Ana Sayfa Yaşam Çov Çov Çin Aslanı Cinsi Köpeklerin Enteresan Özellikleri

Çov Çov Çin Aslanı Cinsi Köpeklerin Enteresan Özellikleri

0
Çov Çov Çin Aslanı Cinsi Köpeklerin Enteresan Özellikleri

Öncelikle belirtmeliyiz ki bir köpek beslemek istiyorsanız bu canlıların ticaretin yapan insanlara para vermek yerine sokakta sıcak bir yuva arayan yüzbinlerce köpekten birini sahiplenebilirsiniz. Çov çov ya da İngilizce ismiyle chow chow cinsi köpekler denilince aklınızda bir tıp canlanmıyor olabilir fakat eminiz Çin aslanı köpeği dediğimiz vakit hemen bu şirin cins gözünüzün önüne gelecektir.

Kabarık kürkü ve rengi nedeniyle Çin aslanı olarak isimlendirdiğimiz çov çov cinsi köpekler, en eski köpek ırklarından bir adedidir. Uygun huylu ve sevecen olmaları da bu yüzdendir fakat tüm köpekler üzere vaktinde sosyalleştirilmezse tehlikeli mi diye akıllarda soru işareti bırakacak davranışlar sergileyebilir. Gelin çov çov cinsi Çin aslanı köpeğinin değişik özelliklerine yakından bakalım ve bu sempatik köpek cinsini biraz daha yakından tanıyalım. 

Çov çov cinsi Çin aslanı köpeğinin farklı özellikleri:

  • En eski köpek ırklarından bir adedidir.
  • Chow chow isminin özel bir manası yoktur.
  • Çov çov cinsinin kimi fizikî özellikleri tam manasıyla benzersizdir.
  • Ne yaparsanız yapın, bir Çin aslanı köpeğini asla suya sokmayın.
  • Bir çov çovun konuta geldiğiniz vakit sizi kapıda karşılamasını beklemeyin. 
  • Çin’de bulundukları periyotta pek çok kıymetli vazifeye sahiptiler.
  • Sigmund Freud, Çin aslanı köpeğini seanslarında kullanıyordu.
  • Çov çov cinsi Çin aslanı köpeği tehlike mi sorusunun karşılığı biraz karışık.
  • Evde bir çov çov bakmak bazen çok sıkıntı olabilir.

En eski köpek ırklarından bir adedidir:

Çov Çov Çin Aslanı Cinsi Köpeklerin Enteresan Özellikleri - Yerli Portal

Kesin olarak bilinmiyor fakat çov çov cinsi Çin aslanı köpeğinin yaklaşık 3 bin yıldır bizimle birlikte olduğu düşünülüyor. 11. yüzyıl metinlerinde bahsedilen Çin aslanı, Marco Polo’nun birtakım seyahatnamelerinde de kendini yer bulmuştur. Tibet mastiff cinsi ile Sibirya samoyed cinsinin çiftleşmesi sonucu ortaya çıktığı düşünülüyor. Bu çiftleşmenin evvel Norveç bölgesinde yaşandığı ve tıbbın Moğollar ile birlikte daha sonra Çin’e gittiği kestirim ediliyor. Tibet manastırlarında emsal ırk köpekler görmek mümkün.

Chow chow isminin özel bir manası yoktur: 

Çov Çov Çin Aslanı Cinsi Köpeklerin Enteresan Özellikleri - Yerli Portal

Ülkemizde Çin aslanı ya da çov çov olarak bilinse de bu ırkın dünyada ismi İngilizce Chow Chow formundadır. Bu ismi birkaç yüzyıl evvel almıştır. İngilizler, 18. yüzyılda Çin ile ticaret yapmaya başladılar. Çince cha sözü karışık manasına gelmektedir. Bu sözden türetilerek kullanılan chow chow ikilemesi o periyotta Çin’den gelen her türlü eser için kullanılırdı. Muhtemelen bu cins de Çin’den geldiği vakit chow chow olarak anıldı ve en sonunda onun cins ismi olarak günümüze kadar geldi.

Çov çov cinsinin kimi fizikî özellikleri tam manasıyla benzersizdir:

Çov Çov Çin Aslanı Cinsi Köpeklerin Enteresan Özellikleri - Yerli Portal

Çin aslanı köpeği denilince pek çoğumuzun aklına tarçın rengi gelir lakin American Kennel Club’a nazaran bu cinsin siyah, tarçın, krem, ağır kırmızı, beyaz ve mavi – gri renkleri de bulunmaktadır. Evrildikleri coğrafya ve ataları nedeniyle tüyleri kendilerini soğuktan korumak için kalın ve uzundur. Lisanları ise öteki köpeklerin bilakis pembe değildir, büyüdükçe mavi – siyah renge sahip bir lisanları olur. 

En değişik özellikleri elbet dişleridir zira pek çok köpek ırkının 42 dişi varken Çin aslanı köpeğinin 44 tane dişi vardır. Bunun nedeni tam olarak bilinmiyor. Dikkatli bakarsanız bir çov çov köpeğinin art ayaklarının eklemli değil düz olduğunu fark edersiniz. Bu özellik sayesinde kalçaları dik yürürler ve son derece heybetli görünürler. 

Ne yaparsanız yapın, bir Çin aslanı köpeğini asla suya sokmayın:

Çov Çov Çin Aslanı Cinsi Köpeklerin Enteresan Özellikleri - Yerli Portal

Köpeklerin en karakteristik özelliklerinden bir tanesi suya atlayınca usta bir yüzücüye dönüşmeleridir lakin çov çov, bildiğiniz köpeklere benzemez. Evrimsel olarak her türlü coğrafik şartta yaşamışlardır lakin deniz, ırmak, göl kenarı nedir bilmezler. Üstelik kürkleri o kadar ağır ve kalındır ki bir insanın kışlık bir mont ile suya atlamasına benzeri. Elbette bir köpek olduğu için yeterli makus yüzer ancak kürkü ıslanıp ağırlaştığı için boğulma ihtimali çok yüksektir. Bu yüzden Çin aslanı köpeğini sudan uzak tutun ve illa serinlemek isterse hortumla biraz su sıçratın. 

Bir çov çovun konuta geldiğiniz vakit sizi kapıda karşılamasını beklemeyin:

Çov Çov Çin Aslanı Cinsi Köpeklerin Enteresan Özellikleri - Yerli Portal

Çov çov uyumlu ve şirin bir köpektir. Lakin öbür köpek cinsleri üzere sahibinin etrafında dönüp de sevgi beklemez. Konuta geldiğiniz vakit sizi kapıda karşılamak yerine rahat bir köşede kedi üzere uzanmış neler olup bittiğini gözlemlerken bulabilirsiniz. Çok oyuncu bir cins değildir lakin yeterli bir şey yaptığı vakit kulağının gerisini kaşımak üzere küçük takdir hareketleri güzeline gidecektir. 

Çin’de bulundukları devirde pek çok kıymetli misyona sahiptiler:

Çov Çov Çin Aslanı Cinsi Köpeklerin Enteresan Özellikleri - Yerli Portal

Günümüzde köpekleri birer dost olarak konutumuzda besliyor olsak da aslında bu canlıların bizimle birlikte evrimleşme nedenleri işe fayda olmalarıydı. Kuzey bölgelerinden Çin’e gelen birinci çov çov köpekler yavruluk periyotlarından itibaren sıkı bir eğitime tabi tutularak avcılık, bekçilik, kızak çekmek, sığır gütmek üzere misyonlarda kullanılıyorlardı. Tang hanedanı imparatorlarının 10 bin adam ve 5 bin çov çovdan oluşan özel takımları vardı. 

Sigmund Freud, Çin aslanı köpeğini seanslarında kullanıyordu:

Çov Çov Çin Aslanı Cinsi Köpeklerin Enteresan Özellikleri - Yerli Portal

Psikanalizin babası olarak bilinen Sigmund Freud’un Jofi ismini verdiği bir çov çov cinsi Çin aslanı köpeği vardı. Bu köpek özellikle çocuklarla yaptığı seanslarda yanında olurdu zira iştirakçilerin rahatlamasını sağlardı. Freud bu durumu şu cümlelerle anlatmıştır; “Köpekler, saf sevgiden aciz olan insanlardan farklı olarak sevgi ve nefreti karıştırmadan arkadaşlarını sever, düşmanlarını ısırır.”

Çov çov cinsi Çin aslanı köpeği tehlike mi sorusunun cevabı biraz karışık:

Çov Çov Çin Aslanı Cinsi Köpeklerin Enteresan Özellikleri - Yerli Portal

Kabul etmek gerekiyor ki tüm hayvanlar yapısı gereği biraz tehlikelidir. Zira insan medeniyeti hayvanlar için geçerli değildir ve onlar yabancı gördüklerine saldırma eğilimine sahiplerdir. Tüm köpekler üzere çov çov cinsi Çin aslanı köpeği de vakit zaman saldırgan davranışlar sergileyebilir fakat özel bir saldırganlık durumu kelam konusu değildir. Tüm köpekler üzere şimdi bir yavruyken hem beşerlerle hem de öbür hayvanlarla birlikte sosyalleştirilirse bu cins eğilimlerden uzaklaşacaktır. Agresif davranmaması için kâfi antrenman yapması gerektiğini de unutmayın. 

Evde bir çov çov bakmak bazen çok sıkıntı olabilir:

Çov Çov Çin Aslanı Cinsi Köpeklerin Enteresan Özellikleri - Yerli Portal

Çov çov cinsi Çin aslanı köpeğinin bakımı da öbür köpek cinsleri kadar zordur. Kendi cinslerine özel hastalıkları vardır, düzenli antrenman yapmaları gerekir, midelerini rahatsız etmeyecek mamalarla beslenmelidirler ve en kıymetlisi yavruyken başlayarak hayat uzunluğu süren bir toplumsallığın içinde olmalıdırlar. Pek çok uzun tüylü köpek ırkı üzere ve hatta daha fazla tüy dökebilirler. Bu nedenle bu çeşit korkularınız varsa konutta bir çov çov beslemeden evvel bir sefer daha düşünün.

Binlerce yıldır beşerlerle birlikte olan çov çov cinsi Çin aslanı köpeğinin enteresan özelliklerinden bahsederek bu cins hakkında bilmeniz gereken ayrıntılardan bahsettik. Çov çov cinsini seviyor musunuz? Fikirlerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz