Ana Sayfa Sinema Bruce Willis, ‘Deepfake’e Yüzünü Sattı’ Savını Yalanladı

Bruce Willis, ‘Deepfake’e Yüzünü Sattı’ Savını Yalanladı

0
Bruce Willis, ‘Deepfake’e Yüzünü Sattı’ Savını Yalanladı

Yapay zekânın gelişimiyle günümüzde gerçek olmayan insan yüzleri ve sesleri dahi üretilebilirken, deepfake üzere alanlar da hem olumlu hem de olumsuz tesirlere sahip olabiliyor. Deep fake’in ve geçersiz yüzlerin berbat maksatlarla nasıl kullanılabildiğini de daha evvel pek çok sefer gündeme getirmiştik.

Geçtiğimiz gün, Hollywood’dan yapay zekâ teknolojisine dair büyük bir sav ortaya atılmıştı. Teze nazaran sinema dünyasının yıldız ismi olan ve yakın vakitte emekliye ayrılan Bruce Willis, yüzünün dijital ortamda kullanılmasını onaylayan birinci aktör olmuştu.

Willis, yüzünün dijital olarak kullanılmasına müsaade verdiği savlarını yalanladı

Bruce Willis, 'Deepfake'E Yüzünü Sattı' Savını Yalanladı - Yerli Portal

The Telegraph tarafından paylaşılan bilgilere nazaran Willis, Deepcake isimli şirketle ‘dijital ikizinin’ hakları için mutabakata varmıştı. Lakin ünlü aktörün menajeri böyle bir muahedenin olmadığını, yalnızca geçtiğimiz sene kendisinin hasta olmasından ötürü yüzünün dijital bir formda alınıp bir reklam sinemasında kullanıldığını belirtti. O reklam sineması de şu:

Bruce Willis’in menajerinin açıklaması üzerine Deepcake de öncesinde paylaşılan haberin yanlış tabir edildiğini, aktörün kimseye rastgele bir biçimde hak satamayacağını açıkladı. Bu bahtsız haber ile birlikte deepfake teknolojisinin ne kadar tehlikeli ve kuralsız olduğunu görmüş olduk.

Siz ne düşünüyorsunuz? Sizce gelecekte deepfake teknolojisine dair yeni kanunlar çıkar mı? Fikirlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

Yapay zekâ demişken…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz