Ana Sayfa Yaşam “Christina’nın Dünyası” Yapıtının Üzücü Öyküsü

“Christina’nın Dünyası” Yapıtının Üzücü Öyküsü

0
“Christina’nın Dünyası” Yapıtının Üzücü Öyküsü

Güncel teknolojinin yardımıyla dijital sanattan ilerleyen ve klasik yolları tercih ederek kâğıt ve kalemle bağını koparmayan sanatkarları vakit zaman sizlerle buluşturuyoruz. Bunun yanında birbirinden farklı yerlerde görebileceğiniz, epey popüler eserlerin ayrıntılarını ve gerilerindeki öyküleri de sizlere anlatıyoruz.

Daha evvel tişörtlerden duvar kağıtlarına kadar her yerde görebileceğiniz Kanagawa Dalgası yapıtını ayrıntılarıyla ve tarihiyle birlikte anlatmıştık. Şimdiyse biraz daha batı tarafına gidiyor ve Amerika’dan bir yapıtı, Christina’nın Dünyası’nı (Christina’s World) inceliyoruz.

Nasıl ortaya çıktı bu eser?

&Quot;Christina'Nın Dünyası&Quot; Yapıtının Üzücü Öyküsü - Yerli Portal

Söz konusu tablo, Amerikalı sanatçı Andrew Wyeth tarafından 1948 yılında ortaya çıktı. Sanatkarın, kelam konusu yapıtı Amerika’nın Maine eyaletinde bulunan Cushing kasabasında yaptığı biliniyor. Zati kendisi, yapıtın ilham verici noktalarını da bu bölgede yakaladı.

Tabloda gördüğünüz meskenler ve yerde duran bayan kurmaca bir sahneyle oluşturulmadı. Burası sahiden de var olan bir yer. Ek olarak odak noktasında duran bayan da Wyeth’in tanıdığı biri. Dahası, yapıta ilham olan kişi de ta kendisi.

Cushing’e gittiği sırada Wyeth’in eşi, onu çocukluk arkadaşı Anna Christina Olson ile tanıştırdı:

&Quot;Christina'Nın Dünyası&Quot; Yapıtının Üzücü Öyküsü - Yerli Portal

  • Christina ve Andrew

Kardeşi Alvaro Olson ile çiftlik konutunda yaşayan Christina, Wyeth ailesiyle epey yakındı. O denli ki Wyeth’in sanatı üzerinde çalıştığı vakitlerde, onların evinde bir odayı kullandığı bile düşünülüyor. Ne olursa olsun, Olson kardeşler ve Wyeth ailesinin ortasında sıcak bir bağ olduğu kesin.

Peki ne oldu da iş bu tablonun ortaya çıkmasına vardı?

&Quot;Christina'Nın Dünyası&Quot; Yapıtının Üzücü Öyküsü - Yerli Portal

  • Alvaro (Christina’nın erkek kardeşi) ve Andrew

Christina’nın Dünyası tablosuna birinci baktığınızda arka planı hakkında nasıl bir çıkarım yaptınız? Şahsen ben konutuna gidemeyen genç bir kız canlandırdım gözümde. Ama benim başımda bu kızın konuta gitmesini engelleyen şey meskenin uzaklığı ya da kızın yorgunluğu değildi. Daha çok o devirlerde kırsal kesimde beğenilen karşılanmayacak olan lakin kendi dünyasında ona olağan görünen bir şey yaptığını ve bu sebeple meskende istenmediğini düşünmüştüm.

Ama işler hiç de o denli değilmiş:

Tabloda, Christina’nın vücuduna baktığımızda belinin alt kısmından itibaren cansız bir imaj bizleri karşılıyor. Belinden itibaren üstte kalan kısım ise zayıf olmasına karşın epey etkin görünüyor. Bu da alt taraftaki cansızlığı daha çok göze batırıyor desek yanlış olmaz.

Başta Christina’nın çocuk felci geçirdiği ve bu sebeple de belinden itibaren alt kısmı kullanamadığı düşünülüyordu. Lakin daha sonra bunun charcot-marie-tooth ismiyle bilinen ve sonları etkileyerek kasları zayıf kılan diğer bir hastalıktan kaynaklandığı niyeti ortaya atıldı. İki durum da yaşlılıkla daha da kötüleşiyor.

Tekerlekli sandalye kullanmak istemeyen Christina, meskeninin etrafında bu hâlde dolaşıyordu:

&Quot;Christina'Nın Dünyası&Quot; Yapıtının Üzücü Öyküsü - Yerli Portal

Bazı niyetlere nazaran de Wyeth, bir gün camdan bakıp Christina’yı bahçede bu formda ilerlerken görüp bu tabloyu yapmaya başlamıştı. Sonuç olarak tablodaki Christina’nın durumunun epeyce üzücü olduğunu söyleyebiliyoruz.

Fakat bu durum Christina için bu türlü değildi:

&Quot;Christina'Nın Dünyası&Quot; Yapıtının Üzücü Öyküsü - Yerli Portal

Wyeth, tablosunda Christina’nın hâline acımıyordu. Tersine, etraftaki herkesin ‘umutsuz’ olarak nitelendirdiği bahta cesurca tutunmasını takdir ediyordu. Lakin bunun, yapıtın depresif havasını kapatmadığı da ortada.

Diğer ayrıntılara da göz atalım:

Arkada çiftlik meskenini ve öteki yapıları görüyoruz. Ancak ortamda rastgele bir ağaç yahut yerdeki çimlerden öbür bitki görünmüyor. Yalnızca üst taraftaki meskenlerin birinde, uzakta da olsa az sayıda kuş dikkat çekiyor. Yan taraftan konuta hakikat giden motorlu araç izleri de boşuna koyulmamış. Onlar da Christina’nın içinde bulunduğu güç durumu daha da gözümüze sokuyor.

Bunun dışında çimlerin ayrıntılı işlenişi, Christina’nın saçında yer alan ayrıntılar ve uzaktaki meskenlerin bile epey ayrıntılı olması bu tablonun gerçekliğine büyük katkı sağlayan etkenlerden.

Eser hakkında öbür değişik bilgiler:

  • Tabloya baktığımızda genç bir kız görüyoruz ama Christina, bu tablo ortaya çıktığında 55 yaşındaydı. Ayrıyeten o denli bir poz, yaşlı birini rahatsız edeceğinden Wyeth’in eşi Betsy James modellik yapmıştı. Yalnızca eller, kollar ve elbise Christina’nın.
  • Wyeth’in babası Newell Wyeth de epeyce tanınan bir sanatçıydı. Sanat topluluğunda dönen niyetlere nazaran Wyeth’i depresif renk tonları kullanımına iten şey, babasının mevti oldu.
  • Wyeth, 2009 yılında hayata gözlerini yumdu.
  • Christina, Wyeth’in farklı eserlerine de ilham kaynağı oldu.

Tablo hakkında eklemek istediğiniz şeyler varsa yorum kısmında paylaşabilirsiniz. Çünkü üzerine yapılan tartışmalar durmak bilmiyor.

Kaynaklar: MoMA, Farnsworth Arka Museum, Jason Drake, Arka in Context, Ulusal Sıhhat Sistemi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz