olabilirsiniz. Bu paylaşılan alandan ve anne karnında iki bebeğin olmasının getirdiği öteki etkenlerden kaynaklanabilir.
  • Bebeğin Cinsiyeti: Az bir fark görülüyor olsa da, erkek bebeklerin kız bebeklere nazaran daha büyük doğuyor olduğu gözlemlenebilir. Alışılmış ki bebekten bebeğe ve öteki tüm şartlara nazaran değişen, genel bir durumdur.
  • Bebeğin Sıhhati: Enfeksiyon, doğum sürecindeki meseleler üzere tıbbi açılardan meydana gelen durumlar kiloyu etkileyen faktörlerinden bir başkasıdır.

Gelişim artık Başlıyor; doğum sonrası bebek gelişimi

Ay Ay Ülkü Bebek Kiloları Ne Kadar Olmalı? - Yerli Portal

Bebeğin doğum sonrası birinci günlerde kilo kaybettiğini biliyor muydunuz? Daha evvel bu durum ile karşılaşmamış yahut bu bilgiyi bilmeyen ebeveynler bebeğin doğumundan sonraki ilk günlerde yaşadığı kilo kaybında epeyce telaşa kapılırlar. Lakin bu durum epey olağandır. Uzmanlar, bebeğin doğumundan 1 hafta yahut 1.5 hafta içerisinde doğum kilosuna tekrar geri döneceğini belirtir.

Bebeğin ilk yarım yıl boyunca ayda ortalama olarak 750 gram alması, uygun bir beslenme planı yapıldığını ve uygulandığını gösterir. Lakin birinci 6 aydan sonraki bebek gelişimi, birinci yarım yıla oran ile biraz daha yavaşlar. Uzmanlar bu yavaşlamayı şu matematik hesabı ile anlatır; birinci 6 ayda bebeğin 750 gram alması güzel bir sonuç olarak sayılır. İkinci altı ayda bu gramaj hududu 500’e düşürülür ve 500 barajı hayli başarılı olarak kabul edilir. Lakin bu oranlar cinsiyete nazaran farklılıklar gösterir.

İlk 3 ay erkek bebek kilosu nasıl olmalı?

Ay Ay Ülkü Bebek Kiloları Ne Kadar Olmalı? - Yerli Portal

İlk ayını dolduran erkek bebeklerin alt kilo sonu 3 olarak uzmanlar tarafından kabul edilir. Uzmanlar tarafından kabul edilen ortalama 4.5, en yüksek kilo ise 5 kilo 750 gramdır. Bu sonlar içerisinde olmayan erkek bebekler sıhhatsiz olarak kabul edilir ve gelişimleri kesinlikle bir hekim nezaretinde yapılmalıdır. İkinci ayda ise ortalama erkek bebek kilosu 5 kilo 250 gram olarak kabul edilir. Birinci üç ayını dolduran erkek bebeklerin 7.5 kilogram yükü geçmeleri halinde ise hekim nezareti birinci aydaki üzere kaçınılmaz bir hal almaktadır. Dördüncü ayda ise ülkü erkek bebek kilosu ortalama 6.5 kilo olarak tıp çevrelerince kabul görmüştür. 8 kilo 250 gramlık hudut ise 4 aylık bir bebeğin en üst kilo sonu olarak belirlenmiştir.

İlk 3 ay kız bebek kilosu nasıl Olmalı?

Ay Ay Ülkü Bebek Kiloları Ne Kadar Olmalı? - Yerli Portal

Kız bebekler birinci ayını doldurduğunda ortalama 4 kilogram tartıya sahip olması beklenir. Uzmanlara nazaran kız bebeklerde birinci ay için kilo alt sonu 2 kilo 900 gramdır. Üst hudut ise 5 kilo 400 gram olarak kabul edilir. Bebek gelişiminde birinci ay epey değerlidir ve birinci ay içerisindeki kilo sonları aşıldı yahut altında kalındı ise kesinlikle bir tabibe başvurulmalıdır. İkinci ayda ise kız bebeklerin sahip olması gereken en alt kilo limiti 3 kilo 500 gramdır. Üçüncü ayını dolduran kız çocuklarında ortalama 5 kilo 900 gram olarak uzmanlar tarafından belirlenmiştir. Üçüncü ayını doldurmuş bir kız bebek en az 4 kilo olmalıdır. 4 kilogramlık bu sonun altında kalındı ise tabip nezareti epey kıymetli bir hal alır. Dördüncü aydaki durum ise kız bebekler için daha farklı bir hal taşır. Dördüncü ayını doldurmuş bir kız çocuğun ortalama 6 kilo 300 gram tartısında olması beklenir.

Ay ay ülkü bebek kilosu nasıl artmalı?

Ay Ay Ülkü Bebek Kiloları Ne Kadar Olmalı? - Yerli Portal

Bir bebeğin doğumda kilosu ortalama olarak 2.5-4.0 kg ortasında bulunmaktadır. Hayatın birinci yılında kilo alımı yeniden ortalama seviyede seyreder. Kilo alımı ay ay farklılaşır. Birinci üç ay ortalama 750 gram alınır. 4., 5. ve 6. aylarda ise kilo alımı 600 gram civarında seyreder.

Sonraki üç ay ise 450 gram olarak öne çıkar. 10., 11. ve 12. ayda ise kilo alımı ortalama olarak 200 gramdır. Bebek bir yılını tamamladığında, doğum kilosunun yaklaşık 3 katına çıktığı görülmektedir.

Bu içeriğimizde ay ay ülkü bebek kilosu ne kadar olmalı, bunu inceledik. Anlattıklarımız sadece bilgilendirme gayelidir. En gerçek ve size özel bilgiyi hekiminizden alabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz