Ana Sayfa Popüler Bilim Bilime Nazaran Latifenin Komikliği Yalnızca Latifeye Bağlı Değil

Bilime Nazaran Latifenin Komikliği Yalnızca Latifeye Bağlı Değil

0
Bilime Nazaran Latifenin Komikliği Yalnızca Latifeye Bağlı Değil

İnsanlığın en büyük cümbüş araçlarından birisi olan latifeler, her beşerde birebir yansıyı oluşturamıyor. Bir latife kimi insan tarafından komik bulunurken, kimisi ise bu latifeyi makûs bulabiliyor ve hiçbir reaksiyon vermiyor. Pekala, şakanın komik bulunması yalnızca latifenin kendisine mi bağlı? Yeni bir araştırmaya nazaran değil.

Bilim insanları, yayımladıkları yeni araştırmalarında latifenin kendisini, alıcı ve gönderici taraflarını ele alarak bir latifenin eğlendirmesi için ne olması gerektiğini ortaya koydu. Elde edilen sonuçlar, latifenin kendisi kadar bu latifeyi duyan dinleyicilerin karakteristik özelliklerinin de rol oynadığını gösterdi.

Şakanın ‘komikliği’ yalnızca latifeye bağlı değil, dinleyiciye de bağlı:

Bilime Nazaran Latifenin Komikliği Yalnızca Latifeye Bağlı Değil - Yerli Portal

Bilim insanları, birinci çalışmada dört farklı araştırmadan elde edilen sonuçları ele aldı. Bu dört çalışmanın iştirakçileri, şakaların komikliğini kendilerince puanlayan kişilerden oluşuyordu. Bilgilerin işlenmesiyle elde edilen sonuçlar, yüksek komiklik puanına sahip olan şakaların daha fazla kişiyi eğlendirdiğini ortaya koydu. Yani şahıslar, latifenin puanlamasıyla bu latifenin komik olduğunu evvelden iddia ediyordu.

Bundan sonraki çalışmada ise evvelki dört araştırmada eksik olan noktaları ele aldı. Bilim insanları, bu eksikliği gidermek için Prolific.co’nun elde ettiği iştirakçi örneklemini ele aldı. Böylece çevrimiçi izleyicilerin sunduğu teşvik biçimleri ve içeriklerdeki çeşitlilik en üst seviyeye çıkarıldı.

Bilim insanları, kapsamlı datalarla yaptıkları tahlil sonucunda latifenin alıcılarının, yani dinleyicilerin ortasındaki farklılıkların cümbüş oranının belirlenmesinde daha büyük rol oynadığını ortaya koydu. Bunun da ötesinde mizah özellikleri ile izleyici özellikleri ortasındaki etkileşimin büyük rol oynadığı da açıklandı. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz