Ana Sayfa Mobil Burger King’in İnsanlara ‘Aptal’ Muamelesi Yaptığı Reklamlar

Burger King’in İnsanlara ‘Aptal’ Muamelesi Yaptığı Reklamlar

0
Burger King’in İnsanlara ‘Aptal’ Muamelesi Yaptığı Reklamlar

Son yıllarda, bilhassa de sosyal medyanın da tesiriyle markaların reklam stratejilerinde değişiklikler göze çarpıyor. Bu stratejilerden biri de “alaycı” reklamlar. Bu cins kampanyalarda firmalar kendilerine bir maksat seçer ve o gayesi tiye alırlar. 

Bu reklam kampanyalarından biri de Burger King’in Birleşik Krallık’taki kampanyası oldu. Bu kere gayede yer alan kitle ise firmanın taşınabilir uygulamasını kullanmayanlar oldu. Hamburger zinciri, uygulamasını kullananların daha zeki olduğunu enteresan ve İngiliz mizahının tesirini hissettirdiği cümlelerle söz etti. 

Uçak inince alkışlayanlar, geçersiz gözlük takanlar…

Burger King'In İnsanlara 'Aptal' Muamelesi Yaptığı Reklamlar - Yerli Portal

Burger King, astığı reklam afişlerinde uygulamasını kullanmayanları birtakım açılardan eleştirilen insanlara benzetti. Örneğin bir otobüs durağında yer alan panoda yer alan afişte, “Akıllı insanlarda uygulamamız var. Öbür beşerler hala bu reklamı okuyor ve otobüsü kaçırdılar, bu yüzden de konuta yemek saatinde varamyacaklar” yazıyor. Bununla da kalmayan fast food devi, öteki afişlerinde de “Akıllı insanlarda uygulamamız var. Başka beşerler uçak indiğinde alkışlıyor.” ya da “Akıllı insanlarda uygulamamız var. Öbür beşerler düzmece gözlük takıyor.” üzere tabirler kullandı. 

Burger King'In İnsanlara 'Aptal' Muamelesi Yaptığı Reklamlar - Yerli Portal

Aslında bu çeşit reklam kampanyaları genelde müşterilerin alınmayacağı, eğleneceği biçimde planlanıyor olsa da, Burger King’in reklamlarının uygulamasını kullanmayan bireyleri aptal olmakla itham ettiği istikametinde tenkitler var. Öte yandan aslında hayli eski olan bu reklam mantığı, firma tarafından müşterilerinin “Ben salak mıyım? Ben de indiririm, ne var yani?” diyerek harekete geçmesi için de tasarlanmış olabilir. Çünkü bu çeşit alaycı reklamların müşterilerin gözünde markayı daha alımlı kılabildiğini kanıtlayan pek çok araştırma da bulunuyor.  

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz