Ana Sayfa internet Blacklist Nedir? Blacklist’ten Nasıl Çıkılır?

Blacklist Nedir? Blacklist’ten Nasıl Çıkılır?

0
Blacklist Nedir? Blacklist’ten Nasıl Çıkılır?

Blacklist nedir? diye merak ediyor olabilirsiniz. Türkçe karşılığı kara liste manasına gelen Blacklist, bir mail adresi, bir IP adresi yahut alan ismini şuurlu ya da bilinçsiz bir formda spam mail göndermesi, virüs yayma/gönderme faaliyetinde bulunması üzere nedenler ile girdiği bir listedir.

Birine mail gönderdiğimizde iletilerimiz kimi vakit Spam/Önemsiz posta kutusuna düşer. Tam karşıtı olarak karşı taraftan gelen mesajlar de bizim Spam/Önemsiz posta kutumuza düşebilir. Tüm bunlarla birlikte vakit zaman gelen yahut giden mesajlar sunucular tarafından reddedilir ve kusur iletisi olarak geri de dönebilir.

Blacklist, istenmeyen mailleri gönderen adreslerin IP adresi bilgisinin Blacklist’e alınarak bu IP adresleri ile gönderilen maillerin Spam olarak iletilmesini sağlayan bir sistemdir. Çabucak çabucak her kara liste sisteminin kendine nazaran farklı kriterleri vardır. Sistem bu kritere uygun olan mailleri Blacklist’e alır. Bu listenin maksadı kullanıcıları bu gereksiz postalardan korumaktır.

Blacklist nedir, mail’leriniz neden blacklist’e girer?

Mailleriniz neden ve nasıl blacklist’e girer? İşte sebepleri
Yazım hataları
Yüksek hacimli mailler gönderme
Abonelikten çıkmayı kaldırma
İstenmeyen mail sözcükleri
Temiz bir mail listesine sahip olmamak
Blacklist’e alındığınızda ne olur?
Blacklist’te olup olmadığınızı nasıl anlayabilirsiniz?
Blacklist’ten nasıl çıkılır?
Blacklist’e girmemek için nelere dikkat edilmeli?

Mailleriniz neden ve nasıl blacklist’e girer? İşte sebepleri:

 • Yazım hataları
 • Yüksek hacimli mailler gönderme
 • Abonelikten çıkmayı kaldırma
 • İstenmeyen mail sözcükleri
 • Temiz bir mail listesine sahip olmamak:

Blacklist Nedir? Blacklist'Ten Nasıl Çıkılır? - Yerli Portal

Yazım kusurları:

E-posta bireylerinizin adreslerindeki yazım yanılgıları bir engellenenler listesine alınmanıza neden olabilir. Bu nedenle mail listenizdeki yazım yanılgılarını bulmak ve düzeltmek için tertipli denetimler yapmalısınız.

Yüksek hacimli mailler gönderme:

Spam gönderenler çoklukla yüksek hacimli mailler gönderirler. Bu toplu mail uygulamasını daima yapmak kuşkulu olarak işaretlenmenize ve akabinde kısa müddette Blacklist’e alınmanıza sebep olur.

Abonelikten çıkmayı kaldırma:

Abonelikten çıkma irtibatını kaldırmak ya da gizlemek, birden fazla spam şikayetini tetikler bu yüzden epeyce berbat bir formüldür.

İstenmeyen mail sözcükleri:

İstenmeyen mail içeriğine ya da husus satırlarına sahip kampanyaların spam klasörüne düşme olasılığı epeyce yüksektir.

Temiz bir mail listesine sahip olmamak:

Uygun bir mail gönderen puanı elde etmek için pak ve tertipli bir listeye sahip olmak son derece değerlidir. Bundan ötürü düzenli denetimler yapmalı ve listenizi yakından takip etmelisiniz.

Abonelerinize kuşkulu mailler gönderirseniz Blacklist’e girmeniz kaçınılmazdır. Lakin bazen spam göndericisi olmasınız da maillerinizin her vakit spam klasörüne düşme mümkünlüğü vardır. Maillerinizin neden Blacklist’e girdiğini öğrenmek istiyorsanız yanlışsız yerdesiniz. Sizin için mesajlarınızın spam olarak işaretlenmesinin en yaygın sebeplerini unsur husus listeledik.

Blacklist’e alındığınızda ne olur?

Blacklist Nedir? Blacklist'Ten Nasıl Çıkılır? - Yerli Portal

Eğer isminiz bir engellenenler listesine girerse Gmail, Yahoo ve Outlook üzere internet servis sağlayıcıları bunu otomatik olarak algılarlar. En kolay şu biçimde söyleyebiliriz ki mailleriniz amaç kitlenize ulaşamaz böylece de aboneleriniz e-posta pazarlama iletilerinizi ya da promosyonlarınızı hiçbir halde göremez. Blacklist’e girmek, başta mail teslim edilebilirliğinize olmak üzere pazarlama gayretlerinize da ziyan vererek vakit ve emek kaybına sebep olur.

Blacklist’te olup olmadığınızı nasıl anlayabilirsiniz?

Blacklist Nedir? Blacklist'Ten Nasıl Çıkılır? - Yerli Portal

Günümüzde artık pek çok mail servisi sağlayıcısı Blacklist’e girdiğinizde bunu duyurmak için otomatik olarak hazırlanan bir bildiri maili gönderiyor. Bu türlü bir mail elinize ulaşmadıysa Blacklist’te olup olmadığınızı anlamanın en kolay yolu farklı bir mail adresine mail göndermektir. Akabinde mailinizin gelen kutusuna düşüp düşmediğini denetim etmeniz Blacklist’e girip girmediğinizi öğrenmek için kâfi olacaktır. Fakat unutmamalısınız ki her mail sağlayıcısı tıpkı Blacklist’e sahip olmak zorunda değil. Bu sebeple gelen kutusuna düşen mailleriniz birtakım servislerde spam olarak kabul edilmemişken birtakım servislerde spam olarak kabul edilebilir.

Blacklist’ten nasıl çıkılır?

Blacklist Nedir? Blacklist'Ten Nasıl Çıkılır? - Yerli Portal

İlk olarak alan isminizi yakalayan Blacklist’i bulmalısınız. Akabinde Blacklist operatörüne bildiri atmanız ve beyaz listeye alınmayı istemeniz gerekir. Beyaz listeye alınmayı talep etmek kısa müddette Blacklist’ten çıkarılmanızı sağlayabilir. Tıpkı vakitte bazen bu süreç uzayabilir ve operatörün isteğine nazaran ek adımlar uygulamanız da gerekli olabilir. Süreç ister kısa ister uzun olsun IP adresinizi beyaz listeye almak için bu süreçleri tamamlamanız gerekli ve kıymetlidir.

İzlemeniz gereken adımları iki temel adım halinde özetleyebiliriz:

İlk olarak Blacklist operatörü ile bağlantıya geçmelisiniz. Mail teslim edilebilirliğinizi düzgünleştirmek gayesiyle en düzgün uygulamalardan kimilerini izlemezseniz, form göndermek ve takviyeyle bağlantıya geçmek maalesef boşuna bir gayret olur. Daha evvel de bahsettiğimiz üzere operatörler sizden diğer süreçler talep edebilir, bu yüzden mail adresinizi bir IP Blacklist’inden çıkarmak için operatörler ile iş birliği yapmanız gereklidir.

İkinci olarak yapmanız gereken şey mail listenizi temizlemektir. Beyaz listeye alındıktan sonra geçersiz mail adreslerini, spam göndericileri ve öbür kuşkulu hesapları listenizden kaldırmak gayesiyle kapsamlı ve derinlemesine bir mail listesi temizleme işlemi başlatmalısınız. Bu süreci sık sık tekrarlayarak listenizin pak kaldığından emin olun.

Blacklist’e girmemek için nelere dikkat edilmeli?

Blacklist Nedir? Blacklist'Ten Nasıl Çıkılır? - Yerli Portal

 • Yeni aboneleri çekmek maksadıyla çift iştirak formları kullanabilirsiniz.
 • Ne olursa olsun asla e-posta kişi listeleri satın almamalısınız.
 • Sahibinin müsaadesi olmadan asla rastgele bir mail adresini listenize eklememelisiniz.
 • Kullanıcılarınıza aboneliklerini iptal etmeleri ya da bilgilerini güncellemeyebilmeleri ismine kolay düzenekler sağlayın.
 • Kendinizi abonelerinize tanıtın. Bağlantı bilgilerinizi eklemek son derece değerlidir. “Noreply” üzere adreslerden kaçının.
 • Şirketinizin yahut hizmetinizin ismi olarak basitçe tanınabilir bir gönderen ismi seçmeniz yararlı olacaktır.
 • Abonelikten çıkmış şahıslara e-posta göndermeye devam etmemelisiniz. Hürmet duyun ve risk almayın.
 • IP adresinizin yahut alan isminizin Blacklist’e alınıp alınmadığını periyodik olarak denetim etmelisiniz. Bunun en kolay yolla nasıl yapabileceğinizi üstte bahsetmiştik.
 • Çok sık mail göndermeyin.
 • Mail içerikleriniz uygun düşünülmüş olmalı. E-posta iletinize âlâ bir husus satırı verin. Ünlem işaretlerinden, büyük harflerden ve spam olarak kabul edilebilecek sözlerden kaçının.
 • Asla içeriği alakasız mailler göndermeyin.
 • Eğer kendi posta sunucunuzu kullanıyorsanız özel bir IP adresi kullanın. Bilgisayar korsanları tarafından berbata kullanımı önlemek emeliyle tüm güvenlik düzeneklerinin uygulandığından emin olmalısınız.

Artık günümüzde hiçbir sistem bir Blacklist’te görünmeyeceğinizi yüzde yüz garanti edemez. Birtakım listeler son derece katıdır ve o Blacklist’lere dahil olmanız için tek bir spam raporu bile kâfi olabilir.

Artık internet dünyasının kara listesi; Blacklist hakkında kâfi bilgiye sahipsiniz. Ne duruyorsunuz, şayet Blacklist’te iseniz bu listeden çıkmak için verdiğimiz adımları uygulayarak bir an evvel kara listeden kurtulun. Şayet Blacklist’te değilseniz de kara listeye girmemek için neler yapmanız gerektiğini öğrendiniz, çabucak işe koyulabilirsiniz!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz