Ana Sayfa Uzay Ay’ın Dünya’nın Kesimi Olduğu Teorisini Destekleyen Keşif

Ay’ın Dünya’nın Kesimi Olduğu Teorisini Destekleyen Keşif

0
Ay’ın Dünya’nın Kesimi Olduğu Teorisini Destekleyen Keşif

Dünya’mızın uydusu Ay’ın aslında Dünya’dan devasa bir çarpışma sonucunda kopan bir parça olduğu teorisi, Ay’ın oluşumu hakkında en fazla kabul gören teorilerin başında geliyor. Bugüne kadar bu teoriyi destekleyen birçok keşfe de imza atılmıştı. Lakin geçtiğimiz günlerde yapılan bir keşif, teorinin neredeyse en büyük delili oldu.

İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü’nden Patrizia Will, doktora araştırması sırasında NASA’nın Antarktika’dan topladığı Ay taşlarında şaşırtan bir şeye rastladı. Patrizia, kayaların içinde helyum ve neonun varlığına dair iz yakaladı. Altı ay taşında bulunan bu iki gaz, Ay’ın Dünya’nın bir kesimi olduğuna işaret ediyordu.

Peki bu Ay taşı nasıl gaz barındırıyordu?

Ay'In Dünya'Nın Kesimi Olduğu Teorisini Destekleyen Keşif - Yerli Portal

Ay taşları, magmanın ayın içinden fışkırması ve akabinde süratle soğumasıyla oluşan bazalt isimli volkanik kayalardan oluşuyor. Bu soğuma süreci, Güneş gazlarının kimyasal imzalarını koruyan numuneler içinde ‘ay camı’ parçacıkları oluşmasını sağladı. Bazalt oluştuktan sonra bu cam, kendisini koruyan kaya katmanlarıyla sarıldı. Sonuç olarak gaz içeride sıkıştı.

Dev bir çarpışma sonucunda Dünya’dan kopan modüllerle Ay’ın meydana geldiği teorisi, bu çalışmayla desteklendi. Bu teorinin bir versiyonuna nazaran Dünya, 4,5 milyar yıl önce, oluşumunun 60 milyon yıl sonrasında, Theia isimli bir ‘öngezegen’ ile çarpıştı. Bu teoriyi destekleyen keşiflerden birisi de Ay’ın manto kayalarının, Dünya’dakine misal bir bileşime sahip olmasının keşfiydi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz