Ana Sayfa Popüler Bilim Doğum Denetim Hapı ile Sonraki Gün Hapı Ortasındaki Farklar

Doğum Denetim Hapı ile Sonraki Gün Hapı Ortasındaki Farklar

0
Doğum Denetim Hapı ile Sonraki Gün Hapı Ortasındaki Farklar

Ertesi gün hapı, halk ortasında 72 saat hapı olarak da biliniyor. Bu ilaç, genelde cinsel alakada korunmayanlar veya rastgele bir istenmeyen durum yaşayanlar tarafından acil olarak hamileliği önlemek için kullanılıyor. Bu ilacın içeriğinde yüksek doz progesteron hormonu (gebeliğe hazırlayan bir hormon) bulunuyor. Bu hormon sayesinde yumurtalıklardan yumurtalar atılıyor ve spermin yumurtayı döllemesi engelleniyor.

Yani bir nevi bedendeki progesteronun aktifliği bu haplar sayesinde süreksiz olarak değiştirilmiş oluyor. Fakat insanlar bu ilacı bir tıp doğum denetim hapı (oral kontraseptifler) zannedebiliyor. En geç 3 gün yahut 5 gün (bazı haplar 120 saat tesirli olabiliyor) içerisinde tesirli olan bu ilaçların doğum denetim haplarıyla alakası yok. Nasıl mı, gelin görelim.

Doğum denetim hapları sistemli kullanılan ve hamileliği yüksek oranda önleyen yollardandır.

Doğum Denetim Hapı Ile Sonraki Gün Hapı Ortasındaki Farklar - Yerli Portal

Bu ilaçlar sonraki gün haplarına nazaran daha tesirlidir. Ayrıyeten doğum denetim ilaçları çağdaş korunma metoduna giriyor yani hiç gebe kalmak istemeyen bireylerin tercih ettiği uzun soluklu bir süreci kapsıyor. Sonraki gün ilaçları da her vakit kullanılabilen ilaçlar değildir.

Doğum Denetim Hapı Ile Sonraki Gün Hapı Ortasındaki Farklar - Yerli Portal

Bunları, bir adet döngüsü içerisinde yalnızca bir sefer kullanmanız gerekir. Ayrıyeten bu ilaçların tesiri uzun müddet kullanılan doğum denetim ilaçlarına nazaran az olduğu için istenmeyen gebeliği tedbire oranları da daha düşüktür.

Bir de doğum denetim hapı alabilmek için reçete gerekir lakin sonraki gün hapında bu türlü bir durum kelam konusu olmaz.

Doğum Denetim Hapı Ile Sonraki Gün Hapı Ortasındaki Farklar - Yerli Portal

Adı üstünde sonraki gün ilacı acil durumlar içindir lakin hamileliği önleyen ve sistemli kullanılan öbür ilaçları alabilmek için bir doktora muayene olmak gerekebilir. Zira bazen 18 yaş altındaki bireyler de bunları kullanmak isteyebileceği için hekim muayenesi olmadan bu yaşın altındaki bireylere bahse konu haplar satılmaz.

Aslında ikisinin de yarattığı fizyolojik ve ruhsal komplikasyonlarda benzerlikler görülebilir.

Doğum Denetim Hapı Ile Sonraki Gün Hapı Ortasındaki Farklar - Yerli Portal

İki hap da mide bulantısı, baş ağrısı, göğüslerde ağrı, düzensiz adet kanamaları yapabilir. Lakin doğum denetim haplarının başkalarından farkı kilo alımı, depresyon ve âdet olamama üzere komplikasyonlara neden olmasıdır. Ertesi gün ilaçlarının farkı ise; yorgunluk, baş dönmesi ve kusma yapmasıdır. Ayrıyeten bu sonraki gün ilaçları, zaten gebe olan bir kişi için işe yaramazdır.

Doğum Denetim Hapı Ile Sonraki Gün Hapı Ortasındaki Farklar - Yerli Portal

Tabii ki doğum denetim hapları da gebeyken kullanılmamalıdır zira anne düşük yapabilir. Yahut bu ilaçları kullandıktan çabucak sonra gebe kalanların bebeklerinde kromozom anomalileri (anormal kromozom yapısı) görülebilir. Bu ilaçlar premenstrual sendrom tanısı alan bireylere de denetimli olarak tabipler tarafından verilebilmektedir.

Doğum denetim ilaçları bayanlarda bulunan östrojen ve progestin hormonunu içeren ilaçlardır.

Doğum Denetim Hapı Ile Sonraki Gün Hapı Ortasındaki Farklar - Yerli Portal

Bu iki hormonun kombinasyonu, beyindeki hipofiz bezini harekete geçirerek ovulasyonu başlatan luteinize edici hormonun (LH) ve folikül uyarıcı hormonun (yumurtalıkları uyararak yumurtlama sürecini başlatıyor ve yumurtlama sürecinden sonra ikinci bir yumurtanın gelişimini engelliyor- FSH) salınmasını mahzurlar, böylelikle hamilelik önlenir. 

Ayrıca progestin hormonu, yumurtayı çevreleyen rahim salgısına (doğurgan periyotta spermlerin canlı olmasını sağlayarak işini kolaylaştıran salgı) spermin gelip tesir edebilmesini zorlaştırıyor. İşte böylelikle döllenmenin gerçekleşmesi neredeyse imkansıza yakın oluyor. Bazı bayanlarda bu hormon direkt olarak yumurtlamayı bile önleyebiliyor. Pekala siz daha evvel rastgele bir doğum denetim tekniği kullandınız mı? Kullandıysanız tesirleri ne oldu? Yorumlarda tecrübelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynaklar: Kadın Sıhhati TV, Dr. Fatih Adanacıoğlu, Medicine Net, Pop Sugar, Self, Cosmopolitan, Healthline, Nua

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz