Ana Sayfa Yaşam Bu Optik İllüzyon Göz Bebeklerimizi Büyütüyor

Bu Optik İllüzyon Göz Bebeklerimizi Büyütüyor

0
Bu Optik İllüzyon Göz Bebeklerimizi Büyütüyor

Sosyal mecralarda sık sık karşımıza çıkan ve insanı içine çeken optik illüzyonlar çabucak herkesin aşikâr bir müddet boyunca o sayfada takılı kalmasına sebep olur. Bugün ortaya çıkan bir illüzyonda sabit duran bir kara delik gitgide büyüyormuş ve güya bizi içine çekiyormuş hissi uyandırıyor.

Çoğu vakit eğlenceli olan fakat uzun müddet bakıldığında hudut bozucu olabilen optik illüzyonlar, birçok toplumsal medya uygulamasında karşımıza çıkmaya devam ediyor. Gördüğümüz şey ile gerçeğin çok farklı olduğu durumlardan biriyle karşı karşıyayız.

Kara delik beynimizi kandırıyor

Bu Optik İllüzyon Göz Bebeklerimizi Büyütüyor - Yerli Portal

Sıkça karşılaştığımız bu tıp göz yanılmaları, genellikle ışık, renk ve geometrik haller kullanılarak meydana getiriliyor. Üstte görmüş olduğunuz optik illüzyonda da bir kara delik güya bizi içine çekiyormuş, karanlık büyüyormuş hissiyatı uyandıran lakin sabit olan bir görüntü var.

Bir küme beşere illüzyon gösterildiği ve kara deliği gördükleri anda göz bebeklerinin büyüdüğü tespit edildi. Delik size gösterdiğimiz biçimde olduğu vakit iştirakçilerin yüzde 86’sı karanlığın kendilerine gerçek geldiğini ya da onları içine yanlışsız çektiğini hissettiklerini söz etti. Araştırmacılar, bunun sonucu olarak da fazla odaklanılan görselin iştirakçilerin göz bebeklerinin büyümesine sebep olduğunu aktardı. Delik beyaz ya da farklı bir renkte olduğunda ise iştirakçilerin göz bebekleri olağan halinde kaldı.

Araştırmacılara göre hayali olarak gerçekleşen ve ileriye gerçek gidiyormuş hissi uyandıran hareket olayı, muhtemelen zihnimizin bizi bir ortam değişikliğine hazırlama formudur. Parlak bir ortamdan karanlık tarafa geçişi algılayan görsel sistemimiz güya görsel hareket ediyormuş üzere düşünmemize sebep oluyor.

Araştırmacılar göz bebeklerinin büyümesinin nedeni, görsel hudut ağımızın, direkt önümüze sunulan bilgiyi görmek yerine, bu bilginin gelecekte nasıl değişeceğini kestirim etmesinden ötürü gerçekleştiği formunda açıklıyor. Yani beynimiz bu görselin dışa gerçek genişlediğini hayal ediyor ve buna nazaran reaksiyon veriyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz