Ana Sayfa Popüler Bilim Bilim İnsanlarından Irkçılığa Son Vermek İçin Sistem

Bilim İnsanlarından Irkçılığa Son Vermek İçin Sistem

0
Bilim İnsanlarından Irkçılığa Son Vermek İçin Sistem

İnsanlığın süregelen en büyük meselelerinden birisi olan ırkçılık hakkında yayımlanan yeni bir araştırma, ırkçılığa yönelik bir tahlili ortaya koydu. Bilim insanları, farklı kültürlerle yaşanan deneyimlerin ırksal önyargıları aksine çevirebileceğini bildirdi.

Bilim insanları, beyin görüntüleme yoluyla insanların öbürleri için empati hissettiklerinde bilhassa aktif hale gelen hudut ağlarını tespit etmişti. Geçmiş araştırmalar da insanların beynindeki tam olarak bu aktivitenin ırksal önyargı oluşturduğunu ortaya koydu. Son araştırmanın başındaki takım de sosyokültürel tecrübelerin bu önyargıları geri çevirip çeviremeyeceğini inceledi.

Çin’de az ve çok vakit geçiren öğrenciler karşılaştırıldı:

Bilim İnsanlarından Irkçılığa Son Vermek İçin Sistem - Yerli Portal

Bilim insanları, çalışmaları için Kuzey Amerika ve Batı Avrupa’dan olan ve şu anda Çin’in Pekin kentinde eğitim görmekte olan 35 beyaz ciltli öğrenciden örneklem topladı. Deney kümesindeki öğrenciler, Çin’de 6 ila 36 hafta zaman geçirmişken, denetim kümesindeki öğrencilerde bu mühlet sadece 2 ila 4 haftaydı.

Çalışmada öğrencilere ya beyaz ya da Asyalı olan ve nötr yahut acı ifadelere yer veren bir düzü insan yüzü gösterildi. İştirakçiler, her yüzün ‘acı’ yoğunluğunu ve her yüzün kendi acı verici hislerini ne ölçüde tetiklediğini kıymetlendirdi. Bu süreçte bireylerin nöral reaksiyonlarını kaydetmek için manyetoensefalografi prosedüründen faydalanıldı.

Farklı kültürde daha fazla vakit geçirenlerin beyin aktivitesi de değişti:

Bilim İnsanlarından Irkçılığa Son Vermek İçin Sistem - Yerli Portal

Ortaya çıkan sonuçlar, Çin’de yalnızca 2 ila 4 hafta geçirmiş öğrenci kümesinin beyaz yüzlerdeki acı sözlerine Asyalı yüzlerden daha güçlü sinirsel reaksiyon gösterdiğini ortaya koydu. Bununla birlikte bu iştirakçiler, beyaz yüzlerdeki acıyı nötr yüzlerden ayrıştırmakta da daha başarılı sonuç verdi.

Öte yandan Çin’de 6-36 hafta geçiren iştirakçilerin kontrol kümesinin tersine Asyalı yüzlerdeki acıya daha yüksek sinirsel reaksiyon gösterdiği görüldü. Ayrıyeten bu küme, beyaz yüzlerin bilakis Asyalı yüzlerdeki acı sözleri gördükten sonra sağ insula ve sensorimotor alanlarda daha fazla nöral aktivite gösterdi.

Bilim beşerlerine nazaran bu sonuçlar, yeni bir ortamda başka kültürlerle etkileşim yoluyla empati sayesinde ırklar yönelik önyargının azaltılmasının mümkün olduğunu ortaya koydu. Ama araştırmadaki iştirakçi sayısı çok az olduğundan, bunun tam olarak kanıtlanması için daha geniş çaplı araştırmaların yapılması gerekiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz