Ana Sayfa Sektörel Dolar Kazanmak İçin Borsaya Nasıl Yatırım Yapılır? – 2022

Dolar Kazanmak İçin Borsaya Nasıl Yatırım Yapılır? – 2022

0
Dolar Kazanmak İçin Borsaya Nasıl Yatırım Yapılır? – 2022

Borsaya nasıl yatırım yapılır?” sorusuna birden fazla vakit karmaşık yanıtlar alınırdı. 90’lar yahut 2000’lerin başında yaşayanlar için borsada yatırım yapmak, hararetli bir biçimde konuşan bir ekip insanların telefonla karşıdaki bireye “şu hisseyi al” dediği “tuhaf ve gizemli bir dünya” manasına geliyordu

Günümüzde dünyanın büyük oranda dijitalleşmesi sayesinde borsada yatırım yapmak bir telefon uygulamasını indirmek kadar kolaylaştı. Bugün prestijiyle Türkiye’de borsaya yatırım yapmak isteyenler, bankaların uygulamalarındaki yatırım kısımlarından yahut “SPK onaylı” aracı kurumların uygulamaları üzerinden yurt içi ve yurt dışındaki borsalara çarçabuk yatırım yapabiliyorlar.

Borsada yatırım yapmak neden değerli?

Dolar Kazanmak İçin Borsaya Nasıl Yatırım Yapılır? - 2022 - Yerli Portal

Pandemi ile birlikte tüm dünyada tesirini hissettiren ve Rusya-Ukrayna savaşıyla birlikte şiddetini artıran enflasyon baskısı, bilhassa Türkiye’deki birçok insanın alım gücünün yanı sıra var olan varlıklarının da azalmasına yol açtı. Ekonomik ve toplumsal açıdan böylesine güç günlerde, insanların enflasyona karşın alım güçlerini koruyabilecekleri ve enflasyonun üzerinde getiri sağlayabilecekleri yatırım araçları bulunuyor. Borsada yatırım yapmak ise bu araçların yahut fırsatların başında geliyor.

Artık dünyada birçok insan, bilhassa Amerika ve Avrupa’da, enflasyona karşın getiri sağlayabilmek ve alım güçlerini koruyabilmek için borsada şirketlerin pay senetlerine uzun vadeli yatırım yapmaya çalışıyor. Son araştırmalar, Amerikalıların %58’inin pay senedi sahibi olduğunu gösteriyor. Örneğin; bundan 5 yıl-önce Microsoft’un payını alan Amerikalı ortalama bir yatırımcı, dolar bazında, bugün prestijiyle %280 getiri sağlamış gözüküyor. Pekala, kur riski de düşünüldüğünde, Türkiye’den pay senetlerine yatırım yaparak dolarla para kazanmak mümkün mü? Evet, mümkün.

Dolarla para kazanmak için Amerikan Borsaları: NASDAQ ve NYSE

Dolar Kazanmak İçin Borsaya Nasıl Yatırım Yapılır? - 2022 - Yerli Portal

Türkiye’deki birçok yatırımcı, portföyündeki riski dağıtmak, kur riskini azaltmak, yurt dışındaki fırsatları pahalandırmak ve tıpkı vakitte dolarla para kazanmak için Amerikan borsalarından pay senedi alıyor. Dünyanın en büyük iki borsası olan NYSE ve Nasdaq başta olmak üzere Amerika’da birçok borsa bulunuyor. Teknolojiden endüstriye, perakendecilikten sıhhat kesimine üzere birçok farklı bölümde faaliyet gösteren büyük şirketler ise çoğunlukla bu iki borsada süreç görüyor.

Bu borsalarda süreç gören şirketlerin (Apple, Amazon, Tesla, Microsoft, Google, Walmart vs.) birçoğu gelir açısından dünyanın en büyük şirketleri olmasından ötürü dünya genelindeki yatırımcılar ve fon şirketleri çoklukla Amerikan borsalarında yatırım yapmayı tercih ediyor. Pekala, Türkiye’den de bu borsalara direkt yatırım yapmak mümkün mü?

Türkiye’den ABD borsalarına nasıl yatırım yapılır?

ABD borsalarına Türkiye üzerinden direkt yatırım yapmak artık çok daha kolay. İster bankalar üzerinden isterseniz de aracı kurumlar üzerinden Amerikan borsalarına direkt yatırım yapabilirsiniz. Bu noktada dikkat etmeniz gereken birkaç bahis bulunuyor:

  • Seçeceğiniz banka yahut aracı kurum, sistemli olarak denetlenen ve muhakkak regülasyonlar çerçevesinde hareket eden bir finansal kuruluş olmak zorundadır.
  • Seçeceğiniz kurum, yüksek komite fiyatlarına sahip olmamalıdır. Düşük kurul fiyatlarına sahip bir kurumla anlaştığınız takdirde yüksek komite için ayırdığınız parayı da pay senetlerine yatırabilirsiniz.
  • Seçeceğin kurumun uygulaması, kolay, pratik ve sezgisel bir arayüze sahip olmalıdır.

Amerikan borsalarına Midas ile basitçe yatırım yapabilirsiniz!

Bu kriterler kelam konusu olduğunda şu an için Amerikan borsalarına direkt yatırım yapmaya imkan tanıyan en avantajlı kurumlarında başında Midas geliyor. Pekala, Midas’ı başkalar aracı kurumlardan ayıran noktalar neler?

Midas, Türkiye’deki Sermaye Piyasası Şurası (SPK) tarafından yetkilendirilen ve denetlenen bir aracı kurumdur. Tıpkı bankalarda olduğu üzere, nizamlı olarak denetlenen ve aşikâr regülasyonlar çerçevesinde hareket eden bir finansal kuruluştur. Ayrıyeten Midas’la yatırım yaptığınız tüm paylar, büsbütün sizin isminize yazılır ve saklanır. Yatırımlar, SEC’in (ABD Menkul Değerler ve Borsa Komisyonu) yetkilendirdiği takas ve saklama kuruluşu tarafından teminat altında saklanır.

Midas, pay alım ve satımın 25 dolarlara varan yüksek kurul oranlarının tersine alım ve satımlara 1,5 dolarlık cüzi bir kurul fiyatı alıyor. İster bir şirketin 1 adet isterseniz de 1000 adet payını alın yahut satın, fark etmez, ödeyeceğiniz toplam fiyat 1,5 doların üzerine çıkmıyor.

Midas, hem App Store hem de Play Store’dan rahatlıkla indirebileceğiniz uygulaması ile Amerikan borsalarına dakikalar içerisinde yatırım yapmanıza kolay ve pratik formda imkan sağlıyor. Bilhassa yatırıma yeni başlayanlar, sezgisel tasarım sayesinde pay senedi alım ve satımlarını çarçabuk gerçekleştirebilir.

Midas’ın en büyük avantajlarından biri de “parça hisse” özelliği ile fiyatı 3.000 dolarlara varan payları kesimli olarak almaya imkan tanımasıdır. Örneğin; şu an fiyatı 2.300 dolar olan Amazon payına yatırım yapabilmek için 2.300 dolara sahip olmanız gerekmiyor, isterseniz 10 dolarla da Amazon üzere dünya devlerine istediğiniz ölçüde yatırım yapabilirsiniz.

Sonuç: Siz değil, paranız sizin için çalışsın

Dolar Kazanmak İçin Borsaya Nasıl Yatırım Yapılır? - 2022 - Yerli Portal

Bir gün emekli olabilmek için bankada kâfi ölçüde birikiminiz olsun istersiniz lakin basitçe fark edemeseniz de, emeklilik hayalinizin sırf çok çalışarak gerçekleşemeyeceğidir. Yalnızca erken birikim yapmaya başlamanız değil, tıpkı vakitte birikimlerinizi makul gerçekleştirmeniz gerekir. Aksi takdirde, kendiniz ve sevdikleriniz için en verimli olduğunuz yıllar süratlice geride kalabilir.

Bu yüzden finansal okuryazarlık konusunda kendinizi geliştirerek birikimlerinizi borsadaki şirketlerin pay senetlerine yatırım yaparak enflasyona karşı koruyabilir, hatta enflasyon üstü getiri sağlayarak erken emeklilik hayallerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Sonuç olarak, bırakın paranız sizin için çalışsın, siz değil. Şayet birikimlerinizi enflasyona karşı korumak ve kur riskini bertaraf ederek dolarla para kazanmak istiyorsanız Midas yahut öbür aracı kurumlar üzerinden çarçabuk Amerikan borsalarına yatırım yapabilirsiniz.

#İşBirliği #Sponsorluİçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz