Ana Sayfa Otomobil Çin, Mıknatıslı Otoyollar İnşa Ederek Trafiği Rahatlatmak İs

Çin, Mıknatıslı Otoyollar İnşa Ederek Trafiği Rahatlatmak İs

0
Çin, Mıknatıslı Otoyollar İnşa Ederek Trafiği Rahatlatmak İs

Çoğumuz çocukluğumuzdan beri gökyüzünde uçan arabaları göreceğimize inanıyoruz. Son vakitlerde uçan otomobillerle ilgili yapılan çalışmalar günden güne artarak devam ediyor. Geçtiğimiz yıllarda geliştirilen AirCar isimli uçan otomobil Slovakya’da 35 dakikalık bir uçuş gerçekleştirmişti. Bu araç geçtiğimiz aylarda ise uçuşa elverişlilik sertifikası almıştı.

Teknoloji gelişirken uçan otomobiller konusunda devletler de çalışmalar yapmaya devam ediyor. Ülkemizde de bu Cezeri bu alanda birinci olarak tarihe geçmişti. Bu içeriğimizde bahsedeceğimiz şey bir uçan otomobil değil lakin Çin’de gerçekleştirilen bir test sonucunda, güçlü mıknatıslarla otomobillerin uçabileceği ortaya çıktı.

Çin, maglev otoyolu inşa etmek istiyor

Çinli bir gazeteci tarafından atılan bir tweet’te mıknatıslarla dolu bir yolda seyahat ederken hızlanan ve hızlandıkça havada süzülen bir otomobilin görüntüsü viral oldu. Çinli araştırmacılar, bir pistin 8 km’lik kısmını güçlü mıknatıslarla donattı. Yapılan testlerde bir otomobil yerden 35 mm kadar yükseldi ve daha da hızlanarak saatte 230 km hıza ulaştı.

Bu testlerdeki temel hedef maglev trenlerden sonra manyetik levitasyon teknolojisiyle donatılmış bir otoyol inşa etmek. Yani Çin, tıpkı trenler üzere arabaların de mıknatıslarla dolu bir yolda süratli bir halde, yüksek süratlerde seyahat edip trafik sıkışıklığı, güvenlik üzere sıkıntıların ortadan kalkmasını amaçlıyor.

Bilim insanları, binek araçlar için manyetik kaldırma kuvveti kullanmanın yani güçlü mıknatıs kullanımının enerji kullanımını azalttığını belirlediklerini açıkladı. Birebir vakitte bu metot araçların menzilini de artırabilirken daha uzun ömürlü olmalarını sağlıyor.

Ekip başkanı olan Deng Zigang, bir sonraki adımlarının ilk maglev arabasının geliştirilmesine odaklanmak olduğunu açıkladı. Bu testin, Çin’de maglev arabaların gelişimi için kritik bir kıymet taşıdığı düşünülüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz