Ana Sayfa Uzay Birbirine ‘Köprüyle’ Bağlanmış Üzere Duran İki Galaksi

Birbirine ‘Köprüyle’ Bağlanmış Üzere Duran İki Galaksi

0
Birbirine ‘Köprüyle’ Bağlanmış Üzere Duran İki Galaksi

1990 yılında faaliyetlerine başlayan ve yavaş yavaş emekliliğine yaklaşan Hubble Uzay Teleskobu, bugüne kadar pek çok değerli uzay keşfinin yapılmasını sağladı. Hubble, yerini James Webb’e bırakmaya hazırlanıyor olsa da hala etkin müşahede yapmaya devam ediyor.

Henüz geçtiğimiz günlerde bir yıldızın son ışıklarını görmemizi sağlayan Hubble, son olarak değişik bir kozmik cismi ve olayı görmemizi sağladı. Uzay teleskobu, birbirine bir ‘köprüyle’ bağlı olan iki galaksinin fotoğrafını çekti.

Birbirine köprüyle bağlanan iki galaksi:

Birbirine 'Köprüyle' Bağlanmış Üzere Duran İki Galaksi - Yerli Portal

  • Tam boyutta görmek için buraya tıklayın.

Yukarıdaki fotoğrafta gördüğümüz iki galaksi, Dünya’dan yaklaşık 200 milyon ışık yılı uzaklıkta, ‘Arp 248’ isimli üçlü galaksi topluluğunda bulunuyor. İki galaksi ortasında gördüğümüz ve bir köprü üzere duran yapı ise birçok yıldıza ve yüksek ölçüde toza mesken sahipliği yapıyor.

İki galaksi ortasındaki köprü, galaksilerin birbirine uyguladığı çekim kuvveti nedeniyle oluşuyor. Bu yapıya ‘gelgit kuyruğu (tidal tail)’ ismi veriliyor.

Avrupa Uzay Ajansı tarafından 4 Kasım’da paylaşılan bu müşahede, garip ve süper görünümlü galaksilerin bir ortaya getirildiği ‘A Catalogue of Southern Peculiar Galaxies and Associations’ koleksiyonu için yapıldı. Koleksiyonda yer alan her bir yapı, gelecekte başka uzay teleskopları ve bu teleskoplardaki farklı araçlarla yakından incelenecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz