Ana Sayfa Donanım Bilgisayar Toplamak İçin İşe Fayda İpuçları

Bilgisayar Toplamak İçin İşe Fayda İpuçları

0
Bilgisayar Toplamak İçin İşe Fayda İpuçları

Her ne kadar ekonomik sebeplerden ötürü günden güne daha kıymetli hale gelse de, gündelik hayatın vazgeçilmez modüllerinden olan bilgisayarlar, bilhassa oyuncular için epeyce meşakkatli periyotlara kapı aralayabiliyor. Ofis tipi kullanımlar ve gündelik hayat için dizüstü bilgisayarlar kâfi olabilse de, oyuncuların önemli bir kısmı kendi bilgisayarlarını toplamayı tercih ediyor.

Toplama bilgisayarlar hem daha uygun fiyata geliyor, hem de kullanıcı, muhtaçlığına yönelik adım atmış oluyor. Doğal ki mevzuyla ilgili bilgisi varsa toplama sürecinde işi de hayli kolaylaşıyor. Peki bilgisayar toplarken nelere dikkat edilmesi gerekiyor? Adım adım bilgisayar toplama ipuçlarını bu içeriğimizde derledik.

Bilgisayar toplarken dikkat edilmesi gerekenler ve ipuçları:

Ne gayeyle bilgisayar topladığınızı belirleyin
Bütçe planlaması yapın ve gereksinimlerinizi belirleyin
Bir uzmana danışmaktan çekinmeyin
Size uygun işlemciyi belirleyin
Donanım uyumluluğuna dikkat edin
SSD kullanın
İşletim sistemini evvelden hazırlayın

Ne gayeyle bilgisayar topladığınızı belirleyin

Bilgisayar Toplamak İçin İşe Fayda İpuçları - Yerli Portal

Bilgisayar alırken dikkat edilmesi gereken en değerli şey elbette ihtiyaçlar. Yalnızca konseyi bilgisayar alırken değil, bilgisayar toplarken de son derece kıymetli olan bu konu, dikkate alınmadığında kullanıcıyı bir oldukça üzebilir. Örneğin oyun oynamak için bilgisayar toplamak isteyen kişinin önceliği, doğal olarak oyuncular için geliştirilen donanımlar olmalıdır. Bir oyuncu, oyun oynamak için topladığı bilgisayara ofis tipi işlemciler yahut güçsüz ekran kartları aldığında, binlerce lirasını çöpe atmış sayılır. Zira aldığı kesimler, isteklerini karşılayamayacaktır.

Bütçe planlaması yapın ve gereksinimlerinizi belirleyin

Bilgisayar Toplamak İçin İşe Fayda İpuçları - Yerli Portal

Ekonomik sebepler, teknolojiden dilenildiğince yararlanılmasına pek imkan vermiyor. Hayli maliyetli olan bilgisayar donanımları ise kullanıcıların bütçesine nazaran sıralanıyor. Şayet önceliklerinizi belirlediyseniz bu evrede yapmanız gereken birinci şey bütçenizi planlamak olacaktır. Bilgisayar toplarken harcayabileceğiniz azami fiyatı belirledikten sonra modüllerin kıymetine ve gereksinimlerinize nazaran bir liste hazırlayabilir, bilgisayar toplamaya başlayabilirsiniz. Ekran kartı ve işlemci elbette bu bütçenin en maliyetli eserlerinden olacaktır.

Ancak alabileceğiniz en düzgün işlemciyi alıp öbür modülleri makus dizmek yahut tıpkı formda alabileceğiniz en yeterli ekran kartını alıp monitör, kasa, RAM, SSD üzere modülleri art plana atmak çok önemli yanlışların başında gelecektir. Bütçenizi birbirine yakın özelliklerde donanımlar için harcamanız, daha performanslı bir bilgisayar toplamanızı sağlayacaktır.

Bir uzmana danışmaktan çekinmeyin

Bilgisayar Toplamak İçin İşe Fayda İpuçları - Yerli Portal

Elbette herkes bilgisayar yahut teknoloji konusunda kâfi bilgiye sahip olmak zorunda değil. Bu biçim yüksek maliyetli eserleri alırken, hele ki bilgisayar üzere hayatınızın bir kesimi haline gelmesi mümkün olan bir eseri toplarken bilgili bireylerden destek almanız epeyce değerli. Varsa etrafınızdaki arkadaşlarınız yahut üçüncü şahıslardan, yoksa internet üzerinden tavsiyeler almanız, sizi hem daha uygun hem de daha kaliteli eserlere yönlendirebilir.

Ancak takdir edersiniz ki herkesin verdiği aklı da almamak gerekir. Nitekim somut datalar ile fikir paylaşan siteleri yahut bilgisine güvendiğiniz şahısları dinlemek, daha rahat bilgisayar toplamanıza yardımcı olabilir.

Size uygun işlemciyi belirleyin

Bilgisayar Toplamak İçin İşe Fayda İpuçları - Yerli Portal

Kuşkusuz bilgisayar toplarken en değerli donanımların başında işlemci geliyor. Üstte da bahsettiğimiz üzere bütçenizin çok uçuk bir kısmını işlemciye ayırmamanız gerektiği üzere aldığınız kesimin doğruluğuna dikkat etmeniz de bir epey değerli. Bu evrede işlemci konusunda kendini kanıtlamış iki markadan birine güvenmeniz yerinde olacaktır. Intel veya AMD’den birisini seçip, geri kalan modülleri bu donanımın ekseninde kurmanız sizin faydanıza olacaktır.

Donanım uyumluluğuna dikkat edin

Bilgisayar Toplamak İçin İşe Fayda İpuçları - Yerli Portal

Bilgisayar toplarken yapılan yanılgılardan biri de satın alınan eserlerin birbirinden uyumsuz olması. Son yıllarda uygunca gelişen ve çeşitlenen bilgisayar pazarında eserler ortasında uyumsuzluk problemleri baş göstermeyi sürdürüyor. Bilhassa eski model anakartlar ile yeni işlemciler (veya tam tersi) bir ortaya getirilmek istediğinde bilgisayar çalışmıyor. Bu bahiste da gerek internetten, gerekse bilgisayarı toplayacağınız mağaza yetkilisinden takviye alabilirsiniz.

SSD kullanın

Bilgisayar Toplamak İçin İşe Fayda İpuçları - Yerli Portal

Bilgisayarların hafızaları, en az öteki kesimler kadar değerli. İşletim sisteminden tutun da indirdiğiniz görsele kadar her şeyi içerisine kaydeden bu kesimler, bilgisayarın suratına direkt tesir ediyor. HDD ve SSD(daha fazla bellek çeşidi var lakin artık yeniliklerini yitirmiş durumdalar) olarak ayrılan bu diskler, bilgisayardaki okuma ve yazma misyonlarını yerine getiriyor. HDD’ler daha klasik ve eski modüller olurken, devrin teknolojilerinin bir getirisi olarak daha yavaş çalışıyor. Bilgisayarın açılış suratı, uygulama açılışları, data transferleri üzere süreçler direkt olarak bu modüller aracılığı ile gerçekleştiriliyor.

SSD’ler ise daha yeni, daha süratli, daha sessiz ve daha küçük bellekler olarak karşımıza çıkıyor. Ortalama bir SSD, ortalama bir HDD’ye nazaran 10 kat daha hızlı olabilirken, fiyat tarafında da biraz tuzlu oluyor.

İşletim sistemini evvelce hazırlayın

Bilgisayar Toplamak İçin İşe Fayda İpuçları - Yerli Portal

Bilgisayar toplamak isteyenlere verebileceğimiz son ipucu, topladıkları bilgisayarı kullanabilmelerini sağlayacak olan işletim sisteminin evvelce hazırlanması olacaktır. Donanımınıza en uygun işletim sistemini bilgisayarı toplarken satın almanız, bilgisayar kesimlerini birleştirdikten sonra süratlice ‘canavarınızı‘ kullanabilmenizi sağlayacaktır. Bu alandaki en tanınan işletim sistemleri Windows ve Linux olurken, çoğunluğun Windows’u tercih edeceğini düşünüyoruz. Bu kullanıcıların da şimdi taptaze olan Windows 11 ile oturmuş durumda olan Windows 10 ortasında seçim yapması gerekebilir.

Bonus: Fanlar, termal macunlar ve paklık

Bilgisayar Toplamak İçin İşe Fayda İpuçları - Yerli Portal

Yukarıdaki unsurları ne kadar yanlışsız yaparsanız yapın, eskimeye meyilli bilgisayar modülleri gün geçtikçe performans kaybı yaşayacaktır. Bu eskime sürecini olabildiğince yavaşlatmak ve performansı uzun müddetler korumaksa tabi ki kullanıcının elinde. Gerçekten adeta bir servet ödeyeceğiniz bilgisayara nazik davranmanız, onu fiziksel zararlardan korurken, sıcaklık tarafındaki müdahaleler de hayati ehemmiyet arz etmekte.

Bilgisayarın bilhassa işlemci kısmına süreceğiniz termal macunlar, ısınma kaynaklı performans kayıplarını ortadan kaldıracaktır.

Ayrıca kasa içerisine konumlandıracağınız ekstra fanlar bilgisayarın ısınmasına pürüz olacağından dolayı performans kayıplarını daha ortaya çıkmadan yok edebilir. Olağan ki burada da dikkat edilmesi gereken konular var. O denli ki fanlar, her gün uzun saatler çalıştığından toz kaplayacak, bilgisayarın içi pislik dolacaktır. Aygıtı sistemli temizleyerek hem ısı istikrarını sağlayabilir, hem de bilgisayarın dezenformasyona uğramasına mahzur olabilirsiniz. Paklık sırasında kesimlere ziyan vermemek de eserin uzun yıllar çalışabilmesine yardımcı olacaktır.

Bilgisayar toplamak isteyen kullanıcılara verebileceğimiz ipuçları elbette saymakla bitmez. Lakin üstteki unsurlar bilgisayar toplama sürecinde işinizi kolaylaştıracaktır. Siz de yorumlarda bu bilgisayar toplamak isteyenlere tekliflerde bulunabilirsiniz…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz