Ana Sayfa Yaşam Bir Kutu Kolanın İçerisinde Kaç Küp Şeker Bulunuyor?

Bir Kutu Kolanın İçerisinde Kaç Küp Şeker Bulunuyor?

0
Bir Kutu Kolanın İçerisinde Kaç Küp Şeker Bulunuyor?

Dünyanın en tanınan içeceği ne diye sorsak muhtemelen pek çoğunuz kola cevabını verir. Nitekim marka gözetmeksizin tüm dünyada en çok tüketilen içeceklerden birisi kola. Pekala kapağını açtığınızda çıkardığı sesle bile “İç beni” diye haykıran kola ne kadar suçsuz? Aslında kolayı tüketen insanların büyük bir kısmı bu meşrubatın ziyanlarının farkında, fakat gerek içerisinde bağımlılık yapan kafein üzere hususlar gerekse de sıcak yaz aylarında içinizi serinletmesi, kolayı tüketmeye devam etmemizi sağlıyor. Bugün sizlere severek içtiğimiz kolada gerçekte ne kadar şeker olduğunu açıklayacağız. 

330 ml’lik bir kutu kola içtiğinizde bedeninize ne kadar şeker aldığınızı biliyor musunuz? Aslında kola kutularının içerisinde ne kadar şeker olduğu biliniyor. Daha evvel toplumsal medyada “bir kutu kolanın içerisinde 10 küp şeker var” halinde açıklamalar görmüşsünüzdür. Bugün sizlere hem Coca-Cola hem de Pepsi‘nin bedellerine bakarak kaç küp şeker olduğunu açıklayacağız. Ayrıyeten kolaların içerisine konulan şekerlerden de kısaca bahsedeceğiz.

Not: İçeriğe geçmeden kısa bir açıklama yapalım. Yapacağımız hesaplamalarda, 1 kg’lık paketlerde 405 adet küp şekerin bulunduğu kutular baz alınacak. Bu kutulardaki küp şekerlerin tanesi 2,46 grama denk geliyor.

330 ml’lik Coca-Cola’nın içerisinde kaç küp şeker bulunuyor?

Bir Kutu Kolanın İçerisinde Kaç Küp Şeker Bulunuyor? - Yerli Portal

330 ml’lik standart bir kutu Coca-Cola’nın içerisinde 37 gram şeker bulunuyor. 37 gramlık şekeri küp şeker olarak ele aldığımızda karşımıza 15 küp şeker çıkıyor. Yani içtiğiniz her kutu kolayla birlikte bedeninize 15 küp şeker alıyorsunuz. Günde iki kola içtiğinizde ise bu oran 30’a fırlıyor.

330 ml’lik Pepsi’nin içerisinde kaç küp şeker bulunuyor?

Bir Kutu Kolanın İçerisinde Kaç Küp Şeker Bulunuyor? - Yerli Portal

330 ml’lik standart bir Pepsi’ye baktığımızda ise 35 gram şeker olduğunu görüyoruz. Bu ölçü da 14 küp şekere denk geliyor. Şayet günde 1 değil de iki tane adet 330 ml’lik Pepsi kola içerseniz bedeninize 28 küp şeker sokmuş olacaksınız.

Bu şeker ölçülerinden ne anlamamız gerekiyor?

Bir Kutu Kolanın İçerisinde Kaç Küp Şeker Bulunuyor? - Yerli Portal

Çay içerken içerisine koyduğunuz küp şekerleri düşünün. Kendinize kahve bardağı boyutunda bir çay yaptınız ve içerisine 10 tane küp şeker attınız. Bunun tadını kestirim edebiliyor musunuz? Böylesine yoğunlukta şeker olağan olarak fazla gelecektir. Aslında bedeninize birden 15 küp şeker almak sizi kusturabilir, lakin kolanın içerisinde bulunan fosforik asit, şeker tadını kesip kusmanızı engelliyor. Böylece sıcak havalara karşı birebir olan içeceği içmeye devam etmiş oluyorsunuz.

Bir günde 2.5 litre kola tüketiyorsanız bedeninize kaç küp şeker alıyorsunuz?

Bir Kutu Kolanın İçerisinde Kaç Küp Şeker Bulunuyor? - Yerli Portal

Yukarıda bahsettiğimiz şeker ölçüsü sırf 1 kutu kola için geçerliydi. Şayet sizler de benim öğrencilik hayatımda tükettiğim üzere günde 2.5 litre kola içen biriyseniz her gün bedeninize 110’dan fazla küp şeker sokuyorsunuz demektir. Bu da bir insanın günlük şeker muhtaçlığının çok üzerinde bir tüketim. Kilo sorunlarının dışında ilerleyen periyotta diyabet üzere son derece önemli sıhhat sorunlarına dönüşebilecek bu tüketim biçimi, sıhhatinizi tehdit edebilir.

Bugün sizlere kolaların içerisinde kaç küp şeker olduğundan bahsettik. Pekala sizin kanılarınız nedir? Yorumlar kısmında buluşalım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz