Ana Sayfa Yaşam Dünyanın En Uzun ‘Drone Otoyolu’ İçin Yeşil Işık Yakıldı

Dünyanın En Uzun ‘Drone Otoyolu’ İçin Yeşil Işık Yakıldı

0
Dünyanın En Uzun ‘Drone Otoyolu’ İçin Yeşil Işık Yakıldı

İnsansız hava araçları her geçen gün hayatımızda daha büyük bir yer edinmeye devam ederken artık dünyanın çeşitli noktalarında dronelar ile kargo teslimatı bile başlamış durumda. Olağan insansız hava araçlarının sayısında yaşanan artış, yalnızca bu araçlara yönelik kimi uygulamaları da beraberinde getiriyor.

İşte bu uygulamalardan birisine de Birleşik Krallık’ta imza atıldı. Birleşik Krallık, dünyanın en uzun ‘süper otoyolu’ olacak insansız hava araçları otoyolunun kurulumu için birinci yeşil ışığı yaktı. Otoyolun uzunluğu 164 mil (263 kilometre) olarak paylaşıldı.

Otoyolun kurulacağı alan:

Dünyanın En Uzun 'Drone Otoyolu' İçin Yeşil Işık Yakıldı - Yerli Portal

İnsansız hava araçlarına özel muhteşem otoyol, 273 milyon İngiliz Sterlin bedelindeki finansman kapsamında yapılacak. Otoyol, İngiltere’nin güney ve batısında yer alan Southampton kenti ve Londra’nın batısındaki Bentwaters hava üssünden başlayarak Coventry kentine kadar uzayacak. Otoyol ağı, ‘Project Skyway’ ismini taşıyacak.

Peki bu otoyol neden yapılıyor?

Dünyanın En Uzun 'Drone Otoyolu' İçin Yeşil Işık Yakıldı - Yerli Portal

İngiltere’de dronelar ve insansız hava araçları, bir insan pilot olmadığı sürece özel şartlar dışında uçurulamıyor. Skyway ise insansız hava aracı üreticilerinin pilotsuz araçları için bir rehber ve bağlantı sistemine bağlanmalarını sağlamayı hedefliyor. Bu sayede dronelar, tek bir sisteme bağlı olacak ve inançlı bir formda havada birbirleriyle bağlantı halinde bir noktadan başka noktaya gidebilecek.

Droneların sistemden faydalanmaları içinse ekstra bir donanıma sahip olmaları gerekmeyecek. Bunun yerine Altitude Angel isimli bir kuruluş, yeryüzüne 29 adet ‘Arrow Towers’ isimli sistem yerleştirecek. Bununla birlikte mevcut baz istasyonları üzere yapılar da sistem bünyesinde kullanılacak.

Otoyol, en nihayetinde dronelar ile eser teslimatı gerçekleştirmesini ve inançlı bir halde seyahat etmelerini sağlayacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz