Ana Sayfa Popüler Bilim Baraj Kurudu, 3.400 Yıllık Antik Kent Ortaya Çıktı

Baraj Kurudu, 3.400 Yıllık Antik Kent Ortaya Çıktı

0
Baraj Kurudu, 3.400 Yıllık Antik Kent Ortaya Çıktı

Her ne kadar hiçbir formda bir yarar sağlamayacak olsa da iklim değişikliği sayesinde birkaç ‘iyi’ şey de olmuyor değil. Bildiğiniz üzere iklim değişikliğinden kaynaklı dünyadaki buzlar eridi, sular geri çekildi ve kuraklıklar yaşandı. Bu da neredeyse 1 milenyumdur sular altında gizli olan tarihi kalıntıları ortaya çıkardı.

Son aylarda Irak, iklim değişikliğinden kaynaklanan çok kuraklık nedeniyle bilhassa sert bir darbe aldı. Irak’taki bu kriz sırasında, onlarca yıldır sular altında kalan antik bir kentin kalıntıları ‘su yüzüne çıktı’. Gelin ayrıntılara göz atalım.

Irak’ta ortaya çıkan 3.400 yıllık antik şehir

Baraj Kurudu, 3.400 Yıllık Antik Kent Ortaya Çıktı - Yerli Portal

Irak’ta 1980’li yıllarda inşa edilen bir barajın suları iklim krizi nedeniyle neredeyse büsbütün kurudu. Barajın inşa edildiği sıralarda orada antik bir kent olduğu tespit edilmiş olsa da bilim insanları orada arkeolojik araştırmalar yapmak için fırsat bulamamıştı. Bu arkeolojik hafriyat alanının ismi ‘Kemune’ koyuldu.

Sular altından ortaya çıkan, saray ve birkaç öteki büyük yapının kalıntılarını barındıran bu antik kentin Bronz Çağı’ndan kalma ve 3.400 yıllık olduğu tespit edildi. Bilim insanları, bu kalıntıların MÖ 1550 ile 1350 yılları ortasında Dicle Irmağı kıyısında gelişen Mittani İmparatorluğu’nun hareketli bir merkezi olan antik Zakhiku kenti olabileceğini düşünüyor.

Baraj Kurudu, 3.400 Yıllık Antik Kent Ortaya Çıktı - Yerli Portal

Aslında bu Zakhiku antik kentinin birinci kere ‘ortaya çıkışı’ değil. Bundan evvel 2018 yılında da baraj, bilim insanlarının biraz da olsa bilgi toplayabileceği kadar kurumuştu. 2021 yılının Aralık ayında sular yine kurumaya başlayınca bilim insanları bu sefer hazırda bekliyorlardı.

Bilim insanları, 2018’de keşfedilen sarayın yanı sıra öteki farklı yapılar da buldular. Bunların ortasında büyük güçlendirmelerle donatılmış bir duvar, kule, sanayi merkezi ve devasa bir depo yer alıyor. Hafriyat alanında vazife alan arkeologlardan biri olan Puljiz’in söylediğine nazaran bu devasa depo binası özel bir değer taşıyor çünkü içinde muhtemelen bölgenin her yerinden getirilen büyük ölçüde mahsuller depo ediliyordu.

Baraj Kurudu, 3.400 Yıllık Antik Kent Ortaya Çıktı - Yerli Portal

Büyüleyici bir halde kentte sarsıntıdan kısa bir mühlet sonra Orta Asur’dan kalma olduğu varsayım edilen çivi yazısıyla yazılmış 100’den fazla pişmemiş kil tablet içeren kimi seramik küpler yer alıyor. Arkeologlara nazaran bu kil tabletlerin yıllarca suyun altında bozulmadan kalmış olması bir mucize.

Siz ne düşünüyorsunuz? Niyetlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz