Ana Sayfa Oyun CS:GO’da Rank Sistemi Nedir, Nasıl İşler?

CS:GO’da Rank Sistemi Nedir, Nasıl İşler?

0
CS:GO’da Rank Sistemi Nedir, Nasıl İşler?

Üzerine binlerce turnuva düzenlenen, eski popülerliğini biraz olsun kaybetse bile çağımızın en uygun oyunlarından bir tanesi olan CS:GO, oyun tarihinde hayli büyük bir isme sahip. Aslında Counter Strike serisinin tamamı, oyuncular için hayli özel manalara sahip. Rekabetçi başta olmak üzere oyuncu modları, jailbreak üzere özel modlara sahip sunucuları ile CS:Go rank sistemi ile de büyük bir rekabet oluşturuyordu.

Sizleri makul bir düzeye getiren CS:GO rank sistemi nedir, nasıl işler gibi soruları merak ediyor olabilirsiniz. Şayet bir CS:GO oyuncusuysanız, ranklar sizin için hayli değerli bir yer taşıyor demektir. Zira CS:GO’da ustalığınız, ekseriyetle rank düzeyinize nazaran belirleniyor. Şayet yeni bir CS:GO oyuncusuysanız, nasıl rank atlanır rehberini okumak için yavaşça aşağı kaydırın.

İçindekiler

CS:GO’da rank nedir?
CS:GO rankları nelerdir?
CS:GO’da rank sistemi nasıl işler?
CS GO’da nasıl rank atlanır? Daha güzel oynamak için ipuçları
Temel silahlarla başlayın
Nişan pratikleri yapmaya çalışın
Ateş ederken mermi denetimini sağlayın
Mermilerinizi denetim etmeyi unutmayın
Sesleri takip edin

Temelden başlayalım, CS:GO’da rank nedir?

Cs:go’da Rank Sistemi Nedir, Nasıl İşler? - Yerli Portal

Her şeyden evvel, bu kadar ehemmiyet taşıyan rank sistemi nedir sorusunu yanıtlamamız gerekiyor. Birçok oyunda olduğu üzere, rank sistemi aslında bir nevi düzey sistemidir. Sizleri başka oyunculardan ayıracak rank sistemi, elde ettiğiniz muvaffakiyetler sonucunda ortaya çıkmaktadır. Şayet uygun bir CS:GO oyuncusuysanız, rankınız vakitle daha da yükselecektir. Elbette, şayet makûs bir oyuncuysanız tıpkı formda rankınız geriye gerçek ilerleyecektir.

Rank sistemi, hayli fazla rank düzeyine sahip. Menüde isminizin çabucak altında bulunan rankınız, girdiğiniz maçlarda elde ettiğiniz skorlara ve galibiyetlere nazaran değişmektedir. Bu nedenle şayet rankınızı yükseltmek istiyorsanız, CS:GO’yu çok daha dikkatli ve profesyonel bir halde oynamanız gerekmektedir.

Peki CS:GO rankları nelerdir?

Cs:go’da Rank Sistemi Nedir, Nasıl İşler? - Yerli Portal

 • Silver I
 • Silver II
 • Silver III
 • Silver IV
 • Silver Elite
 • Silver Seçkine Master
 • Gold Nova I
 • Gold Nova II
 • Gold Nova III
 • Gold Nova Master
 • Master Guardian I
 • Master Guardian II
 • Master Guardian Elite
 • Distinguished Master Guardian
 • Legendary Eagle
 • Legendary Eagle Master
 • Supreme Master First Class
 • Global Elite

CS:GO’da toplamda 18 adet rank bulunuyor. Bu ranklar, sırasıyla üstteki listede olduğu üzere yükselmektedir. Küresel Seçkine, CS:GO’da bilinen en yüksek rank düzeyidir. Çoklukla bu rank düzeyine ulaşan oyuncular, CS:GO’yu profesyonel bir halde oynayan lisanslı oyuncular oluyor. Zira Küresel Seçkine düzeyine gelebilmek için epey düzgün bir CS:GO oyuncusu olmanız gerekiyor. “Bi’ maç atıp, çıkarım” niyeti yerine, tıpkı bir futbol maçı üzere özel antremanlar düzenleyecek düzeydeki oyuncuların rank düzeyinden bahsediyoruz.

CS:GO’da rank sistemi nasıl işler?

Cs:go’da Rank Sistemi Nedir, Nasıl İşler? - Yerli Portal

Gelelim bu ranklara nasıl ulaşacağınız sorusuna. CS:GO’nun en kıymetli modu, bilindiği üzere rekabetçi modudur. Haliyle ranklarınızın büyük bir çoğunluğu da rekabetçi modundan takviye almaktadır. Rekabetçi modunda yaptığınız maçlardaki galibiyetleriniz, mağduriyetleriniz ve skorlarınız aslında rankınızın yükselmesine yahut azalmasına neden olacaktır.

Örneğin, 3 adet rekabetçi maçı yaptınız ve üçünde de galibiyet kazandınız. Bununla birlikte, skorlarınız da kadronuza nazaran epey yüksek. Bu maçlar, rank sisteminizin yükselmesine epey tesir sağlayacaktır. Gelelim tam bilakis, yaptığınız 3 maçta da mağduriyet ve düşük skorlar ortaya çıkardınız. Bu da rankınızın tam bilakis yani düşmesine neden olacaktır.

CS GO’da nasıl rank atlanır? Daha âlâ oynamak için ipuçları:

Temel silahlarla başlayın

Cs:go’da Rank Sistemi Nedir, Nasıl İşler? - Yerli Portal

Eğer CS:GO görüntüleri izliyorsanız yahut canlı yayınları takip ediyorsanız, başka oyuncuların ne kadar renkli silahlara sahip olduğunu görüyor olabilirsiniz. Siz de CS:GO’ya başladığınızda bu usul silahlar kullanmak isteyebilirsiniz. Fakat bu hakikat bir hareket değil. Şayet CS:GO’ya yeni başladıysanız, temel silahlar ile başlamanız gerekmektedir. Örneğin, şimdi AWP üzerine bir geçmişiniz yok ise AWP silahını kullanmamalısınız. Zira, o an silah hakkında bir deneyiminiz olmadığı için vuruşlarınız boşa gidecektir.

Başlangıç için Tec-9, Five-SeveN, P250 üzere silahlar ile birlikte, AK-47 ve M4A1 silahlarını kullanmayı deneyin. Birinci olarak temel silahlara eliniz alıştıktan sonra, oyundaki başka silahları da deneyimlemeye başlayabilirsiniz. Lakin birinci evvel temel silahlara gereksiniminiz var.

Nişan pratikleri yapmaya çalışın

Cs:go’da Rank Sistemi Nedir, Nasıl İşler? - Yerli Portal

Silahı alıp, karşınızdaki oyuncuyu tararsanız hiçbir işe yaramaz. Nişan alırken, yanlışsız nişan aldığınızdan emin olmalısınız. Bununla birlikte, heyecan yapmak yerine hayli soğuk kanlı olmalısınız. Bu sayede, karşınızdaki kadronun oyuncusunu çarçabuk vurabilirsiniz. Daima olarak nişan pratikleri yaparak, bileğinizi bu tarafta güçlendirebilirsiniz.

Ateş ederken mermi denetimini sağlayın

Cs:go’da Rank Sistemi Nedir, Nasıl İşler? - Yerli Portal

Örneğin bir AK-47 silahı ile oynuyorsunuz. Karşınızdaki oyuncuyu direkt olarak tararsanız, oyuncunun ardındaki duvara kaliteli bir portresini çizebilirsiniz. Lakin ne yazık ki oyuncuyu vuramazsınız. Bu nedenle silahınız ile tararken bile mermilerin nereye isabet ettiğini takip etmeniz gerekiyor. Bu sayede silahınız ile tararken oyuncuyu birtakım mouse hareketleri ile kolaylıkla vurabilirsiniz.

Mermilerinizi denetim etmeyi unutmayın

Cs:go’da Rank Sistemi Nedir, Nasıl İşler? - Yerli Portal

Dust2 haritasında, long bölgesindesiniz. Düşmanınız tam karşınızda ve ateş edeceksiniz. Lakin bilin bakalım ne eksik? Evet, merminiz. Maç esnasındayken daima olarak mermilerinizi denetim etmelisiniz. Bu sayede, öldürme ihtimaliniz olan düşmanınızı mermi yüzünden öldürememek üzere bir riskle karşı karşıya kalmazsınız. Maç esnasında mermileriniz epeyce değerli, gözünüz daima sağ altta bulunan mermi durumunda olmalı.

Sesleri takip edin

Cs:go’da Rank Sistemi Nedir, Nasıl İşler? - Yerli Portal

CS:GO’yu kesinlikle bir kulaklıkla oynamanızı tavsiye ediyoruz. Zira, etraftan gelen ateş seslerini, öteki oyuncuların ayak seslerini daha net duyabilmek için bir kulaklığa gereksiniminiz olacak. Örneğin, düşmanınız ardınızdan geliyor ise kulaklık ile ardınızdan bir sesin geldiğini duyabilirsiniz. Bu sayede, düşmanınızın sizi ardınızdan vurmasını engelleyebilirsiniz. CS:GO’da ses kasmak, epey kıymetli taktiklerden bir tanesi.

CS:GO rank sistemi, oyunun en temel ve kıymetli özelliklerinin başında geliyor. Bununla birlikte şayet yeni bir CS:GO oyuncusuysanız, sizler için üstte CS:GO rankları nelerdir, CS:GO rankları nasıl işler, nasıl rank atlanır üzere değerli bahisleri cevaplandırdık. Bilhassa rank yükseltme hakkındaki tüyolarımızı uyguladığınızda, oyunda çok daha süratli geliştiğinizi fark edeceksiniz. Sizler CS:GO’da rank atlamak için hangi taktikleri kullanıyorsunuz? Bizlerle paylaşmayı unutmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz