Ana Sayfa Popüler Bilim Doğruluk Serumu Olarak Bilinen Sodyum Pentotal Gerçek mi?

Doğruluk Serumu Olarak Bilinen Sodyum Pentotal Gerçek mi?

0
Doğruluk Serumu Olarak Bilinen Sodyum Pentotal Gerçek mi?

Yalanı ve yalancıyı yakalamanın, anlatılan hikayedeki tutarsızlıkları bulma, yalan söyleyenin yüzünü okuma ve davranışlarını denetim etme üzere birçok yolu olsa da artık bahsedeceğimiz palavrası yakalama yolu epeyce farklı.

Mesela doğruluk serumunu hiç duymuş muydunuz? Bu seruma sodyum tiyopental yahut sodyum pentotal denmekte. Bu ilaçla ilgili genelde Hollywood’un, Stormbreaker, Person of Interest üzere casusluk temalı TV gösterilerinde birtakım sahnelere yer verdiği görülüyor.

Sodyum pentotal, aslında tıbbi bir anestetik ancak sonradan hakikat serumu olarak kullanılmaya başlanmış.

Doğruluk Serumu Olarak Bilinen Sodyum Pentotal Gerçek Mi? - Yerli Portal

Bu ilaç, Abbot Laboratories’te çalışan Ernest H. Volwiler ve Donalee L. Tabern tarafından geliştirilen bir ağrı önleyicidir. Bu ilacı, 1934 yılında birinci olarak göz hekimlerinin hastalarını ameliyata almadan evvel uyuşturmak için kullandıkları biliniyor.

İlacı kullanan kişi bir dakika içinde uykuya dalıyor ve yaklaşık 15 dakika sonra da uyanıyordu. Hatta fetüsü etkilemediği için gebe bayanlarda bile bu ilaç kullanıldı. Bu ilaç 1931 yılında İngiliz hekim J. Stephen Horsley tarafından doğruları söyletmesi için alternatif olarak kullanılmaya başlandı. Horsley’e nazaran beşerler bu ilacın tesirindeyken özel kanılarını daha rahat biçimde söz edebiliyordu.

Gerçekleri söyleten bir ilacın natürel ki de psikiyatri alanında kullanılması kaçınılmaz olmuştu.

Doğruluk Serumu Olarak Bilinen Sodyum Pentotal Gerçek Mi? - Yerli Portal

Bu ilaç, psikiyatrik hastalarla daha rahat irtibat kurmak ve hastaları gevşetmek için kullanılmaya başlanmıştır. Hastalar, bu ilacı içtikten sonra sakinleşerek rahatlıyor, böylece tabibin sorularını cevaplamak için iki defa düşünmüyorlardı. Bir nevi, psikiyatrik hastalar için hipnoz etkisi yaratıyor diyebiliriz.

Bu ilacın kullanım alanı yalnızca tıbbi alanlarla sonlu değildi, istihbarat tarafından da kullanılıyordu.

Doğruluk Serumu Olarak Bilinen Sodyum Pentotal Gerçek Mi? - Yerli Portal

CIA’in, teröristlerden bilgi almak için bu ilacı kullandığı istikametinde tezler mevcut. Hatta 1951’de Bluebird Operasyonu ismiyle bilinen bir operasyonun ismi sonradan Enginar Operasyonu olarak değiştirildi ve bu operasyonun, insanları sorgularken kullanmak için sodyum pentotal üzere ilaçlar geliştirmeyi amaçlayan bir operasyon olduğu öne sürüldü.

Doğruluk serumu olduğuna inanılan bu ilaç, birebir vakitte beyin aktivitelerine ziyan veriyor.

Doğruluk Serumu Olarak Bilinen Sodyum Pentotal Gerçek Mi? - Yerli Portal

İlacın birçok farklı kullanım alanı olduğu söyleniyor. Mesela epilepsi tedavisinde, uykunun düzenlenmesinde ve telaşın giderilmesinde kullanılabiliyor. Bu ilaç tıpkı vakitte bir barbitürat (sakinleştirici) olarak tanımlandığı için beyin hücrelerindeki nöronların elektriksel aktivitesini baskılayabiliyor. Böylece ilaç, nöronların bilgi iletmek için güç harcamasına mani oluyor. Beyindeki güç ihtiyacı azaldığı vakit, beynin metabolik düzeyi de düştüğü için bu ilacın aslında beyin için ziyanlı olduğu görülmüş oluyor.

Velhasıl, doğruluk ilacı olarak isimlendirilen bu husus bir vakitler istihbarat ve tıp yetkilileri tarafından kullanılmış olsa da günümüzde bu türlü bir ilacın doğruları söyletme hedefli kullanıldığı söylentilerinin gerçek olduğuna dair tatmin edici bir ispat yok. Yüzde yüz doğruyu söyleten bu türlü bir ilaç olsaydı şimdiye kadar tüm hatalılar basitçe yakalanır, toplumdaki tüm problemler çözülmüş olurdu. Yani şu ana kadar hakikati saf biçimde ortaya koyacak bir prosedür bulunmuyor.

Kaynaklar: 1, 2

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz