Ana Sayfa Popüler Bilim Beynimizin Binlerce Yıl Evvel Küçüldüğü Hipotezi Reddedildi

Beynimizin Binlerce Yıl Evvel Küçüldüğü Hipotezi Reddedildi

0
Beynimizin Binlerce Yıl Evvel Küçüldüğü Hipotezi Reddedildi

Daha evvel yapılan araştırmalar, insan beyninin binlerce yıl evvel küçüldüğünü gösteriyordu. Geçtiğimiz yıl yayımlanan bir çalışma, 3000 yıl evvel çağdaş kentleri oluşturmaya başlayan insanların beyninin küçüldüğü sonucuna varmıştı. Bunun, atalarımızın toplumsal toplumlarda harici olarak bilgi depolama yeteneğinin büyük beyin gereksinimini azaltması nedeniyle oluşmuş olabileceği tabir ediliyordu.

Geçtiğimiz hafta Frontiers in Ecology and Evolution üzerinden yayımlanan yeni bir araştırmanın muharrirleri ise bu hipotezi reddetti ve bilim dünyasında gitgide popülerleşen bu durum hakkında fikirlerini paylaştı.

Araştırmacılar, insan beyninin son 30.000 yılda bir değişim yaşamadığını düşünüyor

Beynimizin Binlerce Yıl Evvel Küçüldüğü Hipotezi Reddedildi - Yerli Portal

ABD’de bulunan Las Vegas, Nevada Üniversitesi’nden (UNVL) bilim insanları, geçen yıl yapılan araştırmada kullanılan verileri tahlil ederek bulguları reddetti. Takım, belirtilen periyotta Çin yazısının gelişimi, Mısır’ın yeni krallığının ortaya çıkışı üzere birçok yenilik ve tarihi olayın yaşandığını belirterek bu sözleri kullandı.

Araştırmacılardan Brian Villamore, bununla ilgili şunları söyledi: “Geçen yılki araştırmanın data setini yine inceledik ve insan beyninin son 30.000 yılda değişmediğini bulduk. Bu datalara dayanarak, tıbbımızın başlangıcından bu yana rastgele bir vakit diliminde çağdaş insanın beyin boyutunda bir azalma tespit edemeyiz” Villamore ayrıyeten insan beyninin son 300.000 yılda da bir değişim yaşamamış olabileceğini düşündüklerini de kaydetti.

UNVL takımı, incelenen 987 kafatasının yarısından fazlasının 9,8 milyon yıllık bir vakit diliminin sırf son 100 yılını temsil ettiğini; bu nedenle de boyut değişimine dair yeterli bilgi sağlamadığını söylüyor. Ayrıyeten tarım ve karmaşık toplumların yükselişinin dünya çapında farklı vakitlerde meydana geldiğini belirten takım, kafatası değişikliklerinin zamanlamasında varyasyon gerektiğini söylüyor. Araştırmacılar, geçen yılki dataların hipotez için kritik olan vakit diliminden sadece 23 kafatası örneklediğini de kelamlarına ekliyor.

Türümüzün ortaya çıkışından beri insan beyninde küçülmeler yaşandığı konusunda birçok araştırma bulunuyor. Lakin uzmanlar, şayet sahiden boyutta bir değişim gerçekleşmediyse bu hipotezlerin yeniden değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz