Ana Sayfa Yaşam Bâtın Hamilelik Nasıl Mümkün Olabilir?

Bâtın Hamilelik Nasıl Mümkün Olabilir?

0
Bâtın Hamilelik Nasıl Mümkün Olabilir?

Gizli hamilelik hayli nadir görülen bir durumdur. Zira herkesin de bildiği üzere hamileliğin en net göstergesi, yavaş yavaş büyüyen karındır ki bu da gebeliğin anlaşılması için değerli bir ayrıntıdır.

İşte saklı hamilelik kelam konusu olduğunda karında şişlik olmayabilir. Ayrıyeten birtakım bireyler hamileliklerinin ilerleyen vakitlerine kadar çok fazla kilo almayabilir. Tüm bunlar gebelik olsa bile yokmuş üzere anlaşılmasına sebep olabilir. Pekala bu türlü bir durumu anlamak için nelere dikkat edilmesi gerekir?

Bu durumu deneyimleyen şahıslar, hamilelikte görülen yorgunluk, sabah kusmaları, sistemsiz adet görme, iç çamaşırında lekelenme yahut mide bulantısı üzere semptomlar yaşasalar da bunlardan şüphelenmeyebilir.

Bâtın Hamilelik Nasıl Mümkün Olabilir? - Yerli Portal

Bu fotoğrafta gördüğünüz bayan 4 aylık gebe

Böylece kişi, ”acaba gebe miyim?” sorgulaması yapmaz ve tabip muayenesine gitmez. Esasen düşününce, birinin gebe olduğunu anlamaması kulağa çok absürt bir durum gibi gelebilir. Mesela 475 gebelikten 1’i, 20 haftalık (beş aylık) süreçte anlaşılmayabiliyor. Yeniden 2.500 hamilelikten biri, doğum anı gelene kadar fark edilmeyebiliyor. Yani oran-orantı hesabı yaptığınızda, en başta da söylediğimiz üzere genel popülasyonda görülme oranının çok düşük olduğunu görebilirsiniz.

Aslında bu durumun birincil nedeni hormonlardır. 

Bâtın Hamilelik Nasıl Mümkün Olabilir? - Yerli Portal

Mesela bir bayan, yakın vakitte doğum yaptıysa, hormonlarının olağana dönmesi vakit alabilir. Bu süreçte kişi hormonal dengesizlik nedeniyle tekrardan yumurtlamaya başlayabilir ve bu zımnî bir hamilelikle sonuçlanabilir. Yeniden kişinin menopoza girmesine az kaldıysa bu durum, kadında hormon düzensizliğine yol açacağı için bu hamilelik kelam konusu olabilir.

En kolay biçimde korunmasız cinsel münasebet yaşamak da bu duruma sebebiyet verebilir. Mesela gerilim de hamileliğin doğal semptomlarını bozan bir durumdur. Polikistik over sendromu dediğimiz, yumurtalık kistlerinin olması durumu da gebeliğin bu formda gerçekleşmesini sağlayabilir. 

Bâtın Hamilelik Nasıl Mümkün Olabilir? - Yerli Portal

Bir de bu durumu ortaya çıkaran psikolojik nedenlere bakalım dersek, kişinin hamileliği reddetmesini örnek verebiliriz. Bayan, hamileliğin tüm fizyolojik belirtilerini gösterse bile zihinsel olarak bu durumu kabul etmediği için gidip rutin denetimlerini yaptırmaz. Böylelikle de doğum anına kadar, bu durumun ruhsal açıdan farkında olamaz. 

Hormon konusuna geri dönecek olursak, hamilelik testi yaptıran bir bayanın yalnızca hCG (insan koryonik gonadotropin/bir bayanın yumurtalıklarında yumurtanın olağan gelişimini destekleyen bir hormondur) hormonu düşük diye test sonucu negatif çıkabilir. Yani sadece test sonucu yüzünden bile kişi gizli gebelik yaşayabilir. Şayet birey çeşitli ilaçlar kullanıyorsa tahminen bu durum, hCG hormonunun düzeyine tesir etmiş olabileceği için de sonuç aldatıcı oluyordur. 

Bâtın Hamilelik Nasıl Mümkün Olabilir? - Yerli Portal

Ancak hamilelik testinin negatif çıkmasını etkileyen bir öbür ayrıntı, kişinin adet gecikmesi yaşadıktan sonra çok erken bir vakitte test yapmasıdır. Genelde hekimler, sonucun doğruluğunu denetim etmek için adet geciktikten sonra geçen bir haftadan sonra testin yapılmasını uygun görüyor. Ayrıyeten testi sabah uyanınca yapmak da daha tesirli sonuç veriyor. Kişi testleri yanlış yapsa bile esasen kesinlikle doktora başvurup hamilelik kuşkusunu lisana getirmesi gerekiyor ama bu durumdan muzdarip olanlar genelde bunu yapmayabiliyor. 

Peki bebek, ultrasonda fark edilmiyor mu? Nasıl oluyor da kadının hamileliği anlaşılmıyor?

Bâtın Hamilelik Nasıl Mümkün Olabilir? - Yerli Portal

Hamileliğin 10. yahut 13. haftası ortasındaki periyotlarda, bebeği denetim edebilmek için ultrasonla annenin karnına bakılır. Zira gebeliğin 7. haftasından evvel ultrasonda kalp atışlarını tespit etmek mümkün olmadığı için bebeğin biraz büyümesi beklenir. Natürel ki kişinin ne vakit gebe kaldığını bilmesi de bu durumda kıymetli. Diyelim kadın, beklediğinden daha erken hamile kalmışsa, ultrasona gittiğinde bebeğin kalp atışlarının görülmemesi durumuyla karşılaşabilir.

Bâtın Hamilelik Nasıl Mümkün Olabilir? - Yerli Portal

Ancak tek sebep de bu değil. Mesela embriyo, olağanda rahimde yerleşeceği yere yerleşmemiş olabilir, görünmesi güç olan bir yerde durabilir. Rahmin biçimi ve yapısı da keza embriyoyu gizleyebilir. Bu durumu şöyle açıklayabiliriz: Olağanda gebe bir bayanın karnı dışarı yanlışsız büyürken, bu durumu yaşayanlarda rahim içeri gerçek büyür böylelikle karında şişkinlik olmaz. Bu durumdan muzdarip olanların, örneğin 4 aylık gebe olsalar bile karınları pek fazla dışarı çıkmayabilir. İşte tüm bunlar ultrasonda bebeğin fark edilmemesine yol açan durumlar diyebiliriz.

Bâtın Hamilelik Nasıl Mümkün Olabilir? - Yerli Portal

Kişi, karnından ultrason yaptırdıysa ve erken gebelik durumu yaşıyorsa bu da çocuğun görülmemesine neden olabilir. Uzmanlara nazaran, bu tip erken gebelik kuşkusu olan durumlarda, vajinanın içinden yapılan ultrason daha gerçek sonuçlar verir. Sözün özü bu faktörler, kadın hamile olduğundan şüphelense bile ”hamile değilim herhalde” diye düşünmesine yol açabilir. Lakin bu durumda da hekimler, çeşitli testler isteyerek en yanlışsız sonuca ulaşacakları için bireyin endişeleneceği bir durum olmaz.

Bâtın Hamilelik Nasıl Mümkün Olabilir? - Yerli Portal

Yapılan araştırmalar, bâtın hamilelikten doğan bebeklerin daha zayıf ve erken doğma mümkünlüğü yüksek bebekler olduğunu tabir ediyor. Hatta bu durumun hiç fark edilmediği durumlarda, kişi tek başına doğum yapmak durumunda bile kalabilir.

Bu nedenle bayan, gebe olduğundan şüphelenmese bile yaşadığı, aslında hamilelik belirtileri olan mide ekşimesi, şişkinlik, kusma, sırt ağrısı, bulantı, migren, adet düzensizliği, iştah ve tat değişimleri semptomlarını ciddiye alıp bir uzmana başvurmalıdır. Kısacası karnın beklenen halde büyümemesi, kişinin içinde gelişen bir bebek olmadığı manasına gelmez.  

Editör Notu: Karnı büyümeyen ve hamilelik semptomları gösteren her bayan, gebe olacak diye bir düstur yoktur. Bu durumda başvurulacak tek yetkililer, hekimlerdir. Tabiplere istişareden kendinize teşhis koymamalısınız.

  • Kaynaklar: Very Well Health, Flo Health
  • Görsel Kaynakları: Parents, The New York Times, FIFARMA, Cloud Nine Deva, Shape, Longreads, Prevention

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz