Ana Sayfa Sektörel Bilgi Bilimci Nedir, Nasıl Olunur?

Bilgi Bilimci Nedir, Nasıl Olunur?

0
Bilgi Bilimci Nedir, Nasıl Olunur?

Son yılları düşündüğümüz vakit hayatımıza yeni girmiş olmasına karşın ismini sık sık duyduğumuz bir kavram var, bilgi. Bilgiler çalınıyor, data skandalları yaşanıyor, meta veri, big veri derken datadan bahsetmediğimiz bir gün geçmiyor. Evet, devamlı duyuyoruz çünkü data artık günümüz dünyası için altın kadar kıymetli. Hal bu türlü olunca birkaç yıl evvel hayal bile edemeyeceğiz veri analyst, bilgi analisti üzere isimlerle de anılan bilgi bilimci mesleği ortaya çıktı.

Veri bilimci ismi aslında bu mesleğin ne yaptığını açık bir formda ortaya koyuyor. Hangi dalda, hangi büyüklükte bir iş olursa olsun data bilimci iş ve müşteri hakkındaki dataları alıyor, tahlil ediyor ve en değerlisi gelecek için şirketin izlemesi gereken bir yol belirliyor. Giderek popülaritesi artan ve gelecek uzun yıllar boyunca da artmaya devam edecek olan veri bilimci nedir, ne iş yapar ve en kıymetlisi nasıl olunur gelin tüm ayrıntılarıyla inceleyelim.

İçindekiler

Veri bilimci nedir?
Veri bilimci ne iş yapar?
Veri bilimcinin vazifeleri nelerdir?
Veri bilimciler tarafından kullanılan tanınan araçlar
Bir data bilimcide olması gereken özellikler
Veri bilimci nerelerde çalışır?
Veri bilimci nasıl olunur, bilgi bilimci olmak için hangi kısım okunmalı?

Bilgi Bilimci Nedir, Nasıl Olunur? - Yerli Portal

Temelden başlayalım, data bilimci nedir?

Veri bilimci; rastgele bir dalda hizmet vermekte olan bir şirketin işinin, kampanyasının ya da projesinin karşılığı olarak müşterilerden geri dönüş biçiminde aldığı verileri inceleyerek tahlil eden ve şirketin bir sonraki adımı için gerekli stratejileri belirleyen çalışandır. Bilgi analisti ile data bilimci benzeri görünse de data bilimci, gelecek stratejisi çizmesi açısında bilgi analistinden ayrılır.

Daha evvel buradaki yazımızda tüm ayrıntılarıyla anlattığımız üzere data, aslında bugün bildiğimiz manada olmasa da her vakit hayatımızda vardı. 21. yüzyılda ise veri artık dijital olarak kaydedilen sayısal bedeller haline geldi. Her ne kadar teknoloji sistemleri bu dataları tahlil etme konusunda bize yardımcı oluyor olsa da sayısız değişkeni işin içine katarak bir inceleme yapmak için data bilimci bir uzmana muhtaçlık vardır.

Veri bilimci ne iş yapar?

Bilgi Bilimci Nedir, Nasıl Olunur? - Yerli Portal

Bir örnek üzerinden açıklayalım; hangi bölümde hizmet verdiği fark etmeksizin bir şirket, yeni eseri hakkında bir reklam kampanyası başlattı. Bu reklama ilişkin görseller internet sitelerinde yayınlandı ve birtakım geri dönüşler alındı. Yani elimizde bir dolu sayısal kıymet var. Reklam başarılı mı başarısız mı? İşte tam da bu noktada devreye bilgi bilimci giriyor.

Veri bilimci kelam konusu dataları alır ve şirketin gayeleri doğrultusunda incelemeye başlar. Reklam hangi cinsiyetin, hangi yaş kümesinin, hangi meslek kümesinin ilgisini çekti; reklama ilgi duyan hangi kümedeki şahıslar eseri satın aldı, hangileri olumlu ya da olumsuz geri dönüş verdi ve en değerlisi, reklam bu formda mi kalmalı yoksa şirketin maksatları doğrultusunda değişiklikler mi yapılmalı?

Artık hepimiz az çok dijital reklam dünyasını biliyor olduğumuz için bu türlü bir örnek verdik. Zira bu örnekteki iş, aslında data bilimcinin en kolay işlerinden bir tanesi. Bugün hangi bölümde hizmet veriyor olursa olsun, küçük ya da büyük tüm işletmeler bir formda yaptıkları işe bağlı datalar elde ediyorlar ve bu dataların bir formda tahlil edilerek planlama yapılması gerekiyor.

Veri bilimcinin misyonları nelerdir?

Bilgi Bilimci Nedir, Nasıl Olunur? - Yerli Portal

 • Anket yapma, ziyaretçi trafiğini izleme, bilgi seti satın alma üzere yollarla dataları toplar.
 • Hata ve alışılmamış paha barındırabilen ham dataları temizleyerek sonuçların gerçek olmasını sağlar.
 • Verilerin nasıl toplanacağını ve nasıl saklanacağını belirlemek için bir veritabanı oluşturur.
 • Verileri yorumlayarak muhakkak kalıpları ve eğilimleri belirler.
 • Tüm bu tahlilleri görselleştirmeler yardımıyla yöneticilere sunar.
 • Sunum sırasında gelecek varsayımlarda de bulunur.

Veri bilimciler tarafından kullanılan tanınan araçlar:

Bilgi Bilimci Nedir, Nasıl Olunur? - Yerli Portal

 • Microsoft Excel
 • Google Sheets
 • SQL
 • Tableau
 • R ya da Python
 • SAS
 • Microsoft Power BI
 • Jupyter Notebooks

Veri bilimcilerin kullandığı en tanınan araçlar, uygulamalar ve programlama lisanları bu halde. Elbette bunlar sadece en tanınan olanlar. Veri bilimcinin çalıştığı kesime ve tahlil ettiği bilgilere nazaran daha pek çok araç kullanılabilir. Değerli olan tahlil sırasında süreci en verimli hale getirmek ve sonuçların tartışmasız olmasını sağlamaktır. 

Veritabanı araçları ile büyük data kümeleri kolaylıkla işlenebilir, programlama lisanları ile çok daha karmaşık sistemler kurulabilir, grafik uygulamaları ile tahlil sunumları görselleştirilebilir. Yani bilgi bilimci bu tıp araçları kullanarak hem bilgi toplama, hem bilgi tahlil etme hem de tahlil sonuçlarını sunma süreçlerini en verimli hale getirebilir. 

Bir data bilimcide olması gereken özellikler:

Bilgi Bilimci Nedir, Nasıl Olunur? - Yerli Portal

 • Problemi uygun anlamalı
 • Eleştirel düşünmeli
 • Odak noktası net olmalı
 • Sözlü ve yazılı bağlantısı gelişmiş olmalı
 • Çalıştığı dal hakkında bilgi sahibi olmalı
 • Veri teknolojilerini ve kendi bölümünü yakından takip etmeli

Tüm bu özellikler aslında puzzle kesimleri üzeredir. Teknik hünerleri yüksek olan ancak sorun çözme yeteneği olmayan, eleştirel düşünen ancak iş arkadaşlarına ve yöneticilerine bunu anlatamayan, çalıştığı dal hakkındaki ince ayrıntıları bilmeyen ya da yeniliklerden haberdar olmayan bir kişinin data bilimci olarak yapacağı tahliller de çok sağlıklı olmayacaktır.

Veri bilimci nerelerde çalışır?

Bilgi Bilimci Nedir, Nasıl Olunur? - Yerli Portal

 • Sağlık sektörü
 • Finans sektörü
 • İşletmeler
 • Hukuk alanı
 • Bilim kuruluşları
 • Tıp dünyası
 • Devlet daireleri

Aslında uygun bir bilgi bilimci her yerde çalışır desek yanlış olmaz zira bilhassa günümüz dünyasında artık dataların olmadığı tek bir dal kalmadı. Söz konusu bilgileri birinin tahlil etmesi ve o karmaşık tabloları çözmesi gerekiyor. Elbette bunu yapacak kişinin de işinin ehli bir data bilimci olması gerekiyor.

Gelelim asıl bahse: bilgi bilimci nasıl olunur, bilgi bilimci olmak için hangi kısım okunmalı? 

Bilgi Bilimci Nedir, Nasıl Olunur? - Yerli Portal

Yukarıda ayrıntılarıyla anlattığımız data bilimcide olmazsa olmaz özellikleri ve marifetleri size hiçbir okul kazandıramaz. Bu nedenle, öncelikle kendiniz istekli olmalısınız. İlginizi çeken bölümü bulmalı, gelişmeleri takip etmeli, işinize yarayacak programlama lisanlarını öğrenmeli ve tahlil sürecinde kullanacağınız uygulamalar hakkında dersler almalısınız.

Elbette bu demek değil ki üniversite okumanıza gerek yok. Kesinlikle bir lisans derecesine sahip olmalısınız. Veri bilimcilerin büyük bir kısmı matematik, istatistik ve iktisat kısımlarından mezun şahıslardır. Çünkü bu alanları düşündüğümüz vakit hepsinin temelinde bilgi tahlili olduğunu görüyoruz. Temeli öğrendikten sonra kendinizi geliştirmek sizin elinizde.

Her geçen gün daha da tanınan hale gelen ve geleceğin mesleği olarak kabul edilen veri bilimci nedir, ne iş yapar, nasıl olunur gibi merak edilen soruları yanıtlayarak meslek hakkında bilmeniz gereken ayrıntılardan bahsettik. Husus hakkındaki fikirlerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz