Ana Sayfa Yaşam Beşerlerle Şahsî Sohbetler Edebilen Robot Barmen

Beşerlerle Şahsî Sohbetler Edebilen Robot Barmen

0
Beşerlerle Şahsî Sohbetler Edebilen Robot Barmen

Jennifer Lawrence ve Chris Pratt’ın yer aldığı Passengers filminde bir robot barmen karşımıza çıkıyordu. Bu robot o kadar toplumsaldı ki yeri geldiğinde karakterlerimize epeyce insani bakış açıları sunup sıkıntılarını paylaşabiliyordu.

Şu anda o seviyede robot barmenlerimiz yok lakin robot barmenlere muhakkak bir ilgi kelam konusu. Daha evvel yapılan çalışmalarda, içki hazırlarken bir yandan da latifeler yapan bir barmen robot karşımıza çıkmıştı. Bu robot ise ferdî sohbetler yapabiliyor.

Robot barmenler sıvı soğutucu kokteyller düşler mi?

Beşerlerle Şahsî Sohbetler Edebilen Robot Barmen - Yerli Portal

İtalya’da Napoli Federico Vilayet Üniversitesi’nden araştırmacılar, BRILLO adını verdikleri bir robot geliştirdi. Bu robot eksiksiz bir barmen olması için tasarlandı. Yakın vakitte yayımlanan makalelerinde araştırmacılar, robotlarının müdavimlerle nasıl şahsî sohbetler edebilmesini sağlayacaklarını açıkladı.

Araştırmanın başındaki isim olan Profesör Silvia Rossi, gerçek bir barmen üzere davranabilecek bir robot yapmanın daha evvel üzerinde çalışılmış bir alan olmadıını belirtti. Elbette ki kokteyl yapabilen robotlar bulunuyor lakin bu robotlar, gerçek bir barmen üzere sohbet edip yeri geldiğinde arkadaşlık edemiyor.

BRILLO isimli barmen robotun içecek hazırlamak için iki kolu ve bir de monitörümsü bir yüzü bulunuyor. Bu yüz sayesinde robot, konuklarıyla bağlantı kurarken jest ve mimiklerini kullanabiliyor. Robotun çalışma biçimi ise her müşteri için farklı bir profil oluşturma mantığına dayanıyor.

Bu profillerde yalnızca son alınan içecekler yer almıyor. Diyelim ki bu robottan keyifli iken öteki, gergin iken diğer ve üzgünken öbür bir içecek isteyen bir müdavim kelam konusu. Bu durumda robot, karşısındaki kişinin yüz sözü ve beden lisanından hislerini varsayım etmeye çalışıyor. Sonrasında da eski tecrübelerine nazaran bağlantı kuruyor. Diyelim ki müdavim, tuttuğu kadro maç kaybettikten sonra üzgün halde gelip viski istiyorsa robot, “Hayırdır Francesco Abi, ne olacak bu Fiorentina’nın hali diye mi düşünüyorsun?” diyerek viski doldurabiliyor, en azından teoride.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz