Ana Sayfa Popüler Bilim COVID-19 Belirtileri Neden Aylarca Devam Ediyor?

COVID-19 Belirtileri Neden Aylarca Devam Ediyor?

0
COVID-19 Belirtileri Neden Aylarca Devam Ediyor?

2019 yılından bu yana hayatımızı etkileyen en değerli etmenlerden biri COVID-19 pandemisiydi. Birtakım bireyler kısa müddette hastalığı atlatırken birtakım kişilerde ise hastalığın tesirlerinin aylarca, hatta vakit zaman daha da uzun mühlet yaşadığı gözlemlendi. Semptomların bu kadar uzun mühlet görülmesinin nedeni ise direkt şahısların psikolojisi olabilir.

Yeni bir araştırmaya nazaran depresyon, anksiyete ve gerilim bozukluğu üzere etmenler nedeniyle insanların COVID-19 kaynaklı sıkıntılarının ortadan kalkması daha uzun sürüyor. Yani mental sıhhatiniz, fizikî sıhhatiniz üzerinde de tesirli oluyor. 

Stres, COVID-19’un etkilerini uzatıyor

Covid-19 Belirtileri Neden Aylarca Devam Ediyor? - Yerli Portal

Mental açıdan yaşanan badirelerin fiziksel sorunlara tesiriyle ilgili olarak en farklı bulgulardan biri ise olağanda tesirinin daha fazla olması beklenen hipertansiyon geçmişi, şeker, yüksek kolesterolün tesirinin bile mental tesir kadar fazla olmaması. 

Araştırmacılardan Dr. Siwen Wang, yaptığı açıklamada “Uzun vadeli COVID yönünden açıkça, bu (mental sağlık) açıdan bakmanın, fizikî sıhhat açısından bakmak kadar da kıymetli olduğunu görüyoruz.” dedi ve mental sıhhate da genel manada fizikî sıhhat üzere daha fazla ihtimam göstermek gerektiğini tabir etti. 

Öte yandan araştırmacılar, hastalığın tesirlerinin ruhsal olmadığını, fizikî bir tesiri bulunduğunu ortaya koydu. Çalışmada COVID-19 rahatsızlığı geçiren 3.193 hemşire ile çalışıldı. Sonuçlara nazaran COVID’in tesirleri, gerilim altındaki şahıslarda %30-50 ortasında daha uzun oluyor. 

Bu durumun temel nedeni olarak ise sitokin proteinlerinin salınmasıyla gerilim ortasındaki bağ gösterildi. Gerilim nedeniyle bu proteinin salınımı arttığı vakit ateşlenme ölçüsü da artıyor. Öte yandan araştırmanın çok benzeri özelliklere sahip beşerlerle yapılmış olması, durumun farklı bireylerde farklı gelişebileceğine işaret ediyor olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz