Ana Sayfa Yaşam Ehliyet Alırken Emniyet Kemeri Simülasyonu Mecburî Oldu

Ehliyet Alırken Emniyet Kemeri Simülasyonu Mecburî Oldu

0
Ehliyet Alırken Emniyet Kemeri Simülasyonu Mecburî Oldu

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında, şimdi ehliyet sahibi olmayan lakin ehliyet almayı düşünen tüm vatandaşları ilgilendiren bir karar yer aldı. Milli Eğitim Bakanlığı Özel Motorlu Taşıt Şoförleri Kursu Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik kapsamında, tüm şoför adaylarına direksiyon eğitimi verilmeden evvel emniyet kemeri simülasyonu verilmesine karar verildi.

Resmi Gazete’de yer alan bilgilere nazaran bu türlü bir karar alınmasının nedeni, vatandaşı emniyet kemerine alıştırmak. Şoför adayları, bu karar sonrası emniyet kemeri kullanmamanın doğuracağı sonuçlar için bilinçlendirilmiş olacaklar. 

Resmi Gazete’de yayımlanan düzenleme şöyle:

Ehliyet Alırken Emniyet Kemeri Simülasyonu Mecburî Oldu - Yerli Portal

MADDE 1- 29/5/2013 tarihli ve 28661 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Ulusal Eğitim Bakanlığı Özel Motorlu Taşıt Şoförleri Kursu Yönetmeliğine 16 ncı maddeden sonra gelmek üzere aşağıdaki unsur eklenmiştir. 

“Emniyet kemeri simülasyon eğitimi

MADDE 16/A- (1) Sertifika sınıfı ayrımı yapılmaksızın ve direksiyon eğitimine başlanmadan evvel tüm şoför adaylarına emniyet kemeri takma alışkanlığı kazandırmak, emniyet kemeri takmamanın doğuracağı sonuçlar hakkında uygulamalı olarak bilgi edindirmek ve emniyet kemeri kullanımının değerini anlatmak hedefiyle şoför adayları emniyet kemeri simülasyon eğitimine tabi tutulurlar.”

Bu karar, Yönetmeliğe nazaran bu karar, yayım tarihinden 2 yıl sonra, yani 20 Eylül 2024’te yürürlüğe girecek. 

Peki neden bu türlü bir karar alındı?

Ehliyet Alırken Emniyet Kemeri Simülasyonu Mecburî Oldu - Yerli Portal

Emniyet kemerinin ne derece kıymetli olduğunun aslında tartışılacak pek de bir yanı yok. Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Teşkilatı internet sitesinde yer alan bilgilere göre(*) emniyet kemeri kullanmak, ağır yaralanma riskini arabalarda yüzde 45, kamyonette ise yüzde 60 azaltıyor. Ölümlü kazalarda ise emniyet kemeri kullananların yüzde 24,8’i yara bile almıyor

TÜİK’in yayınladığı 2021 Karayolu Trafik Kaza İstatistikleri’ne(**) baktığımızda, geçtiğimiz yıl boyunca meydana gelen ölümlü yahut yaralanmalı trafik kazası sayısının 187 bin 963 olduğunu görüyoruz. Bu kazaların bilançosu ise 5 bin 362 meyyit, 274 bin 615 yaralı olarak kayıtlara geçti. Emniyet kemeri kullanımının yaygınlaşması, bu tablonun güzelleşmesine yardımcı olacaktır.

Emniyet kemeri takmamanın cezası ne kadar?

Ehliyet Alırken Emniyet Kemeri Simülasyonu Mecburî Oldu - Yerli Portal

Trafikte emniyet kemeri kullanımı, Türkiye’deki herkes için zorunlu. Bu kurala uyulmadığında, 2022 yılı için 196 TL ceza uygulanıyor. Birinci 15 gün ödeme yapılması durumunda yüzde 25 indirim yapılıyor. Bu indirimle ödenecek ceza, 147 TL‘ye düşüyor…

Emniyet kemeri simülasyonlarından bir örnek:

(*): Kaynak: Emniyet Genel Müdürlüğü

(**) Kaynak: TÜİK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz