Ana Sayfa Popüler Bilim Covid-19 Virüsünün Laboratuvarda Üretildiğine Dair Araştırma

Covid-19 Virüsünün Laboratuvarda Üretildiğine Dair Araştırma

0
Covid-19 Virüsünün Laboratuvarda Üretildiğine Dair Araştırma

Koronavirüs pandemisi başladığı vakitlerde yaygın kanı hastalığın, Çin’deki yabanî hayvan pazarlarında ortaya çıktığı tarafındaydı. Bir öteki görüşe nazaran ise hastalığın gerçek nedeni, Çin’in Vuhan kentindeki bir laboratuvarda yapılan çalışmalardı. 

İki yıldan uzun bir müddettir Dünya’nın başındaki en büyük badirelerden biri olan koronavirüsün kaynağının laboratuvar olduğunu ortaya çıkardığına inanan bir çalışma yapıldı. Üç araştırmacı tarafından ortaya atılan argümana nazaran, hastalık %99,9 ihtimalle laboratuvardan çıktı

Araştırma tartışma yarattı.

Covid-19 Virüsünün Laboratuvarda Üretildiğine Dair Araştırma - Yerli Portal

Üç Alman araştırmacı tarafından gerçekleştirilen ve henüz bilimsel olarak incelenmemiş olan araştırma, internetten çevrimiçi olarak yayımlandı. Bu çalışmaya nazaran Sars-Cov-2, yüzde 99,99 ihtimalle kasıtlı olarak genetiği değiştirilmiş bir virüs. 

Araştırmacılar, Sars-Cov-2 virüsünün bir laboratuvarda geliştirildiğini tez ediyor.

Covid-19 Virüsünün Laboratuvarda Üretildiğine Dair Araştırma - Yerli Portal

Araştırmanın altında imzası bulunan isimlerden Valentin Bruttel, ntv.de’ye verdiği röportajda, 2021 yazının başlarında virüsün genomundaki birinci anomalileri tespit ettiğini söz etti. Brüttel, “Diğer moleküler ipuçlarıyla birlikte, sonuçlarımız bu virüsün yüzde 99,9 oranında yapay, muhtemelen doğal bir virüsün manipüle edilmiş bir kopyası olduğunu gösteriyor. Muhtemelen bunun için kullanılan formüller, sentetik virüsler üretmek için kişisel viroloji laboratuvarları tarafından da çok misal bir biçimde kullanılıyor” sözlerini kullandı. 

Araştırmacılar virüsün genomunda tertipli olarak tekrar eden bir model gördüklerini söz ediyor. RNA virüslerini genetik olarak değiştiren laboratuvarların, tek zincirli bu yapılarda ortaya çıkan irtibat noktalarda yer alan izler, zincirlerin bağlandığı noktalarda ortaya çıkıyor. 

Araştırmacılar, pandemiye neden olan virüs ve tabiattaki başka virüsleri karşılaştırdı. Belirli bir düzen keşfeden araştırmacılara göre bu türlü bir yapının doğal olarak ortaya çıkması olasılığı  “en fazla 100’de 1, muhtemelen çok daha düşük” olarak tanımlanıyor. Alman araştırmacılar, virüsteki izleri bir silahın üzerindeki parmak izi olarak isimlendiriyor. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz