Ana Sayfa Yaşam DALL-E’nin Yeni Özelliği Outpainting Duyuruldu

DALL-E’nin Yeni Özelliği Outpainting Duyuruldu

0
DALL-E’nin Yeni Özelliği Outpainting Duyuruldu

Bir fotoğraf ya da fotoğraf karesine baktığınızda o karenin etrafında ne olduğunu hiç merak ettiniz mi? Ya da bir görseli projenizde, ödevinizde vs kullanmak istediğinizde boyutları yüzünden sorun yaşadınız mı? DALL-E sayesinde artık görsellere baktığınız pencereyi istediğiniz kadar genişletebileceksiniz. 

Aslında DALL-E, fotoğrafların ve fotoğrafların etrafında boşluk bıraktığınızda bu boşlukları aslında doldurabiliyordu. Burada ise durum biraz daha farklı. Yapay zeka kadrajın dışında ne olabileceğini iddia edip ona nazaran görseller oluşturuyor. 

İnci küpeli kız vintage cafede

Meşhur İnci Küpeli Kız‘ın kullanıldığı örnek çalışmaya baktığımızda, yüzeysel uzatılmış bir duvar görmüyoruz. Yapay zeka gölgeleri, yansımaları ve dokuları kullanarak, orijinal görselle kusursuz biçimde kaynaşmış bir geniş açı imgesi oluşturuyor. Yeni özellik sayesinde artık görselleri kesip biçmeden de genişletebileceğiz. Böylelikle özelliğin kullanımı daha rahat oluyor.

Tabii ki DALL-E, görselleri genişletme işini de doğal bir formda yapıyor. Örneğin İnci Küpeli Kız bu çalışmada günümüzde vintage olarak nitelendirilen stilde bir kafede gözüküyor. Art planda yer alan bütün her şey de görselin ışığı, dokusu ile özgün resimin biçimi da tıpkı gözüküyor. 

DALL-E son periyotta yeni duyurulan özellikleri ile gitgide daha çok merak uyandırıyor. Şu anda şimdi Beta versiyonunda olan uygulamaya OpenAI tarafından seçilen şahıslar erişebiliyor.

Fotoğrafları düzenleyebilen ve yine oluşturabilen yapay zekanın görsel sanatların geleceğine nasıl tesir edeceğini ise vakit gösterecek.

Peki yapay zeka sahiden de bilinçlendi mi?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz