Ana Sayfa Popüler Bilim Dünyanın En Büyük Bitkisi Keşfedildi: Tam 178 Kilometre!

Dünyanın En Büyük Bitkisi Keşfedildi: Tam 178 Kilometre!

0
Dünyanın En Büyük Bitkisi Keşfedildi: Tam 178 Kilometre!

Bilim kurgu sinemasından çıkmış üzere gözüken devasa örümcekleriyle ve birçok garip canlısıyla meşhur olan Avustralya, geçtiğimiz günlerde tekrar ününü tazeleyen bir keşfe konut sahipliği yaptı. Avustralyalı bilim insanları, Batı Avustralya’daki Shark Bay bölgesinde dünyanın en büyük bitkisini keşfetti.

Denizin sadece birkaç metre altında bulunan bu deniz otu, yapılan incelemeler sonucunda bilim insanlarını şoka uğrattı. Deniz otlarından oluşan bir topluluğu inceleyen bilim insanlarının emeli aslında bu topluluğun ne kadar geniş genetik çeşitliliğe sahip olduğunu bulmaktı. Ancak buldukları şey, onları bu yoldan saptırdı.

Tüm deniz otu topluluğu aslında tek bir bitki

Dünyanın En Büyük Bitkisi Keşfedildi: Tam 178 Kilometre! - Yerli Portal

Bilim insanları, üstteki fotoğrafta yer alan deniz otu topluluğunun sadece bir genetiğe sahip olduğunu, yani tek bir bitki olduğunu keşfetti. Topluluk, ‘Posidonia australis’ isimli tek bir bitkiden oluşuyordu. Birinci defa yaklaşık 4.500 yıl evvel köklerini saldığı varsayım edilen bitki, akla hayale sığmayan bir uzunluğa da sahipti: Tam 178,6 kilometre.

Keşfedilen bitki, tıpkı vakitte bir bitkinin nasıl bu kadar uzun mühlet hayatta kaldığı konusunda da merak uyandırdı. Bilim insanları, artık bu bitkinin binlerce yıldır değişen tüm şartlara karşın nasıl evrimleştiğini ve hayatta kaldığını araştırmaya başlayacaklarını açıkladı. Elde edilecek olan bilgiler, iklim değişikliğinin en fazla etkileyeceği canlılardan birisi olan deniz otlarının geleceği için de büyük ehemmiyet taşıyacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz